Ana Sayfa Ekonomi, Genel, Gündem, Yaşam 30 Haziran 2016 14061 Görüntüleme

TURİZM PATLADI

Tekirdağ TÜRSAB Trakya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Orhan Çebi ile Trakya Bölgesindeki turizm çalışmaları hakkında konuştuk. Başkan Çebi geçmişten günümüze kadar Tekirdağ’ın turizm potansiyelini ve 2023 yılındaki hedefleri hakkında birbirinden iddalı açıklamalarda bulundu.

Eyüp: “Orhan Çebi Kimdir?” 

1964 doğan Orhan Çebi, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. 1996 yılında kurduğu Obatur Rakoçzi Tours firması ile Trakya bölgesinde Tekirdağ, Çorlu ve Silivri’de tarafında vatandaşlara hizmet vermekte. Çebi özellikle Balkan ülkeleriyle outgoing ve incoming organizasyonları düzenlemektedir. Geçmişte Tekirdağ Genç Yönetici ve İşadamları Derneği ile Anadolu Basın Birliği’nde başkanlık görevinde bulunan Çebi, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ile Tekirdağ İl Sosyal Yardımlaşma Vakfı yönetiminde uzun yıllar çalışmalar yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli işletmelerin üyesi olduğu Trakya Turizm İşletmecileri Derneği, Tekirdağspor Kulübü Başkanlığı, Tekirdağ Belediyesi Meclis Üyeliği ve Kültür Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü. TÜRSAB Trakya BYK Başkanı Orhan Çebi’nin ayrıca Trakya Turizm Platformu Başkan’lığıda yapmaktadır. Orhan Çebi, evli ve bir çocuk babasıdır.

Eyüp: “Tekirdağ civarındaki mevcut idarecilerle turizmle ilgili görüş alışverişinde bulunuyor musunuz? Kendilerine bir öneriniz oluyor mu?”

Orhan Çebi: “TURSAB Trakya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı olarak Trakya’daki idarecilerimizi belli aralıklarla ziyaret ediyorum. Trakya’da turizmin gelişmesi için yapılması gereken çalışmalarla ilgili düşüncelerimi kendileriyle paylaşıyorum. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak’tan gelen talep üzerine kendilerine maddeler halinde atılacak adımlarla ilgili bir sunum yaptım. Tekirdağ’da Valilik, Süleymanpaşa Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile görüş alışverişimiz sürekli olarak gerçekleşmektedir.”

Eyüp: “TÜRSAB’ın Tekirdağ’ın tanıtımına faydası oluyor mu? Bu konuyla ilgili öncülükleri nelerdir? Tekirdağ’ın tanıtımına katkı sağlanıyorsa, bu turizm gelirlerimizi arttırıyor mu?”

Orhan Çebi: “TÜRSAB Trakya BYK merkezinin Tekirdağ’da kurulmuş olması bölge için bir avantaj. Tekirdağ’ın tanıtımı konusunda önemli projelerimiz var. Bölgenin daha fazla turist alması için öncelikli olarak belediyeler tarafından turizm alt yapısının iyileştirilmesi gerekmekte. Turizm yatırımcısı maalesef gerekli desteği görmüyor. Bizler otel yatırımlarında, özel müze yatırımlarında, tarihi evlerin restorasyonunda yurtiçi ve yurtdışı tanıtımlar da öncülük yapmaya hazırız. Bu konularda kendi imkânlarımızla önemli adımlar attık. Ama özellikle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bizlerle olan diyaloğunu acilen arttırmalı. Belediyemizin tanıtım adına yaptığı bazı organizasyonları bizler üzüntüyle takip etmekteyiz. Doğru tanıtım ve yatırımlarla Tekirdağ’ın turizm gelirlerinin artacağına olan inancımızı koruyoruz.”

Eyüp: “Sizce Tekirdağ’da turizmin gelişmesi için en başarılı çalışmaları yapan kurum ve kuruluşlar hangileridir? Böyle kurum ve kuruluşlar var ise turizm açısından ortak çalışmalarınız var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?”

Orhan Çebi: “Sadece Tekirdağ’ın değil, Trakya’da turizmin gelişmesi için en ciddi çalışmayı yapan kuruluş tartışmasız Trakya Kalkınma Ajansı’dır. Turizm’de 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi için sürekli sektör temsilcileriyle bir araya gelmeye gayret gösteriyorlar. Kurum ve Kuruluşların turizm projelerine ciddi kaynak aktarılıyor. Projelerin sürdürülebilir olması adına takipçisi oluyorlar. Trakya Kalkınma Ajansı öncülüğünde ‘’Trakya Turizm Platformu’’ oluşturuldu. Üç ilin Valiliği, Belediyeleri ve Üniversiteleri, Trakya Kalkınma Ajansı ile TÜRSAB Platformun yönetimini oluşturuyor. Platformun ‘’Trakya’nın Turizm Rotaları’’ adlı projesi Ajans tarafından desteklendi. Bu proje uygulamaya geçtiğinde, Trakya’nın Kültür, Gastronomi, İnanç Turizmi ve Doğa Sporları rotaları belirlenmiş olacak. Ajansla, Yunanistan, Bulgaristan ve İstanbul’da Tekirdağ’ı tanıtmak adına ortak çalışmalarımız devam etmekte. Yurtiçinden ve yurtdışından turizm heyetlerini Tekirdağ’da ağırlıyor, çevreyi inceletiyor, bölge turizmi için görüşlerini alıyoruz.”

Eyüp: “Tekirdağ’da turizm sektörünün avantajlı ve dezavantajlı olduğu konular hangileridir? Tekirdağ turizm kenti midir?”

Orhan Çebi: “Tekirdağ taşıdığı potansiyel ile bir turizm kentidir. Bölgenin turizm geleceğiyle ilgili doğru planlama ve gerekli yatırımlar yapılırsa Tekirdağ coğrafi avantajı ile birlikte Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden biri olur. Tekirdağ, 14 milyonluk metropol İstanbul’a olan yakınlığı, İstanbul-Çanakkale ve Yunanistan ( Avrupa ) yolu üzerinde yer alması, Marmara ve Karadeniz’de var olan kıyıları, Gastronomi turizminde, Alışveriş turizminde, Doğa sporları turizminde güçlü altyapısı ile turizmde önemli avantajlara sahip. Bölge yöneticileri tarafından turizme verilmeyen destek, denizinde ve havasında var olan yüksek kirlilik oranları, tarihin sahiplenilmemesi ve şehir yöneticilerinde turizm bilincinin oluşmamış olması, şehrin turizmdeki dezavantajları olarak göze çarpıyor.”

Eyüp: “Turizm sektörü bu yıl büyük bir kriz yaşıyor. Bayram tatili yaşanan bu sıkıntıyı biraz olsun azaltır mı? Bu yaşanan krizin gelecek yıllarda olmaması için ne gibi önlemler alınmalı?”

Orhan Çebi: “Turizm sektörü tarihi bir kriz ile karşı karşıya. Türkiye’nin yurtdışı politikası, güvenlik ve terör sorunu, bence komsularımıza göre otellerimizdeki yüksek fiyatlar, turistin başka ülkeleri tercih etmesine neden olmuştur. Turizm politikamızı tekrar gözden geçirmeliyiz. Turizmde geleceğinizi sadece iki ülkeden (Rusya-Almanya) gelecek olan turistlere bağlarsanız, bu krize zemin hazırlarsınız. Turizm’de 2016 kaybedilmiştir. 2017 yılının kaybedilmemesi için acilen tanıtım bütçesi arttırılmalı ve tanıtım çalışmaları başta Çin olmak üzere özellikle yeni pazarlarda yapılmalı. Turizm programlarımızı çeşitlendirmeli ve alternatif tatil olanaklarını, tur organizasyonlarını ön plana çıkarmalıyız (Gastronomi, Yayla Turizmi, Sağlık Turizmi, vs.) . Ama en önemlisi güvenli bir ülke imajını tekrar inşa etmeliyiz.”

Eyüp: “İlimizde ve ilçelerimizde belediye başkanları turizm faaliyetlerine destek oluyor mu? Bu tarzda yapılan çalışmaları başarılı buluyor musunuz? Sizce bu konu hakkında (turizm) açısından en iyi çalışan ve proje üretip bunu uygulayan belediye hangisidir?”

Orhan Çebi: “Bölgemizdeki belediye başkanları turizmin sahip olduğu gücün farkında değiller. Anadolu illeri turizm profesyonelleri ile birlikte harika projeler üretiyorlar. Yapılan çalışmalar sonuç odaklı ve sürdürülebilir olmalı. Büyükşehir Belediyesi’nin Kiraz Festivali adı altında yapmış olduğu harcamaların bu ilin turizmine hiçbir katkısı yoktur. Tekirdağ halkı ile bir anket yapın, onların Kiraz Festivali ile ilgili acil bir taleplerinin olmadığını da görürsünüz. Harcanan yaklaşık iki milyon TL ile muhteşem bir 57.Alay Anıtı yapılsaydı, turizm adına daha doğru bir adım atılmış olacaktı. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Sayın Ekrem Eşkinat’ın kültür ve turizm çalışmalarını daha doyurucu ve gerçekçi buluyorum. Geleceğe dönük, ilçenin kimliğini güçlendirecek çalışmalar. Türkiye’nin en önemli Piar Ajanslarından profesyonel destek almaları da onları başarılı kılıyor. Büyükşehir Belediyesinin Ertuğrul Mahallesi’nde tarihi evleri içine alan bir kültür sokağı oluşturmak için yaptığı çalışmaları önemsiyorum ama yetersiz buluyorum. Bu hızla giderlerse bu proje 10 – 15 yıldan evvel tamamlanamaz. Çorlu Belediyesi ile 2017 Eylül ayında hayata geçecek bir proje üzerinde çalışıyoruz. Geniş katılımlı bir proje, çok ses getirecek. Ayrıca Çorlu’da, Sanayi ve Mübadele Müzesi yapılması konusunda Belediye Başkanı Sayın Ünal Baysan ile görüşmelerimiz devam ediyor.”

Eyüp: “TÜRSAB Trakya ofisi Seyahat Acentalarının hangi sorunlarıyla ilgileniyor?”

Orhan Çebi: “TÜRSAB Trakya BYK Hürriyet Mahallesi’nde yer alan ofisinde bölgede faaliyet gösteren 82 Seyahat Acentasının sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyor. Acenta denetimleri, bilgilendirmeler, eğitimler, info gezileri, belge çalışmaları faaliyetlerimiz arasında. Acentaların en önemli sorunu yetkisiz kişiler tarafından gerçekleştirilen turlar. Bazı kişiler etraflarındaki insanları kandırarak belgesiz organizasyonları yapmaya cesaret edebiliyorlar. Denetimlerimizi Kültür ve Turizm Müdürlükleri ile yapıyoruz. Tekirdağ halkı katılacağı turlarda, organizasyonun hangi seyahat acentası ile yapıldığını kesinlikle sorgulamalı. Tüm sigorta ve evrakları görmeli. Bundan sonra bu kişileri, para cezası ve savcılığa yapılan suç duyurusu dışında, yerel basın ile işbirliği yaparak aynı suçu tekrar etmemeleri için afişe edeceğiz.”

Eyüp: “Cumhuriyetin 100.yılında Tekirdağ turizmde hangi noktada olacaktır. 2023 yılında Tekirdağ’da nasıl bir turizm fotoğrafı hayal ediyorsunuz?”

Orhan Çebi: “Cumhuriyetimizin 100.yılında konaklama alt yapısını tamamlamış, Alışveriş ve Gastronomi turlarında Türkiye’nin en önemli turizm kentleri arasına girmiş. Kıyılarından hem yerel halkın, hem de yerli yabancı turistlerin denize girdiği, mavi bayraklı plajları olan, yat limanı hizmete girmiş, Perinthos ve Trak kazılarının tamamlandığı ve açık hava müzesi olarak turizme kazandırıldığı, tarihi evlerin yaşam bulduğu bir Tekirdağ hayal ediyorum.

Bu saydığım faaliyetlerin hepsi ile ilgili çalışmalar başlatılmış durumda.2023 yılı için eğer belediye başkanlarımız ile ortak bir turizm vizyonu oluşturursak gelecekte turizm bu ilin en önemli sektörü olacaktır.

Tekirdağ tarih boyunca medeniyetlerin geçiş yeri ve uğrak noktası olmuş. Sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde turizmde Tekirdağ kimliğinin oluşturulması ve turizmin çeşitlendirilmesi hedefi doğrultusunda çalışmalarımıza hız katarak devam etmeliyiz” dedi.

 Eyüp Şahin Pakyürek- Editör

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

‘Son gün 31 Mayıs’

‘Son gün 31 Mayıs’

Avrupa Gazetesi Tekirdağ