Ana Sayfa Genel 4 Ekim 2016 5954 Görüntüleme

Eğitime darbe

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Öğretmenlerin maruz kaldıkları ve 8 yılını dolduran öğretmenler, norm kadro ve ihtiyaç fazlası olarak görülüp adeta kapı önüne konulmasını eleştirdi.

 

ÖĞRETMENLER KAPI ÖNÜNE

CHP PM üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Okulda 8 yılını dolduran öğretmenler, norm kadro ve ihtiyaç fazlası olarak görülüp, adeta kapı önüne konulmakta, iradeleri dışında çalışma ortamından kopartılmaktadır, Veliler tedirgin, çocuklarının geleceğinden endişelidir.” dedi.

BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR

Yüceer, “Türkiye’nin en iyi okullarından biri olan Tekirdağ Ebru Nayim Fen Lisesi de proje okul kapsamına alınmıştır. Okulda, 30 öğretmenden 21’i 8 yılını doldurmuş, kalan öğretmenlerin ise görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağı belli değildir.” diyerel konuyu gündeme taşıdı.

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında, proje okul ilan edilen kurumlarda, “Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi’ yeniden düzenlenmiştir. Okulda 8 yılını dolduran öğretmenler, norm kadro ve ihtiyaç fazlası olarak görülüp adeta kapı önüne konulmakta, iradeleri dışında çalışma ortamından kopartılmaktadır. Öğretmenlerin maruz kaldıkları bu uygulama, vicdanları sızlatmaktadır.”dedi.

Yüceer konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Proje okulu olarak belirlenen okulların ise verdiği laik eğitimle Türkiye’nin önde gelen okulları olması dikkat çekicidir. MEB bu uygulama ile başka okullara adeta sürgün ettiği öğretmenlerin yerine kendi siyasi kadrolarını atayarak, laik, bilimsel eğitimin son kalesi okulların içini boşaltmak, dönüştürmek, kimliksizleştirmek istemektedir. Norm kadro fazlası muamelesi yapılamayan branş öğretmenlerine de “norm kadro ve ihtiyaç fazlasıyım” belgesi imzalatılmaya çalışıldığı, okullarından ayrılmaya zorlandığı, imzalatamayan okul müdürlerinin de cezalandırılacağı yönündeki haberler bu kanıyı doğrulamaktadır.

Türkiye’nin en iyi okullarından biri olan Tekirdağ Ebru Nayim Fen Lisesi de proje okul kapsamına alınmıştır. Okulda, 30 öğretmenden 21’i 8 yılını doldurmuş, kalan öğretmenlerin ise görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağı belli değildir. Veliler tedirgin, çocuklarının geleceğinden endişelidir. Söz konusu uygulama öğrenci ve okul başarısına büyük bir darbe vuracaktır.

Ancak iktidarın derdi kaliteli eğitim ve başarılı öğrenciler yetiştirmek değil; laik, bilimsel eğitime darbe vurmaktır. Kendi siyasal kadrolarını atamak için öğrencilerimizin geleceğinin belirsizliğe mahkum edilmesi asla kabul edilemez. Milli Eğitim Bakanlığı bu yanlış uygulamadan bir an önce vazgeçmelidir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ