Ana Sayfa Genel, Gündem, Trakya 16 Kasım 2015 64165 Görüntüleme

Uluslararası İstanbul Şiir Festivali

Uluslararası İstanbul Şiir Festivali 2015 gerçekleştirildi.
11-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalin açılış töreni 11 Kasım Çarşamba günü saat 19:00’da Tepebaşı Pera Palas Jumeirah otelinde yapıldı.
Uluslararası İstanbul Şiir Festivali’ne 10’u yurtdışından olmak üzere toplam 18 şair katıldı. Ayrıca festivalde; bu yıl engelli şiir severler de unutulmayarak; “Şiir İşaretleri” adı altında özel bir şiir etkinliği de düzenlendi.
Macar bağımsızlık hareketinin önderi Prens II. Ferenc Rákóczi’in, bir dönem yaşadığı ve sonra Rakoczi Müzesi’ne dönüştürülen Tekirdağ’daki evinde, 14 Kasım günü saat 15:00’de gerçekleştirilen şiir dinletisine; Macar şairler Janos Terey, Arpad Kollar ve Balazs Szöllössy’da katıldı.
Tekirdağ Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından koordinasyonu sağlanan etkinlikte; Türk şairler Adnan Özer, Enver Ercan ve İrfan Yıldız ve Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ersan Ulusan ile Türk ve Macar davetliler yer aldı.
Etkinliğe; Macaristan’ın milli şairi kabul edilen, Sándor Petőfi’nin bir şiiri ile başlandı ve ardından da Macar Şair Sándor Petőfi’nin özgeçmişi anlatıldı. “Macar şair ve liberal devrimci olarak bilinen Petőfi; 1848 Macar Devrimi’nin en önemli kişilerinden biriydi. Macar devriminden esinlenen ve özgürlük savaşında önemli yeri olan ‘Nemzeti Dal’ şiirinin yazarıdır. 1849’da Segesvár Savaşı’nda öldüğü sanılmaktadır. 1 Ocak 1823’te Kiskoros’te doğdu ve asıl adı Aleksandr Petrovics’tir.”
Ardından etkinlik morderatörü Şair Adnan Özer konuşmasını yaptı. Herkese hoşgeldiniz diyerek konuşmasına başlayan Özer; “Bu yıl Uluslararası İstanbul Şiir Festivali’nin sekizincisi yapılmaktadır. Sekizinci yılda ilk defa İstanbul dışında bir şehirde gerçekleştirdik ve ilk olarak Tekirdağ’ı seçtik. Tekirdağ’ı seçmemizin birinci sebebi; bu yıl Macaristan’dan üç şairimizin katılmış olması ve de özellikle İstanbul’da yeni açılmış (bir kaç yıldır) olan Maceristan Kültür Merkezi’nin değerli çalışmaları, bize katkıları ve bize yakınlaşması sonucunda biz burada Tekirdağ’da buluşmuş oluyoruz. Diğer bir alt başlığı da Rakoczi’nin bir bakıma Tekirdağlı olması.” diye konuştu ve
“ Bu şekilde gelmek benim için gerçekten büyük şeref, büyük onur. Davetiniz için çok teşekkür ederim. İstanbul’daki şiir camiamız adına, festival adına, şiir derneği adına ve İstanbul’da bıraktığımız diğer uluslardan pek çok şair adına-kendilerinin selamları var- sizleri selamlıyoruz. Çok teşekkür ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.
Yapılan konuşmaların ardından morderatör Adnan Özer; ilk sözü Janos Terey’e vermeden önce, Terey’in özgeçmişini anlattı. Sonrasın da ise Janos Terey, kendi dilinde şiirini seslendirdi ve şiirin Türkçe çevirisini okundu.
İkinci olarak Arpad Kollar söz aldı. Kısa bir konuşmanın ardından şiirni seslendirdi. Konuşmaları Türkçe’ye çevrildi ve ardından da şiiri Türkçe çevirisi ile okundu.
Sonrasın da ise Balazs Szöllössy söz aldı; kısa bir konuşma yaptı ve şiirini okudu.
Konuşmasını Türkçe yapan Szöllössy , şiirini de Türkçe okudu.
Macar şairlerden sonra, Adnan Özer İrfan Yıldız’a söz vermeden önce özgeçmişini anlattı. Ardından Yıldız, konuşmasını yaptı ve bu ortamda şiir okumaktan kıvanç duyduğunu ifade ederek şiirini seslendirdi. Enver Ercan ve Adnan Özer’in de şiirlerini selendirmeleriyle etkinlik sona erdi. Programın sonunda Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ersan Ulusan konuk şairlere hediyelerini takdim etti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ