Ana Sayfa Genel 19 Nisan 2018 582 Görüntüleme

CHP OHAL’i protesto etti

CHP Olağan Üstü Hal (OHAL) uygulamasının uzatılmasına tepki göstererek oturma eylemi yaptı.
“21 Aydır OHAL İLE YÖNETİLMEKLEDİR”
Olağan Üstü Hal (OHAL) uygulamasının uzatılmasın tekrar uzatılmasına tepki gösteren CHP Tekirdağ il Başkanı Recep Ökten, Türkiye’nin 21 aydır OHAL ile yönetildiğini ifade ederek; İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. K.H.K.’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir” dedi.
“PARLAMENTO DEVRE DIŞI KALMIŞ”
Oturma eyleminde konuşan Süleymapaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ise Parlamento devre dışı kaldığını ifade ederek; “İki yıla yaklaşan bir süredir Türkiye de artık Parlamento devre dışı kalmış olan hal üstü ülkemiz yönetilmektedir. Bu demokratik bir ülke için demokrasinin kurum ve kuralları içinde kabul edilemez bir durumdur. Yasama yürütme yargı kuvvetler ayrılığı tamamen tek bir elde toplanmıştır. Bir an önce Türkiye Cumhuriyeti anayasası çerçevesinde OHAL’in kaldırılması parlamentonun olması yere gelmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
Olağan Üstü Hal (OHAL) uygulamasının uzatılmasın 7. kez uzatılmasına tepki gösteren CHP, Tuğlalı Parkta oturma eylemi yaptı.
Oturma eyleminde konuşan CHP Tekirdağ il Başkanı Recep Ökten, Türkiye’nin 21 aydır OHAL ile yönetildiğini ifade ederek şunları kaydetti; “İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. K.H.K.’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir. Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuzdaki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında. “Evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, “Hayır” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır. AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı-solcu, muhafazakâr-sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır”
Süleymapaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ise Parlamento devre dışı kaldığını ifade ederek; sözlerini şöyle sürdürdü “İki yıla yaklaşan bir süredir Türkiye de artık Parlamento devre dışı kalmış olan hal üstü ülkemiz yönetilmektedir. Bu demokratik bir ülke için demokrasinin kurum ve kuralları içinde kabul edilemez bir durumdur. Yasama yürütme yargı kuvvetler ayrılığı tamamen tek bir elde toplanmıştır. Bir an önce Türkiye Cumhuriyeti anayasası çerçevesinde OHAL’in kaldırılması parlamentonun olması yere gelmesini istiyoruz. Ohal demokrasi için sağlıksızlık bir dönemidir. Türkiye’miz 15 Temmuz da ciddi bir darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kalmıştır. Bu Hain bir darbedir. Darbecileri büyüten geliştiren siyasi şahsiyetlerinde artık bu kadar süre içinde ortaya çıkmış olmaları gerekiyordu. Bunlar devletin içinde yuvalanırken sahipsiz değillerdi. Bunlara kimler sahip olduysa, bunların önünü kimler açtıysa, kucaklarını açıp yurt dışından Türkiye’ye davet ettiyse, siyasi ayaklar onlardır. Yargılanacak olanda onlardır. Türkiye OHAL’le yönetilecek bir ülke değildir. Türkiye demokrasisini ispatlamış Cumhuriyetin değerlerine sahip bir ülkedir. OLAN üstü koşullardan bir an önce Türkiye’nin kurtulması hakkıdır. OHAL kabul edilir bir şey değildir. Bu ülkeye darbe yapanlara karşı sonuna kadar ülkemiz mücadelesini sürdürür. Darbe yapanlara karşıyız. Yapanlara da büyütüp besleyen geliştiren Devlet kadrolarına yerleştiren siyasi ayağı ortaya çıkmalıdır. Ticari ayak ortada şu bakanlıktaki bu bakanlıktaki ortada ama bir tek siyasetçi yok. O siyasetçi ayağın ne olduğunu herkes biliyor. Acil olarak bu hal kapsamı dışında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin görevlerinden ayrılan Büyükşehir Belediye Başkanlarının da ayrılma sebepleri kama oyuna açıklanmalıdır. Bunlar bir suistimal mi yapmışlardır, yoksa siyasi bir sıkıntılarımı vardır. Bizler kamuoyu olarak bunlara bilme hakkımız vardır. Bunu da kullanmak istiyoruz. Ohal kabul edilemez yeteri süresini aşmıştır. Siyasi sorumlular kimse belki teslim alınamazlar ama teslim olabilirler diye düşünüyorum”
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise bu eylemenin 81 ilde aş zamanlı yapıldığını belirterek; “ Cumhuriyet Halk Parti’mizin tertiplemiş olduğu ve 81 ilde eş zamanlı yaptığımız eylem OHAL’ in 1 yılında protestomu muzu yaptık. Artık Türkiye’nin Ohal’le yönetilmemesi gerekiyor. Türkiye Seçim dönemine giriyor bu yüzden Ohal’le seçim olmaz. İl başkanımızla ve tüm ilçe belediye başkanlarımla birlikte bu organizasyonun başı olarak bugün burada eylemimizi yaptık ve oturma eylemine başladık oturma eylemi bitene kadar burada oturacağız” dedi.
Muğla Milletvekili Nurettin Demir ise OHAL uygulamasının bir çok insanı mağdur ettiğini iddia ederek; “ Bir milyona yaklaşık insanımız FÖTÖ’ nun ve OHAL’in yarattığı bu ortamda mağdur oldu birçok insanımız hapiste ekmeğinden ve işinden oldular çoluk çocuk sokakta kaldılar. Yüz binlerce gencimiz öğrencimiz hapislerde yada okullarından atıldılar. Böyle bir ortamda kendi varlıklarını sürdürmek yoksulluklar sessiz kalmak, yolsuzluklara göz yummak ve yasakları daha derinleştirmek için OHAL’ i tekrardan geri getirmeye çalışıyorlar. Bizler OHAL’e karşı duracağız. OHAL’i kabul etmiyoruz. Demokrasiye, demokrasi için Türkiye tekrardan demokrasiyi tesis etmek için, sizlerle birlikte tekrardan mücadelemizi arttırmak istiyoruz. OHAL’le hayır, demokrasiye evet diyorum” şeklinde konuştu.
Parti Meclisi Üyesi Sara Kadıgil de “Taraf olmayan bertaraf olur dedikleri twitter yada facebook’ta yazmaya dahi korkar haline gelinen bugünlerde OHAL’e hayır, demokrasiye evet diyoruz. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi’nin de değil buraya bu karanlığa hayır diyen herkesin katılımıyla Türkiye’nin 81 ilinde bu tür eylemlerimiz eş zamanlı olarak düzenlenmektedir. Türkiye’nin 81 ilinde aydınlık yürekli yurttaşlar bundan yüz yıl önce milli mücadeleyle alıp halka verdiğimiz egemenliğimizi halktan kopartıp saraya vermeye çalışanlara inat meydanlarda kendilerini gösteriyorlar. Seslerini yükseltiyorlar. Bugün bizler buradayız. Cumhuriyetin yetiştirdiği son çocuk son erkek, hele hele son kadın ölmeden bu egemenliği bizlerden alamayacaksınız. Kardeşim demek için buradayız. Meydanları terk etmediğimizi bütün irade sahiplerine bütün saraylılara göstereceğiz” dedi.
Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan da Türkiye’nin ekonomisinin kötüye gittiğini ifade ederek; şunları kaydetti“Bugün en önemli olan olaylardan bir tanesi Türkiye’nin ekonomik olarak çok kötüye gitmesidir şahsi kanaatim bu ekonominin kötüye gitmesinde OHAL’in etkisi vardır. OHAL özgürlükleri kısıtlamaktadır. Biz belediye başkanlarının yurt dışı çıkış izinleri tamamen kaldırılmıştır. Bizim şahsımıza olan bir kısıtlamadır. OHAL’in bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Türkiye’de gerçek demokrasinin gerçek şeffaflığın yerleşmesini istiyoruz. Bu bakımdan da partimizin düzenlemiş olduğu Türkiye’nin 81 ilinde düzenlenen eylemlere katılanlara teşekkür ederim”
Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ise OHAL’in ülkeyi hukuk bakımından zedelediğini iddia ederek sözlerini şöyle sürdürdü; “ OHAL, Türkiye’yi sadece demokrasiyi insan hakları, hukuku, adalet bakımından zedelememekte, aynı zamanda ekonomik olarak ta ciddi anlamda etkilemektedir. OHAL’e her yönüyle iyi bakmamız gerekiyor. Ekrem başkanımızın dediği gibi Ohal süresi dolmuş ve aşmıştır. OHAL’in bir an önce kaldırılması gerekiyor. Siyasi ayanda kimler varsa acil olarak bunları da kamuoyu önüne çıkartılıp en ağır şekilde yargılanıp cezalandırılmalarını düşünüyorum. Ülke’mizin OHAL’le kaybedecek zamanı yoktur. O yüzden OHAL’in kalkmasını talep ediyoruz”
Konuşmaların ardından yaklaşık 500 CHP’li oturma eylemi yaptı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ