Ana Sayfa Genel 2 Ekim 2019 637 Görüntüleme

“Yem Bitkisi Tohumu Dağıtımı Projesi”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Malkara Belediyesi’nin çiftçilere destek olmak amacıyla hayata geçirdiği “Yem Bitkisi Tohumu Dağıtımı Projesi” kapsamında, 30 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 11.00’de Malkara Belediyesi kademe binası önünde çiftçilere Yem Bitkisi Tohumu dağıtım töreni gerçekleştirildi.
Yem bitkisi tohumu dağıtım töreninde; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz, Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Ramazan Demirkıran, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, Belediye Meclis Üyeleri, STK Başkanları, muhtarlar, basın mensupları ve üreticiler yer aldı.
Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Başkanı Ramazan Demirkıran ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan konuşma gerçekleştirdiler.
Yapılan konuşmaların ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile el ele verip Malkaraya hizmet etmeye devam ettiklerini Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “Siyasetin bir kenara itilip, hizmet kültürünün öne çıktığı bir dönemi hep birlikte yaşamak istiyoruz. Ülkemizde ne yazık ki her şey bir şekilde siyasetle örtüştürülüp, siyasi bir kavga içine giriliyor. En son bunun örneğini İstanbul depreminde yaşadık. Aynı İstanbul depremi gibi üreticinin durumu da siyasetten arındırılmış bir şekilde ele alınması gereken bir konu. 2018 yılında mazot 5.12 Türk Lirası, bugün ise 6.51 Türk Lirası. Üreticilerimizin en büyük girdilerinden bir tanesine olan Mazottaki artış %27. 2018 ile 2019 yılı arasında gübre fiyatlarında 2 kat artış olmuş. Aynı şekilde tohum fiyatlarında da artış görülmekte. Fakat üretici ürününü ne yazık ki aynı fiyata satmakta. Bu şekilde ve bu maliyetlerle üretici nereye kadar üretim yapar bilemiyoruz. Malkara’nın ekonomisi tarım ve hayvancılığa bağlı olduğu için parti gözetmeksizin bu işlerde yetkili her kimse bir araya gelip üreticilerimize yönelik çözüm önerileriyle hemşehrilerimizin önüne çıkması gerekir. Geleceğimizi ne yazık ki hiç birimiz ön göremiyoruz.
‘‘ET KOMBİNA TESİSİMİZ 7 EKİM 2019 PAZARTESİ GÜNÜ KESİME BAŞLAYACAKTIR.’’
Geçtiğimiz dönem Malkara’da hayal gibi gözüken 30 milyonun üstünde Et Kombina Tesisi’nin temelini atıp, açılışını gerçekleştirdik. Kısmet olursa Kadir Albayrak Başkanımızın, Ekrem İmamoğlu ile yaptığı istişareleri biliyorum. Bu istişarelerde Malkara’nın kooperatiflerine ve üreticilerine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de destekleri olacağını biliyorum. Bu destekleri zaman içerisinde siz değerli hemşehrilerimle paylaşacağız. Tek amacımız üreticimizi tekrar ayağa kaldırıp, Malkara ekonomisini bir nebze olsun ülkenin yaşadığı sıkıntıdan kurtarabilmektir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin vermiş olduğu desteklerden dolayı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’a sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum.“ dedi.
Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’un ardından konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak tarım alanında 30 senelik büyükşehirlerin yapamadığını yaptık. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Yem bitkisi dağıtım projemiz kapsamında bu yıl 62.002 kg Macar fiği ve yem bezelyesi tohumu dağıtacağız. Yakın zamanda Malkara ilçemizdeki süt üretimi ile ilgili yeni bir proje başlatıyoruz. Tekirdağ ve İzmir bu projenin üretim, Ankara ve İstanbul da tüketim ayağında olacak. Yine önümüzdeki günlerde Malkara Et Kombina Tesisimizin açılışı olacak. Artık hizmet zamanı. Biz tarım ve hayvancılığa nasıl daha fazla destek oluruz diye düşünüyoruz. Ben bu projenin Malkaralı üreticilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.
Yem Bitkisi Dağıtım Töreni, yapılan konuşmaların ardından 652 hayvan yetiştiricisine yem bitkilerinin üreticilere dağıtımı ile son buldu.
‘62 KİLO MACAR FİĞİ VE YEM BEZELYESİ DAĞITILMIŞ OLACAK’
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılından bu yana yaptığı çalışmalar sonucunda, 103.000 dekar mera ıslahı yapıldı, 168 baş manda dağıtıp tükenmeye yüz tutmuş olan mandacılık canlandırıldı. Ayrıca, 419 yetiştiriciye 600 baş damızlık koç dağıtıp küçükbaş hayvancılığı da desteklendi. Manda Yetiştiricileri Birliğine ve Çorlu Süt Üreticileri Birliğine vatandaşların hizmetine sunulmak üzere süt soğutma tankları verildi. 55 adet Hayvan İçme Suyu Göleti ve 146 mahallede 195 adet suvat yapıldı. Bunların yanında önemli bir diğer destek de baklagiller yem bitkisi tohum dağıtımı oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 9 ilçede 62.002 kg macar fiği ve yem bezelyesi tohumu dağıtılacak. Böylece 5 yılda toplam 245.963 kg yem bitkisi tohumu dağıtılmış olacak. 4MURAT YASİN KIYICI

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

MUHTEŞEM KONSER

MUHTEŞEM KONSER

Avrupa Gazetesi Tekirdağ