Ana Sayfa Genel, Siyaset 25 Mart 2019 5394 Görüntüleme

‘Türkiye oyun kurucu bir ülke’

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Türkiye dışarıdan hizaya sokulacak, bu sınırların dışından kendisine yön verilecek bir ülke değil. Türkiye’yi böyle bir formattan çıkarttık. Türkiye, bu şekilde tehditlerle yaklaşmaya çalışanlara, diz çöktürmeye çalışanlara gereken dersi daha önce de verdi, her zaman veririz.” dedi.
Şentop, Ergene Esnaf ve Kredi Kefalet Kooperatifi tarafından düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, AK Parti’nin temellerinin Trakya’da atıldığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trakya’ya ayrı bir teveccühünün olduğunu söyledi.
Tüm dünyanın Türkiye’ye gıptayla baktığını vurgulayan Şentop, “Bugün Türkiye kararlı, görüşü, tavrı merak edilen bir ülke haline geldi. Bu da Cumhurbaşkanımızın liderliğinde oldu. Cumhurbaşkanımız bütün uluslararası toplantılarda Türkiye’nin görüşlerini, sözünü sakınmadan çok açık bir şekilde söylüyor. Mazlumlardan yana tavrını çok açık bir şekilde koruyor. Dünya barışını sağlayacak önerileri açık bir şekilde başta BM olmak üzere birçok yerde dile getiriyor.” diye konuştu.
Şentop, BM’yi eleştirerek, “2. Dünya Savaşından sonra kurulmuş. Kuruluş amaçları arasında en önemli mesele dünya barışını sağlamak. İsrail, Filistin meselesini çözmek. Kurulduğu tarihten bu yana 60 yıldan fazla bir zaman geçti. Bu süre içerisinde dünya barışı ve Filistin meselesinin çözümünde hiçbir mesafe katedilemedi.” ifadesini kullandı.
ABD Başkanı Donald Trump’ın, Golan Tepeleri ile ilgili açıklamasına da değinen Şentop, Golan Tepeleri’nin Suriye’nin toprakları olduğunu belirtti.
Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu dile getiren Şentop, “Türkiye dışarıdan hizaya sokulacak, bu sınırların dışından kendisine yön verilecek bir ülke değil. Türkiye’yi böyle bir formattan çıkarttık. Türkiye, bu şekilde tehditlerle yaklaşmaya çalışanlara, diz çöktürmeye çalışanlara gereken dersi daha önce de verdi, her zaman veririz.” değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye’nin her zor süreçten başarıyla çıktığını anımsatan Şentop, ekonomiyle dövizle kurla hangi manipülasyonla olursa olsun Türkiye’ye diz çöktürülemeyeceğini kaydetti.
“Türkiye ekonomik operasyonla karşı karşıya kaldı”
Şentop, Türkiye’nin yakın zamanda ekonomik operasyonla karşı karşıya kaldığını, döviz kuru üzerinden benzer olayların birkaç gündür yeniden yapılmaya çalışıldığına dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Türkiye’de para piyasaları mesai saatleri içerisinde çalışıyor. Sabah başlıyor akşam 17.00’den önce kapanıyor. Dün dövizde bir yükselme başladı, ne zaman başladı saat 18.00’den sonra. Yani Türkiye’deki para piyasaları kapandıktan sonra. Nasıl yükseliyor bu fiyat, Türkiye dışındaki piyasalardan. O saatlerde açık olanlar, Londra başta olmak üzere Amerika’daki piyasalarda, Türk parasıyla ilgili işlemler yapılıyor. Dövizle ilgili Türkiye’den alım satım talimatları veriliyor. Dolayısıyla Türkiye’de dövizle ilgili bir hareket yok, çünkü piyasalar kapalı. Türkiye dışındaki piyasalarda döviz kuruyla ilgili fiyatı yükseltecek birtakım işlemler… İşte bu manipülasyon dediğimiz şey. Döviz kurları üzerinden manipülasyon yapılmaya başlandı. Tatil günlerinde piyasalarla ilgili bir oynaklık oluşturulmaya çalışılıyor. Bunun nedeni, çok açık bir şekilde önümüzdeki günlerde Türkiye’deki seçimlerdir.”
Konuşmaların ardından Şentop’a çeşitli hediyeler takdim edildi.
“Dövizle ilgili yeni bir manipülasyon oluyor”
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Bugün takip ettiniz, hepiniz iş hayatının içindesiniz, dövizle ilgili yeni bir manipülasyon oluyor. Aslında bunu bekliyorduk, 3-4 ay öncesinden itibaren seçimlere kısa bir süre kala böyle bir manipülasyon yapılabilir diye bir beklenti vardı.” dedi.
Şentop, Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini, bu zor dönemin dünyanın ve bölgenin içinde bulunduğu şartlarla alakalı olduğunu söyledi.
“Bugün takip ettiniz, hepiniz iş hayatının içindesiniz, dövizle ilgili yeni bir manipülasyon oluyor” diyen Şentop, şöyle devam etti:
“Aslında bunu bekliyorduk, 3-4 ay öncesinden itibaren seçimlere kısa bir süre kala böyle bir manipülasyon yapılabilir diye bir beklenti vardı. Özellikle saat itibariyle dikkat ederseniz 17.30’dan sonra yükselme gözüktü. Bunun anlamı şudur, Türkiye’de piyasalar kapandı, fiyat yükselmesi varsa bir kere dar hacimli piyasada ve Türkiye dışından yapılan alımlar ve satımlarla piyasada oynamak söz konusu. Yarın piyasalar açıldığında Türkiye’de gerçek durumu göreceğiz. Yapanlar açısından riskli bir şey. Neden? Çünkü artık milletimiz bu işin hangi amaçla ve neden yapıldığını biliyor. Buna dair daha önce yaşadığımız süreçleri biliyoruz. Böyle bir beklenti de var. Onun için bu işi yapanların aleyhine mi döner onu daha kestiremiyorlar. Türkiye’de seçim öncesi bu şekilde birtakım oyunlarla, manipülasyonlarla Türkiye’ye, millete zarar vermek, seçimlerin sonucu etkilemek, buna tesir edebilmek mümkün değil. Olan bitenin farkındayız, hepimiz bunu görüyoruz. Bunlar olduğu zaman daha fazla farkına varıyoruz, görüyoruz neyin amaçlandığını, neyin hedeflendiğini. Böyle bir zamandan geçiyoruz.”
Artık silahlarla değil, ekonomik enstrümanlarla ülkelere karşı savaşların yürütüldüğü bir dönemde olduklarını dile getiren Şentop, “Onun için Cumhurbaşkanımız, dünyada ilk kez gündeme getirmişti, ‘Uluslararası ticarette dolar kullanılmasın, herkes kendi para birimiyle yapsın ticaretini’ demişti. Mesela Çin’den mal alıyorsunuz dolar ödüyorsunuz, Çin sizden mal alıyor dolarla ödüyor bunu, halbuki dolarla işimiz yok. Amerika Birleşmiş Devletleri (ABD) ile alışveriş yapsak tamam ama başka ülkelerle alışveriş yapıyoruz. Fakat uluslararası ticarette dolar kullanılıyor. Cumhurbaşkanımız da ‘bundan vazgeçelim’ diyor.” şeklinde konuştu.
TBMM Başkanı Şentop, ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri ile ilgili açıklamasını eleştirerek Golan Tepeleri’nin Suriye’nin toprakları olduğunu söyledi.
Türkiye’ye, Gezi Olayları sırasında “Ölçülü güç kullanın” şeklinde tavsiyesinde bulunan Fransa’da, yarın yapılacak sarı yeleklilerin eylemi için “vur” emri verildiğini aktaran Şentop, “Biz de onlara ‘ölçü davranın eylemcilere’ diyoruz. Başkasına akıl vermek kolay, kendisinin karşılaştığı bu tabloda, sükunetle hareket edebilmesi, sorunu çözecek iradeyi ortaya koyabilmesi hükumetin, kolay değil.” ifadelerini kullandı.
“Türkiye oyun kurucu bir ülke”
Mustafa Şentop, Türkiye’nin çok güçlü bir ülke olduğunu, artık oyun kurucu bir ülke pozisyonuna geldiğini vurguladı.
Türkiye’nin çok önemli bir gelişme sağladığını dile getiren Şentop, “2002’den bu güne kadar devam eden 17 yıllık süreçte istikrarlı bir dönemin olması siyasi bakımdan önemli. Cumhurbaşkanı’mızın liderliği önemli. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde bugün gelmiş olduğumuz noktada en büyük kazancımız devlet millet bütünleşmesidir. Devletle millet farklı düşünürse devlet milletin değerleriyle barışık değilse o zaman ülkenin mesafe alabilmesi mümkün değil. Türkiye böyle dönemleri yaşadı. Millet devletin bütün kurumlarıyla bütünleşmiş, hepsini bağrına basmış durumda.” şeklinde konuştu.
AA

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ