Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI 11.09.2019 207 Görüntüleme

THETİS – Su Tanrıçası

Physis (Mother Nature) ile ilgili bir ilahiyat olan, yaratılışın ilk tanrıçasıydı . O oluşur Orfik Theogonies Hydros (İlkel Waters) ve Çamur birlikte oluşturulması sırasında ortaya ilk varlık olarak. ilk doğan, iki cinsiyetli tanrı Phanes’ın (Yaşam) kadın yönü olarak gösterildi . Zeus tarafından yutulan yaratıcı tanrıça Metis ve tüm yaratılışın annesi olan hemşire Tethys’in mizacında görünmektedir .
I. HOMER KOZMOLOJİSİ “[Homer, Okeanos (Oceanus) ve Tethys’i yaratılışın ilkel tanrıları olarak tasvir eder – Bu anlamda Tethiler Tezdir (Yaratılış):] Sonlar Okeanos’u ziyaret eden cömert yeryüzü, tanrılar yükseldi ve Tethys de annemiz “dedi.
II. ALCMAN’IN KOZMOLOJİSİ “’[İlk geldi] Thetis (Yaratılış). Ondan sonra, eski Poros (Contriver) [Khronos?] Ve Tekmor (Kararname) [Ananke?] ‘: Tekmor Poros’un ardından ortaya çıktı … bunun üzerine … Poros (Contriver) adını verdi, çünkü başından beri her şeyi sağladı; Alkman bir başlangıç olarak ortaya çıktı, bu yüzden Alkman şaşkın ve şekilsiz olan her şeyin meselesini temsil ediyor.Sonra her şeyi sıraya koyan birinin ortaya çıktığını, sonra Poros’un ortaya çıktığını ve Poros’un Tekmor’dan geçtiğinde takip ettiğini söyledi. Poros bir başlangıç, Tekmor bir son gibi. Thetis (Yaratılış) ortaya çıktığında, her şeyin başlangıcı ve sonu aynı anda ortaya çıktı ve her şeyin doğası tunç meselesine benziyor, Thetis ise bir zanaatkarınkine benziyor, Poros ve Tekmor bir başlangıca benziyor ve son.Eski kelimesini eskilere çeviriyor. ‘Ve üçüncüsü, Skoto’lar’ (Karanlık) [Erebos]: ne güneş ne de ay henüz ortaya çıkmadığından, ama madde hala farklılaşamadı. Böylece aynı anda Poros ve Tekmor ve Skotos ortaya çıktı. ‘Amar (Gündüz) [Hemera] ve Melana (Ay) [Selene] ve üçüncü, Skotos (Karanlık), Marmarugas (Yanıp Sönen) kadar:’ günler sadece gün anlamına gelmez, ama güneş fikrini içerir. Önceden sadece karanlık vardı ve daha sonra farklılaştığında ışık ortaya çıktı. [Plato Alkman en bazılarını istihdam Thegonia adlı bir masal:]… Poros Metis oğlu olan (Expediency), [yani Tez] Penia ( Yoksulluk) kendi boğulmuş şartlarını göz önünde bulundurarak, onunla bir çocuğa sahip olmayı planladı ve buna göre yanına uzandı ve Eros’u tasarladı.
III. ORPİK KOZMOGONİ “Orjinalinde Hydros (Su) vardı, [Orpheus] diyor ve Ge (Gaea, Dünya) ‘nın katılaştığı Çamur: bu ikisini ilk prensip olarak su ve yeryüzü olarak ilan ediyor. ], ancak sessizliğini verimsiz doğasının bir iması olarak ifade etmeden bırakıyor.İkiden sonraki üçüncü prensip, – Ge (Earth) ve Hydros (Water) – yani bir Drakon (- Drakon) oldu. Ejder Yılanı bir boğanın ve bir aslanın üzerinde yükselen başları ve ortasında bir tanrının karşı karşıya kaldığı, omuzlarında kanatları vardı ve adı Khronos (Chronos, Unaging Time) ve ayrıcaHerakles’di. Ananke (Kaçınılmazlık, Zorunluluk) idi, aynı nitelikte ya da Adrastea, manevi, kollarını evren boyunca uzattı ve uçlarına değdi.Bence bu, üçüncü prensip anlamına geliyor, özün yerini işgal ediyor, sadece o [Orpheus], evrensel üretici amacı sembolize etmeyi biseksüel hale getirdi.Ve [Orphic] Rhapsodi’lerin teolojisinin iki ilk prensibi (yani ikisinden öncekiyle birlikte söylenmemiş olan) [yani Orphics’in Tez, Khronos ve Ananke kavramlarını attığını] reddettiğini ve bundan başladığını varsayıyorum. ikisinden sonra üçüncü prensip [Phanes], çünkü bu ilk insan kulağı için açık ve kabul edilebilirdi. Bu biz [bulundu harika Khronos (Unaging Zaman) ‘dir İçin Rhapsodies ], Aither (Lokmanruhu) ve Khaos (kaos) babası. Nitekim, bu teolojide de [Hieronyman], bu Khronos (Zaman), yılanın, üç sayısında yavrular vardır: nemli Aither (Işık) (alıntı), sınırsız Khaos (Hava) ve üçüncüsü, sisli Erebos ( Karanlık) . . .
Bunların arasında, Khronos’un (Zaman) bir yumurta ürettiğini söyler – bu gelenek onu Khronos tarafından üretti ve “aralarında” doğdu çünkü bunlardan üçüncü Akıllı üçlünün üretilmesi [Protogonos-Phanes]. O zaman bu üçlü nedir? Yumurta; içindeki iki doğanın dyadı (erkek ve dişi) ve aralarındaki çeşitli tohumların çoğunu; ve üçüncüsü omuzlarında altın kanatlar, boğanın başlarının yanlarına doğru yükselen ve başının üstünde her tür hayvan formunun görünümünü sunan canavarca bir yılan olan manevi bir tanrı. . .Ve üçüncü üçlünün üçüncü tanrısı bu teolojiyi de Protogonos (İlk Doğan) [Prensler] olarak kutlar ve ona Zeus’u tüm dünyanın ve tüm dünyanın düzenini verir. Öyle ki bu ikinci şecere, İstihbarat ilkeleriyle ilgili olarak kaynaklanmaktadır. ”“Tanrılar, [Yunanlılar] dedikleri gibi, başlangıçtan beri varolmadılar, ancak her biri doğduğumuz gibi doğdu. Ve Homer ‘Okeanos’un (Okyanusos)’ in doğuşunu söylediğini söyledi. tanrılar ve annesi Tethys [Thesis], ‘ve Orpheus – tanrıların asıl mucitleriydi’ ve onların doğumlarını anlattılar ve hepsinin yaptıklarını anlattılar ve aralarında gerçek bir ilahiyatçı olarak kredisi olan ve genel olarak Homer’ı takip eder, her şeyden önce tanrılarla – aynı zamanda ilk nesillerini sudan yapar: ‘Herkesin özü Okeanos’. Çünkü Hydros (Su) ona göre her şeyin kaynağını oluşturuyordu ve Hydros (Su) Çamurundan (yani ilkel Gaia (Dünya)) oluşuyordu ve onlardan çiftinde üzerinde büyüyen bir baş oluşuyordu. Bir aslan ve diğer bir boğanın ve onların ortasında bir tanrının suçu; adı Herakles ve Khronos’du (Chronos, Time). Bu Herakles [dünyayı, denizi ve gökyüzünü oluşturan] kocaman bir yumurta üretti. ”
“[Nonnus, Homer ve Orphiclerin yaratılışının ilkel tanrıları olarak Okeanos ve Tethys’i! Okeanos’un alematiği ve kardeşi, dünya kadar eski, karıştırılmış suların hemşiresi, doğmamış, çocukların sevgi dolu anası. “

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

PHANES – Işık Tanrısı

PHANES – Işık Tanrısı

Avrupa Gazetesi Tekirdağ