Ana Sayfa Genel 18 Eylül 2019 169 Görüntüleme

“Toplumsal barışın kaynağı eğitimdir’’

Devlet-Belediye-Hayırsever iş birliği ile yaptırılan Yusuf Şenel Ortaokulu, Azize Şahap Bozkurt Anaokulu ve Atatürk İlkokulu ilave kat açılışları törenlerle gerçekleştirildi.
Açılış törenlerine TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın yanı sıra T kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcisi ile çok sayıda vatandaş katıldı.
İlk açılış programı Yusuf Şenel Ortaokulu’nda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Açılış konuşmasını yapan hayırsever Yusuf Şenel, “Okulumuzun 2019-2020 eğitim yılında açılması için gayret ettik. Bu bölgenin en iyi okulu olsun diye uğraştık” dedi ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Hayırsever Şenel’in konuşmasının ardından Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün halk oyunları ekibinin gösterisi sahnelendi.
Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan’ın günün anlam ve önemime ilişkin konuşmasının ardından söz alan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, “Toplumsal barışın, refahın, gelişmişliğin kaynağı eğitimdir. Vatandaşlarına iyi eğitim veren ülkeler, huzurlu ve müreffeh olurlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.” diyerek eğitimin önemini güzel bir şekilde ifade etmiştir.
Ülkelerin gelişmişliği eğitim seviyeleri ile paralellik gösterir. Bir ulusun kalkınması ve gelişmesi ancak nitelikli bir eğitimle mümkün olabilir. Bilgili, donanımlı, iyi yetişmiş nesiller, ülkelerin en önemli cevherleridir. Ülkemizi, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracak olanlar, iyi eğitimli, kendisini iyi yetiştirmiş gençlerimizdir.
İnsanlar; eğitim yolu ile sadece bilgi ve birikimlerini değil aynı zamanda millî, manevî ve evrensel değerlerini de gelecek nesillere aktarırlar. Bizi biz yapan değerlerimizi, çocuklarımıza eğitimle aktarırız. İyi bir insan olmak, iyi bir vatandaş olmak, çevresine ve insanlığa faydalı bireyler olmak ancak ve ancak eğitim yolu ile mümkündür.
Çocuklarımızın ve gençlerimizin kendilerine, vatanımıza, milletimize yararlı bireyler olarak geleceğe hazırlanması görevi bizlere düşmektedir. Bu amaçla okullarımızda her türlü altyapı eksikliklerini gidermek, çocuklarımıza en iyi şartlarda eğitim imkânı sunmak üzere tüm hazırlıkları yapmaya, gerekli tedbirleri almaya gayret göstermekteyiz.
Yardımseverlik, toplumumuzda iyiliklerin güzelliklerin artmasına vesile olur. Toplumsal barışı ve dayanışmayı sağlar. Halkımız arasında sevgi, saygı, muhabbet artar. İnsanların daha güzel, daha yaşanılabilir bir dünyaya dair ümidi ve gayreti artar. Yaptığınız iyiliğin başka hayırseverleri de teşvik edeceğini ümit ediyorum.
Hayırseverliği, yüce dinimiz İslam da teşvik etmiştir. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde “insan ölünce üç şey hariç ameli kesilir: sadaka-i cariye yani insanların faydalanacağı çeşme, cami, okul vs. yaptırmak, faydalı ilmi eser bırakmak veya ona istiğfar, dua edecek salih evlat” diyerek hayırlı bir eser bırakmanın dinimizdeki yerini anlatmıştır.
Bu hadis-i şerifin etkisiyle toplumun faydası için çeşme, cami, okul yaptırmak, milletimizde bir gelenek olmuş ve halk bu yönde teşvik edilmiştir. Ceddimiz Osmanlı, tam anlamıyla bir vakıf devletiydi. Osmanlı Devleti’nin hüküm sürdüğü her yerde vakıf eserlerini görmek mümkündür. Bu geleneği sürdüren hayırseverlerin olduğunu görmek mutluluk vericidir. Rabbim sadaka-i cariyenizi kabul etsin.
Bu vesileyle, öğrencilerimizin daha nitelikli, daha iyi imkanlarda, daha iyi bir eğitim görmesi için bu hayrı yapan Yusuf Şenel beyefendiye teşekkür ediyorum. Açılışını yaptığımız bu okulda vatana, millete, insanlığa hayırlı evlatlar yetişmesini temenni ediyor, okulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.
Vali Yıldırım’ın konuşmasının ardından konuşan Meclis Başkanı Şenop; “Açılışını yaptığımız 2019 – 2020 eğitim öğretim yılının çocuklarımız, öğretmenlerimiz, veliler, milletimiz ve devletimiz için hayırlı olmasını temenni ederim. Bugün de burada Şenel ailesinin yaptırdığı okulun açılışı için buradayız. Tabi devlet birçok alanda kurumlar ve binalar yapıyor, eğitim öğretim alanında da çok güzel eserler meydana getirdi.
Öncelikle ideolojik bakış açısıyla okullarda verilen eğitim anlayışında değişiklikler meydana geldi. Ardından müfredatta yeni anlayışlara uygun kitaplar hazırlandı. Öğrencilerimizin okumayla ilgili sıkıntısı ve maddi zorlukları da burslarla aşıldı. Bu okulda yetişen çocukların bu milletin evladı olması için verilmesi gereken özel bilgiler var. Bizler iyi yetişmiş olmayı belli teknik bilgilerin iyi alınmış olması olarak görmüyoruz. Aynı zamanda bu topraklara ve bu millete bağlılık da gerekli. Sadece iyi yetişmiş olmak yeterli değil, vatan ve millet sevgisinin de öğrencilere verilmesi gerekir” dedi.
Açılış, hayırsever Yusuf Şenel’e plaket taktimi ve kurdele kesiminin ardından tören son buldu.
Daha sonra Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Vali Aziz Yıldırım’ın katılımlarıyla Çerkezköy’de hayırsever Rıdvan Karabulut’un yaptırdığı Atatürk İlköğretim Okuluna ek derslik ve sınıfların açılış töreni gerçekleştirildi.
Açılış, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından hayırsever Rıdvan Karabulut’un konuşmasıyla başladı.
Ardından Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları Ekibi bir gösteri sundu
Sonrasında konuşan Meclis Başkanı Şentop; “Eğitim öğretim devletin en önemli görevlerinden birisi. Tekirdağ, ülkesine ekonomi sağlayan şehirlerden birisi. Ekonomisi iyi bir ilimiz. Genç nüfusu olan bir ülkeyiz. Bu gençlerimizi yetiştirmek zorundayız. 15 Temmuz’da yaşadıklarımız gösteriyor ki gençlerimiz vatanına milletine bağlı olmak zorundadır. dedi.
Ardından hayırsever Rıdvan Karabulut’a plaket taktim edildi.
Dua edilmesi ve kurdele kesiminin ardından açılış son buldu.
Son olarak, Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Vali Sayın Aziz Yıldırım’ın katılımlarıyla Çerkezköy’de hayırsever Fatih Bozkurt tarafından yaptırılan Azize Şahap Bozkurt Anaokulu açılışı gerçekleştirildi.
Açılış, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından hayırsever Fatih Bozkurt’un konuşmasıyla başladı.
Ardından Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Topluluğu Zeybek Gösterisi sundu.
Ardından konuşan Meclis Başkanı Şentop; “Bu kıymetli eseri Azize Şahap Bozkurt Anaokulu’nu ilçemize kazandıran Fatih Bozkurt beyefendiye, hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Geçen pazartesi 2019 – 2020 eğitim öğretim yılı başladı. Öğretmen, öğrenci, velilerimize, milletimize yeni öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum.
Devletimizin yapmış olduğu birçok yatırım var. Hayırseverlerimizin de birçok katkısı var. Çerkezköy o anlamda biraz şanslı. En çok yanılmıyorsam Çerkezköy ilçemizde hayırsever katkısı var. İnsan öldükten sonra amel defteri kapanır diyor Peygamber Efendimiz ama üç kişinin amel defteri kapanmaz, onun defterinde sevaplar, hayırlar yazılmaya devam eder. O üç kişi; birisi kendisinin ilminden istifade edilen ilim sahibi kişi, ikincisi kendisini hayırla dua ile yad edecek hayırlı evlatlar geride bırakan kişi, üçüncüsü ise sadakayı cariye, bir hayır ama süreklilik arz eden hayırlar. Bunları geride bırakırsa bir insan, o eseler yaşadıkça sevaplar devam eder. Bu okulumuz da öyle bir eser. Herkes için hayırlı olsun. Bu tür hayırseverlerin sayısının artmasını temenni ediyorum. Daha çok binaya, daha çok dersliğe ihtiyacı var Tekirdağ’ın. İnşallah bu tür eserler örnek olur.” dedi.
Ardından hayırsever Fatih Bozkurt’a plaket taktim edildi.Açılış dua edilmesi ve kurdele kesiminin ardından son buldu.
4İLKAY DANACILAR

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ