Ana Sayfa Genel 18 Ekim 2016 5960 Görüntüleme

‘Kitaplar ne zaman dağıtılacak?’

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, yeni eğitim-öğretim yılında dağıtılmayan ders kitaplarını Meclis gündemine taşıdı.

”SORUNLAR GİDEREK AĞIRLAŞIYOR”

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, yeni eğitim-öğretim yılında dağıtılmayan ders kitaplarını Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Yüceer, yeni eğitim öğretim yılının önceki yıllara göre giderek ağırlaşan sorunlarla başladığını ifade etti. Yüceer, “Okul kitaplarının basımı ne zaman tamamlanacak, öğrencilere ne zaman dağıtılacaktır”? diye sordu.

”ÖĞRENCİ VE VELİLER MAĞDUR”

CHP’li Yüceer,Kapatılan yayınevleri, müfredattaki değişiklikler yüzünden ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin tüm kitapları, 2. sınıftan 4. sınıfa kadar olan öğrencilerin ise bazı ders kitapları dağıtılmamıştır” dedi. Öğrencilerin de velilerin de mağdur olduğunu kaydeden Yüceer, çocuklarının derslerden geri kalmaması için velilerin ücretsiz dağıtılan kitapları bulamadıkları için yardımcı kitaplara fahiş fiyatlar ödemek zorunda kaldığını söyledi.

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, yeni eğitim-öğretim yılında dağıtılmayan ders kitaplarını Meclis gündemine taşıdı. Öğrencilerin de ailelerin de mağdur olduğunu kaydeden Yüceer, “Okul kitaplarının basımı ne zaman tamamlanacak, öğrencilere ne zaman dağıtılacaktır”? diye sordu.

MEB’in Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında, proje okul ilan edilen kurumlarda, öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresini yeniden düzenlediğini kaydeden Yüceer, bu uygulama ile okulda 8 yılını doldurduğu için başka okullara adeta sürgün edildiğini, laik, bilimsel eğitimin son kalesi olan okulların içinin boşaltıldığını belirtti.

”GEREKLİ HASSASİYET GÖSTERİLMELİ”

Yüceer, 15 Temmuz darbe girişiminin bahane edilerek, binlerce EğitimSen’li eğitim emekçisinin keyfi ve hukuksuz bir şekilde açığa alındığını, meslekten ihraç edildiğini söyledi. Yüceer, yürütülen soruşturmalarda beklenen hassasiyetin gösterilmediğini, hukukun evrensel ilkelerine riayet edilmediğini, terör örgütüyle hiçbir bağlantısı olmadığı halde masum kamu görevlilerinin de görevlerinden alındığını bildirdi.

CHP’li Yüceer, “Kadrolu öğretmen atamasından vazgeçen mülakata dayalı sözleşmeli öğretmen sistemini getiren Bakanlığınız son olarak tüm okullarda ders kitapları, yardımcı kaynak kitaplarla, okul ve sınıf kütüphanelerindeki öykü, roman gibi kitapların toplatılmasını istediği için yüzbinlerce öğrenci yeni eğitim öğretim yılına kitaplarından yoksun girmiştir. Tekirdağ ve ilçelerinde de söz konusu nedenden dolayı birçok öğrenci yeni eğitim-öğretim yılına ders kitaplarından eksik başlamıştır. Kapatılan yayınevleri, müfredattaki değişiklikler yüzünden ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin tüm kitapları, 2. sınıftan 4. sınıfa kadar olan öğrencilerin ise bazı ders kitapları dağıtılmamıştır” dedi.

”HERKES MAĞDUR”

Öğrencilerin de velilerin de mağdur olduğunu kaydeden Yüceer, çocuklarının derslerden geri kalmaması için velilerin ücretsiz dağıtılan kitapları bulamadıkları için yardımcı kitaplara fahiş fiyatlar ödemek zorunda kaldığını söyledi.

CHP’li Yüceer, TBMM Başkanlığına Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesi şu şekildedir:

”HANGİ KİTAPLAR DAĞITILMADI?”

-Okul kitaplarının basımı ne zaman tamamlanacak, öğrencilere ne zaman dağıtılacaktır? 2016-2017 yeni eğitim öğretim yılında hangi kitapların dağıtımı yapılamamıştır?

-Özelde Tekirdağ genelde Türkiye’de önergenin yanıtlandığı tarihe kadar sınıflar ve okul türleri itibariyle ilk ve ortaöğretim öğrencilerine kaç kitap dağıtılmıştır?

-Yeni basılan kitaplar Milli Eğitim Bakanlığı’na ne kadara mal olacaktır?

-Yeni basılacak/basılmış okul kitaplarının yazarları kimlerdir? Bu yazarlar hangi kriterlere göre seçilmiştir?

KAÇ KİTAP İÇİN TOPLATILMA KARARI ÇIKARILDI?

-Müsadere edilen kitaplar ne yapılmıştır?

-15 Temmuz sonrası kaç kitap için toplatılma kararı çıkarılmıştır?

-Geçmiş yıllarda kitapların basıldığı yayınevleri ve dağıtımcılar içerisinde 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ ile ilişkilendirilen var mıdır? Bunlar hangi kuruluşlardır?

BU KİTAPLARA KİMLER İZİN VERDİ?

-İmha edilen ve yürürlükten toplatılan kitaplara kimler izin vermiştir? Hala bu kişiler Bakanlık bünyesine aynı görevi yapmakta mıdır? Haklarında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

-Türkiye genelinde terör örgütü bağlantılı yayın evlerinde basıldığı gerekçesiyle kaç kütüphaneden, kaç kitap toplanmıştır?

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ