Ana Sayfa Genel, Gündem, Trakya 22 Haziran 2014 5024 Görüntüleme

Tekirdağ İstanbul’un arka bahçesi değil

Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak, basın buluşması düzenleyerek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı

Kadir Albayrak, birinci vizyonlarının; Tekirdağ’ın artık İstanbul’un arka bahçesi değil, Türkiye’nin Avrupaya açılan kapısı olmak istediğini belirterek, ikinci vizyonlarının ise, modern tarım ve hayvancılığı, güçlü sanayisi turzim yatırımları lojistik yatırımları ve üniversitesi ile kentleşmesini tamamlamış çevreye duyarlı yaşanabilir mutşu bir Tekirdağ olduğunu söyledi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin 8 Nisan 2014 tarihi itibariyle göreve geldiği, 69 günlük gelişmeleri ve bugünden itibaren yola çıkacağı isimleri tanıtmak için tanıtmak düzenlenen kahvaltılı basın toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “1923’ten bu yana Tekirdağ olan merkezin adı Süleymanpaşa oldu.” dedi.
Büyükşehir statüsüne kavuşan Tekirdağ’ın adaptasyonu için gerekli çalışmaların devam ettiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Büyükşehir belediye binasının yerinin hazır olduğunu ve 2017 Temmuz ayında yeni büyükşehir belediye binasına geçeceğiz. Her türlü işlemi tamam, yeri hazırdır” şeklinde konuştu.
Kadir Albayrak basınla buluştuğu toplantıda, Tekirdağ’ın 30 büyükşehir içinde yeraldığını belirterek, Avrupa yakasındaki tek büyükşehir olduğuna vurgu yaptı.
Tekirdağ’ın artık İstanbul’un arka bahçesi olmak değil, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olmasını istediklerini vurgulayan Kadir Albayrak konuşmasında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin 2 vizyonu olduğunu söyledi. Albayrak sözlerine şöyle devam etti: “Vizyonumuz; güçlü sanayisi, turizm ve turistik yapısıyla, gelişimini tamamlamış, çevreye duyarlı, yaşanabilir bir Tekirdağ’dır.”
Tekirdağ Merkez ilçesinin adının Süleymanpaşa olduğunu da ifade eden Kadir Albayrak, konuşmasında şunları kaydetti:
“1923’ten bu yana Tekirdağ olan merkezin adı Süleymanpaşa oldu. Tekirdağ; 354 mahallesi olan bir şehir oldu. Burada her hizmet aksaması bizden sorulacak. Büyükşehri kurarken bir birim daha kurduk; TESKİ yani Tekirdağ Su Kanalizasyon İdaresi; her yerde alt yapı, kanalizasyon, su hizmetleri bu birimden geçecek. TESKİ bürokratları ile kahvaltımızı kısmetse bir ay sonra yapacağız.
Yüz gün bize izin verin dedik. 100 gün emekleme, yılbaşına kadar yürüyeceğiz sonra koşacağız. Yüz güne gerek kalmadan 69 gün sonra sizin karşınıza çıktık. Yol arkadaşlarımın hepsi birbirinden değerli. Noksanlar vardır. Süreç içinde noksanlar giderilecektir.
Vatandaşlarımıza büyükşehrin farkındalığını göstermek zorundayız. Yalnız biraz sabır diyoruz. 30 Mart’ta başladığımız gün; 23 belde, özel idare kapatılan 1.310 arkadaşımızı gördük.
Büyükşehrin 2.640 kadrosu var. 19 daire başkanı, 72 şube müdürü var. TESKİ’nin 610 kadrosu, kendi birimleri var. Kıştan çıkmışık, yollar delik-deşik, köy yolları çok ihmal edilmiş. Kadrolaşmaya başladık. Şimdi size arkadaşlarımı tanıtacağım ama her türlü bilgiyi benden alacaksınız. Bürokratlarımı bilgi için lütfen zorlamayın.
Basın bizi tenkit yapacaktır. Tenkit olmazsa “kral çıplak” oynarız. Bizi uyaracaksınız ki bizde kendimize yön vereceğiz.”
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak 16 Haziran 2014 tarihinde düzenlediği basın buluşmasında, 19 daire başkanı ve TESKİ Genel Müdürü’nü de basına tanıttı. 19 daire başkanının ismini tek tek okuyan Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü:
“Genel Sekreter; Murat Şefik Yazan, TESKİ Genel Müdürü; Prof. Dr. Halim Orta, Genel Sekreter Yardımcısı; Prof. Dr. Hazım Tamer Dodurka, Teftiş Kurulu Başkanı; Şahabettin Küçükyazıcı, Danışmanlar; Fatih Ünsal, Neşet Erdoğan, Kadri Veziroğlu, 1. Hukuk Müşaviri; Av. Orhan Perçinoğlu, Özel Kalem Müdürü; Feride Ataç, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı; Ahmet Rıfat Poyraz, Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanı; Av. Nevim Kaçar, Fen İşleri Dairesi Başkanı; Oktay Çolpan, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı; Dilşad Ergin, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener, Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı; Ali Kıyıcı; Ulaşım Dairesi Başkanı; Mehmet Zeki Gürcün, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı; Hacı Aslan, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı; Halil Özge Dora, İtfaiye Dairesi Başkanı; Emin Pehlivan, Zabıta Dairesi Başkanı; Murat İşözen, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı; Hamdi Pekel, Sağlık İşleri Dairesi Başkanı; Deniz Bozdoğan, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı; Özcan Kabak, Mali Hizmetler Dairesi Başkanı; Müveddet Işık, İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı; Mustafa Hikmet Erzincan, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı; Mustafa Gündoğdu, Destek Hizmetler Dairesi Başkanı; Atabey Baytöre”
YILBAŞINDAN SONRA HİZMET ATAĞI BAŞLAYACAK
Malkara Belediyesi’nin otogar, Pazar yeri projelerinin tamamlandığını ifade eden Tekirdağ Büyükşehir Beldiye Başkanı Kadir Albayrak; “Yılbaşından sonra hizmet atağı başlamış olacak. Yakında başlanacak. Bugüne kadar Kumbağ sapağına kadar olan yol Kumbağ’a kadar karayollarınca bize verildi.
Arıtma tesisi 2. alt yapı ihalesi yapıldı. Arıtma Tesisinsin kendi ihalesi ertelendi. Pürüzler giderildi. Sanıyorum 1 ay sonra ihaleye çıkacağız. Bizden önce çalışan belediye başkan ve ekiplerine teşekkür ediyorum. Vefat etmiş belediye başkanlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum. Önümüzdeki günlerde zaman, zaman göreceğiniz bizim de size açıklayacağımız çok müjdeli haberlerimiz olacaktır.” dedi.
TEKİRDAĞSPOR’A YARDIMIMIZ OLACAK
Konuşmasında Tekirdağspor’a da değinen Albayrak şunları ifade etti:
“ Tekirdağspor sadece merkezin takımı değil; Tekirdağspor 11 ilçe tarafından kabullenmesi gereken spor kulübüdür. Tekirdağspor; sponsor aramayan, 11 ilçenin ayakta tutacağı spor kulübü olsun. Tekirdağspor’a yardımımız olacak ama sahiplenmemiz mümkün değildir. Seneye meclise getireceğim, Tekirdağspor sahipsiz kalmayacaktır. Büyükşehir ve 11 ilçe tarafından benimsenirse hak ettiği yere gelecektir. Her zaman dediğim gibi; kazanan Tekirdağ olsun. Kazanan halkımız olsun. Her şey hepinizin gönlünce olsun”
Toplantı soru cevap kısmının ardından sona erdi. TUNCAR ÜNSAL

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ