Ana Sayfa Genel 7 Nisan 2016 1147 Görüntüleme

TEMELİ ATILDI

Marmaraereğlisi içme suyu isale ve şebeke hattı inşaatının TEMELİ ATILDI

 

Marmaraereğlisi İçme Suyu İsale ve Şebeke Hattı İnşaatının temeli atıldı. Yeniçiftlik Mahallesinde düzenlenen törende konuşan TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, “TESKİ olarak yapılan ve yapılacak olan çalışmaların tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

2-3 AY İÇİNDE BİTECEK

Marmara Ereğlisi Yeniçiftlik Mahallesi’nde düzenlenen marmaraereğlisi içme suyu isale ve şebeke hattı inşaatının temel atma töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törenin açılış konuşmasını TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa gerçekleştirdi. Başa konuşmasında, KDV hariç 6 bin 980 TL sözleşme bedeli olan projede, 2-3 ay içerisinde çalışmaların tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

“TEKİRDAĞ BÜYÜYECEK”

Düzenlenen temel atma töreninde konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, “Gerçekleştirmek istediğimiz birçok hizmet var, bürokrasi nedeniyle geciken birtakım sorunları da aşıyoruz. Biz sorunları aştıkça, Tekirdağ büyüyecek, gelişecek ve yeni yüzüyle cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek.” dedi. Konuşmaların Marmaraereğlisi İçme Suyu İsale ve Şebeke Hattı İnşaatının temel atma işlemi gerçekleştirildi.

Marmara Ereğlisi Yeniçiftlik Mahallesi’nde düzenlenen temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa; “Türkgücü Mahallesinde bulunan kuyulardan gelen isale hattının yaz aylarında Marmaraereğlisi’nde görülen nüfus artışı sonucu yetersiz kalması nedeniyle, Yeniçiftlik mahallesinde içme suyu sıkıntısı çekilmektedir. Ayrıca bu hatta sıklıkla arızalar meydana gelmekte ve mahalle halkı susuz kalmaktaydı. Yine Marmaraereğlisi İlçe merkezi Dereağzı bölgesinde ana su deposundan yeterli su alamayan yerleşim bölgesi yerleri bulunmaktaydı. Bütün bu sorunları çözmek amacıyla TESKİ Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan “Marmaraereğlisi İçme Suyu İsale ve Şebeke Hattı İnşaatı” ihale edilmiş ve yüklenici firmaya 15.03.2016 tarihinde yer teslimi yapılmıştır. Sözleşme bedeli 6.980.000 TL (KDV Hariç) olup işin süresi 150 gündür. Ancak 2,5-3 ay içerisinde çalışmaların tamamlanması hedeflenmektedir. İş kapsamında Yeniçiftlik Mahallesinde yaklaşık 16.300 metre, Deereağzı bölgesinde de yaklaşık 9200 metre, toplamda 25.520 metre olmak üzere, ağırlıklı olarak Düktil Font ve PE boru döşenecektir. İş tamamlandığında Marmaraereğlisi’nin içme suyu yetersizliği önemli ölçüde ortadan kalkacaktır.” dedi.
Konuşmasının devamında TESKİ olarak Marmaraereğlisi ilçe sınırları içinde yürüttükleri diğer çalışmalar hakkında da bilgiler veren Şafak Başa, “Yeniçiftlik Mahallesindeki mülga Belde Belediyesi’nden kalma atıksu arıtma tesisi oldukça kötü bir durumdaydu ve yeterli arıtma yapamıyordu. Yaz aylarında gelen vidanjör talepleri de tam olarak karşılanamıyordu. Bunun üzerine Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanlığınca Yeniçiftlik Atıksu Arıtma Tesis revizyonu ve İşletmesi Projesi hazırlanarak ihalesi yapılmıştır. 15.03.2016 tarihinde yer teslimi yapılan işin ihale bedeli 3.266,145 TL’dir. Tesis yenilendiğinde kapasite 5 kat artmış olacaktır ve yaz aylarında vidanjörlerin sırada beklemesi sorunu ortadan kalkacaktır.” şeklinde konuştu.
Konuşmasına Marmaraereğlisi içme suyu arıtma tesisi revizyonu ile ilgili de bilgiler vererek sürdüren TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, “Oldukça yetersiz ve kötü durumda olan ve nitelikli bir arıtma yapamayan MArmaraereğlisi İçme Suyu Arıtma TEsisinin Rehabilitasyonu için hazırlanan Tekirdağ İli Marmaraereğlisi İlçesi İçme Suyu Arıtma Tesisi Modernizasyonu projesinin ihale tarihi bugündür. (05 Nisan 2016) Bu kapsamda anılan tesis tamamiyle yenilenecek ve sonuçta ilçeye daha sağlıklı içme suyu sağlanacaktır. Çalışmaların yaz ortasında tamamlanması hedeflenmektedir.” dedi.
Yeniçiftlik kanalizasyon şebeke inşaatı ile ilgili olarak açıklamalarına devam eden Şafak Başa şunları kaydetti:
“Projesi iller Bankası tarafından hazırlanan Marmaraereğlisi İlçesi, Yeniçiftlik Mahallesi Kanalizasyon Şebeke İnşaatı Yapım İşi, TESKİ Projeler Dairesi Başkanlığınca revize edilerek projeye son şekli verilmiştir. Projenin hayata geçirilmesi için Genel Müdürlüğümüzce İller Bankası kredi müracaatında bulunulmuştur. Yeterli ödenek sağlandığında ihalesi yapılacaktır.
Projesi iller Bankası tarafından hazırlanan Marmaraereğlisi İlçesi, Sultanköy Mahallesi Kanalizasyon Şebeke İnşaatı Yapım İşi, TESKİ Projeler Dairesi Başkanlığınca revize edilerek projeye son şekli verilmiştir. Projenin hayata geçirilmesi için Genel Müdürlüğümüzce İller Bankası kredi müracaatında bulunulmuş olup, bu kapsamda 35 milyon TL kredi temin edilmiştir. İçişleri Başkanlığından borçlanma izni geldikten sonra ihaleye çıkılacaktır.”
TESKİ Genel Müdürü Şafak Başak’nın ardından konuşan Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, “Marmaraereğlisinin böyle bir çalışmaya ihtiyacı vardı. Böylesine güzel bir çalışmayı, artı yapılacak olan çalışmaları Marmaraereğlisi ilçemize kazandırdığı için Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak BAŞA ve yetenekli ekiplerine teşekkür eder başarılarının devamını dilerim.”dedi.
Temel atma töreninde bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise şunları söyledi:
“Marmara Ereğlisi yaz ve kış nüfusu değişen bir yerdir. Öncelikle yaz sezonunu 6 aya çıkarmamız lazım.  Ereğli’de başlatılan doğalgaz hamlesi de bunun göstergesidir. İsale hattının da yenilenmesi gerektiği ortaya çıktı ve önceliği Marmara Ereğlisi’ne verdik. Gerçekleştirmek istediğimiz birçok hizmet var, bürokrasi nedeniyle geciken birtakım sorunları da aşıyoruz. Biz sorunları aştıkça, Tekirdağ büyüyecek, gelişecek ve yeni yüzüyle cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek. Hizmet aşkıyla görevlerini yerine getiren  Belediye Başkanlarımızın hepsinin tek bir  amacı var. İlçelerine en iyi hizmeti götürmek. Biz verdiğimiz sözleri yerine getiren, birlik ve beraberlik içerisinde çalışan iyi bir ekibiz.”
Konuşmaların ardından inşaat alanında dualar edilerek, Marmaraereğlisi İçme Suyu İsale ve Şebeke Hattı İnşaatının temel atma işlemi gerçekleştirildi.
Temel atma töreninden sonra Yeniçiftlik Atıksu Arıtma Tesisinde devam eden rehabilitasyon çalışmaları incelendi ve Marmaraereğlisi Belediye Başkanına yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. İncelemeler sırasında Genel Müdür Başa, “Yeniçiftlik Mahallesindeki mülga Belde Belediyesinden kalma atıksu arıtma tesisi oldukça kötü bir durumdaydı ve yeterli arıtma yapamıyordu. Yaz aylarında gelen vidanjör talepleri de tam olarak karşılanamıyordu. Bunun üzerine Artıma Tesisleri Dairesi Başkanlığınca “Yeniçiftlik Atıksu Arıtma Tesisi Revizyonu ve İşletmesi Projesi” hazırlanarak ihalesi yapılmıştır. 15.03.2016 tarihinde yer teslimi yapılan işin ihale bedeli 3.266.145 TL’ dir. Tesis yenilendiğinde kapasite 5 kat artmış olacaktır ve yaz aylarında vidanjörlerin sırada beklemesi sorunu ortadan kalkacaktır.” dedi.
Düzenlenen temel atma törenine; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Genel Sekreter Oral Karakaya, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Genel Müdür Yardımcıları Dr.İbrahim İçöz, İ.Feyzi Ünal ve A.Soner Ergin, daire başkanları, birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Araç kiralama hizmeti alınacak

Araç kiralama hizmeti alınacak

Avrupa Gazetesi Tekirdağ