Ana Sayfa Genel, Gündem 1 Haziran 2019 3574 Görüntüleme

ŞİİRİN NABZI ”SESSİZ MISRALAR” İLE ATIYOR

Merhaba; Öncelikle Sizi Tanımak İsteriz, Bize Kısaca Kendinizden Bahseder Misiniz?
-İsmim BİRGÜN TEKİN Ordu /Yenimahalle doğumluyum. İlk ve Ortaokulu Ordu’ da okudum. Küçük yaşta evlenerek hayat mücadeleme başladım. Yaşadığım zorluklara rağmen çocuklarımın sevgisine ve geleceklerine dair umudumu hiç kaybetmedim. Zorlu hayat mücadelemde hayata sımsıkı tutunma sebebim hep canım yavrularım oldu. 3 çocuk annesiyim, 2’ de torunum var. -Yavrularım mutlular mı acaba? Bunu onlara sormaya hiç bir zaman sormaya cesaretim olmadı. Ben onların anneleri olduğum için onlarla olmaktan çok mutluyum. İnşallah onlarda mutlulardır. Evlatlarım ve kurduğum hayallerim teselli oldu kırık dökük yüreğime… -Uzun zaman bir çok işte çalıştım, en son film yapım şirketinde çalıştım. Şiir yazmayı çok seviyorum şiirlerim vazgeçilmezim. Anlatamadığım susup içime attığım her şeyi kağıda döküyorum, bu şekilde kendimi çok mutlu hissediyorum. Çağdaş Kültür Sanat Derneği Genel Sekreteriyim, aynı zamanda SAYBİR ( Sakarya Şairler Yazarlar Derneği ) üyesiyim.
Şiir Yazarken En Çok Nelere Dikkat Edersiniz Veya En Çok Nelerden İlham Alırsınız?
-Şiir yazarken eğer hece şiiri yazıyorsam hecenin kurallarina dikkat ederim serbest şiir yazıyorsam da imgelere çok dikkat ederim doğru kullanmak güzel kullanmak onları yerinde kullanmak isterim. -Serbest şiirin de kendi içinde kendine göre kuralları vardır hecenin de çok daha fazladır yaklaşık dört beş yıldır hece şiiri yaziyorum eskiden daha çok serbest şiirler yazardım serbest yazdığım şiirlerde ödüllerim de var.
Okuduğunuz Kitaplar Genellikle Hangi Türler ve Neden Bu Türü Tercih Edersiniz?
-Edebiyat tarzı kitapları okumayı tercih ediyorum ,roman seviyorum şiir kitapları çok fazla okuyorum neden tercih ettiğim konusuna gelince hece vezninin bir çok kuralları vardır bu kulları kullanan MİHRÎ HATUN gibi şairlerimizin hayatlarini okumayi seviyorum ve onun gibi aruz vezni yazan bir çok şairlerimiz de var bu tarz kitaplar ilgimi çektiği için okumayı tercih ediyorum.
İlk Ne Zaman ‘’Ben Yazar Olacağım .’’ Dediniz?
-Bu benim ikinci kitabım olmasına rağmen, ben yazar oldum diyemiyorum hala. İnsan her geçen gün kendini geliştirmeli ve yenilemeli bence, Bundan on yıl önceki şiirlerime baktığım zaman diyorum ki nasıl böyle bir şiir yazmışım diye düşünüp beğenmediğim zamanlar olduğunda tekrar düzenliyorum. Benim şair olduğumu ancak beni takip edenler ve kitabımı okuyan okurlarım karar versin istiyorum, eğer ben şair oldum dersem yazamam o yüzden hep daha fazlasını öğrenmek yenilenmek ve daha iyi şeyler yazmak istiyorum.
Aileniz Sizin Seçimlerinize Karşı Çıktı Mı ?
-Ailem karşı çıkmadı sadece annem endişelendiği için biz kültür müdürlükleri ile etkinliklere giderken mesela Batman’a gidiyoruz orda şiir şöleni var annem Ordu da oturuyor ben İstanbul da oturuyorum, birbirimizi her zaman göremedigimiz için endişelenerek kızım uzak yerlere gitme diye tepki verirdi. Biz zaten oraya gittiğimizde kaldığımız otelde ki görevliler tarafindan çok güzel karşılanıp ve en iyi şekilde ağırlandığımız için, Annem de bunlari gördükçe içi rahat ettiğinden ve çok hoşuna gittiğinden dolayı bana diyor ki bende sizinle geleyim kızım seninle diyor bana sürekli, bende anneme diyorum ki; Anneciğim sende iki satır şiir yazarsan benimle gelebilirsin canım anneciğim diyordum.
Size Göre Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırılması İçin Neler Yapılmalı?
-Gençlerimiz maalesef kitap okumuyorlar, bunun için küçük yaşta ve ilkokuldan başlanmalı bence, çocuklara hikaye kitapları, öykü kitapları, eğitici kitaplar hediye ederek okuma alışkanlığı kazandırmalıyız. -Mesela benimde 6 yaşında torunum var oda ben kitap okurken yanıma geliyor daha birinci sınıfta olduğu için zor okuyor olmasına rağmen benimle birlikte kitap okumaya çalışıyor ve eline kalemi alıp bir seyler karalayarak anneanne bende şiir yazdım okurmusun dediği zaman çok hoşuma gidiyor ve bende heveslendirmek için harika olmuş devam et diyorum. çocuklarıımızın elllerine telefon vermeden tablet vermeden, onların eline kitap vermeliyiz o zaman belki gençlerimiz kitap okumayı ve şiiri sever. -Bu gün günümüze baktığımız da katıldığımız şiir şölenlerinde dinleyici kitlemiz 35 39 ve 40 lı yaş üstü .
Kitabınızı Yazmanız Ne Kadar Sürdü?
-Ben her gece mutlaka bir şiir yazarım ne kadar sürdüğüne gelince çok uzun sürmedi fakat bir kitabi baskıya vermek ve düzenlemek maliyetli olduğu için maddi imkanlardan dolayı 5000’e yakın yayınlayamadığım şiirlerim var. Bu şiirlerime sponsor bulabilirsem kitap haline getirmek istiyorum. Bu günler de üçüncü kitabımı hazırlıyorum şiir seçimlerimi yaptım allah kısmet ederse üçüncü kitabımız da piyasaya çıkacak inşallah.
Şiir Kitapları Yazarken Hangi Şairlerden Esinleniyorsunuz?
-Daha çok türkülerimizden esinleniyorum türküler beni çok etkileyip ilgimi çekiyor, -Türküleri çok seviyorum AŞIK VEYSEL’e çok büyük bir hayranlık duyuyorum. -Rahmetli babam bize çok dinletirdi kendisi sazı eline alır çalar söylerdi, heralde ordan ,bir türkü dinlediğim zaman o türkü ile ilgili türküyü andıran bir şiir mutlaka o gün yazmışımdır.
Yazdığınız Şiirleri Okurlarınızla Paylaşmak Nasıl Bir Duygu?
-Çok güzel bir duygu özellikle okuyanların birbirine güzel olmuş demesi tabi ki gurur verici çok hoşuma gidiyor ve beni mutlu ediyor, bir projeye katılmıştım ‘’bir saat edebiyat ögretmenim olurmusun’’? çok güzel bir projeydi. Liselerde çocuklarla, gençlerle ve onlarin öğretmenleriyle şiirler okuduk sohbetler ettik onlar sorular sordu ben cevapladım. -Bunlar çok güzel şeyler mutlu oluyor insan.
Bir Kitap Yazarı Olarak Tanınmak Nasıl Bir Duygu?
-Çok muhtesem bir duygu geçen ay ‘’Sessiz Mısralar’’isimli kitabımın imza günü vardı çok kalabalıktı. Ailem, Arkadaşlarım, Dostlarım, Şairler, Yazarlar kısacası beni seven ve bana destek olan herkes bu mutlu günümde yanımda oldular, hepsine ayrı ayrı teşekkür eder şükranlarımı sunarım.
İmza Gününüz De Neler Hissettiğinizi Anlatır Mısınız?
-Çok mutlu oldum önce elim ayağım titredi çok heyecanlandım ve o güne özel yazmış olduğum ‘’Hoş Geldiniz’’ Şiirimi okudum mutluluktan heyecandan konuşamadım sadece şiirimi okuyabildim. 🙂
Yazmak İçin Önce Hissetmek Gerekir Derler Sizce De Öyle Mi?
-Evet yazmak için hissetmek ve yaşamak gerekir… Mesela benim kitabımda ‘’Bir Nokta Bıraktım’’ isimli bir şiirim var, bu şiiri de bir otobüs yolculuğunda iki sevgilinin arasında geçen ilginç bir dialogdan etkilenerek böyle bir şiir yazdım. -Mesela ‘’Ne Olur Bırakıp Gitme Bir Tanem’’ şiirimi bir arkadaşım eşi ile yaşadıkları problemleri bana anlattı ve ben bu olaydan gerçekten çok etkilendim onlara özel bir şiir yazma gereği duydum ve sosyal medya hesabımda bu şiiri paylaştım. Ertesi gün işe gittiğimde arkadaşım bu şiiri sen bize mi yazdın dedi ve gözlerinde ki ışıltıyı gördüğüm için doğru yolda olduğumu farkettim çünkü insanlar mutlu olunca bende mutlu oluyorum. İlk Olarak Kitabınızın Adını Yazarken Mi Belirlediniz Yoksa Yazdıktan Sonra Mı Belirlediniz? -Yaklaşık 15 yıl önce isimlerini belirlediğim hayalim olan kitap isimlerim vardı bunlardan ikisini gerçekleştirdim ‘’VİRANE GÖNLÜM’’ ve ‘’SESSİZ MISRALAR’’. -Şimdilerde ‘’Adını Unutan Şiirler’’ isimli kitabımın hazırlıklarına başladım. – Son hayalim olan ‘’Hüzün Çiçeğim’’ isimli şiir kitabımı yazabilirsem bütün hayallerimi gerçekleştirmiş olacağım.
En Çok Hangi Yaş Grubunun Sizi Takip Etmesi Hoşunuza Giderdi?
-Gençlerin takip etmesini çok istiyorum. Gençlerin şiiri sevmesini çok istiyorum. Gençlerin şiire eğilimi olmasını istiyorum. -Yaptigimiz şiir şölenlerinde gençler yok maalesef. -Şiir ruhun güzelliğidir, şiir yazan insandan şiir seven insandan hiç kimseye zarar gelmez. -Şiir okuyan yazan dinleyen insanlar çok hassas oluyor kendimden biliyorum bende hassas bir insanım çevremdeki insanları kırmamak için elimden gelenin fazlasını yaparım kendim yıpransam bile. En Büyük Hayaliniz ve Gerçekleştirmek İstediğiniz Projeleriniz Nelerdir? -En büyük hayalim kitap dışında bir aşevi kurmak istiyorum günün birinde Allah nasip ederse eğer inşallah. -Proje olarak ceza evleri vardı şükür olsun o projemizi gerçekleştirmeye başladık bu günler de mesela Kartal Cezaevi, Maltepe Cezaevi ve Huzur Evleri var. -Sakarya Yazarlar ve Şairler Dayanışma Derneğimiz var Sakarya da, Derneğimizin başkanı Halil MÜFTÜOĞLU, Dernek yardımcılarımız Erdal DURSUN ve Ayhan AKGÜL. Bende orada üyeyim. (SAYBİR) derneğinde bir bölüm gençlerimiz var ‘’Benim Öyküm’’ ismin de kısa metraj filmler çekeceğiz. Sosyal içerikli uyuşturucu ile mücadele olacak filmlerimizin içerikleri. -Projemizin ismi ‘’Benim Öyküm’’ Projemizin başında Ayhan AKGÜL var, Gençlerimizin başında Halil MÜFTÜOĞLU ve Erdal DURSUN hocalarımız olacaktır. Bu projeler de Selçuk KURT, Berat DİNÇER, Hakan KAHRAMAN, Serhat DEMİRCİ, Ensar KURT, Üniversiteli, Liseli, Ortaokullu ve bir çok gençlerimiz yer alacaktır. -Bu kısa metrajlı filmler de ve büyük olasılıkla festivallerde yayınlanacaktır. ‘’Bu Benim Öyküm’’ isimli hikaye Ensar KURT projesidir. -Bir atölye açmak istiyorum şiir yazmakla ilgili. Gençleri sokakta görüyorum çalışmayan madde bağımlısı gençler o gençleri toplamak şiiri sevdirmek ve şiir nasıl yazılır diye böyle bir şiir yazım atölyesi düsünüyorum, tabi ki emekli olduktan sonra düşündüğüm projemdir.
Şair Olmak İsteyen Gençlere Ne Tür Tavsiyelerde Bulunursunuz ?
-Ben şair olmak istiyorum diyerek şair olamazsınız. Ben nasıl şiire başladım, benim rahmetli babam saz çalardı ve Almanya da idi beni Türkiye’ye getirip babaanneme bıraktı ben o zamanlar babama küçük küçük mektuplar yazar okul çantamda saklardım babam Türkiye’ye geldiğinde vereceğim diyerek öyle başladım. -Beşinci sınıfta öğretmenim bir kompozisyon ödevi vermişti farkında olmadan ben şiir yazmışım ve öğretmenim sende şair ruhu var kızım ileride şair olacaksın demişti yazdıklarımdan dolayı öğretmenimin teşvik edici sözlerinden sonra daha çok şiire eğildim yazmaya başladım serbest şiirler yazdım ve sonrasında hece şiirine geçtim.
Hece Şiirinin Kuralları Nelerdir? Okurlarımız İçin Biraz Detaylandırır Mısınız ?
-Hece şiirinde uyaklarına ve ayaklarına çok dikkat etmek gerekir, matematik gibidir hece şiiri yazmak.
Şair Olmasaydınız Hangi Mesleği Yapmak İsterdiniz?
-Şair olmayı meslek olarak düşünmedim bu benim iç dünyam içimden geldiği için şiir yazıyorum. Hangi meslekte olursam olayım yine şiir yazardım. Meslek olarak hemşire olmayı çok isterdim sınavlara girdim ama o zamanlar gözlerim de bir problem olduğu için maalesef hemşire olamadım bu durum beni çok üzdüğü için günlerce ağlamıştım. -Hemşire olamadım ama sanat edebiyatı öğretmeni olarak bir projede yer aldım. -Ben insanları çok seviyorum insanlara yardım edebilmek için hemşire olmayı çok istemiştim çocukluk hayalimdi.
Şiirleriniz Arasında En Çok Okumaktan Keyif Aldığınız Bir Şiirinizi Okurlarımız İçin Paylaşırmısınız ?
Şiirlerimin hepsini çok seviyorum çünkü onlar evlatlarım gibidir, kitabımın başında ‘’Dertliyim’’ şiiri var bu şiirimin ikinciside var bu kitabımda birincisini yazdım ve diğer kitabımda ikincisini kullanacağım.
DERLİYİM
Dedim şöyle otur anlat derdini
Dedi hasretim var yoldan dertliyim
Gün gelir görürsün dağın ardını
Dedi zaman hain yıldan dertliyim
Telim ses vermiyor sazım asılı
Cümleler hüzünlü sözler küsülü
Sessizliğe battım işin hasılı
Muhabbet kayboldu dilden dertliyim
Ayrılık bestesi dolmuş ya çarşı
Ne zaman çalacak vuslatın marşı
Hicranın meyvesi kapladı arşı
Canıma kast etti daldan dertliyim
Mutluluk gelmiyor tuttu inadı
Zaman hislerimi kaç kez sınadı
İnan ki kalmadı kahvenin tadı
Falcı konuşmuyor faldan dertliyim
Çok gördüm hayatta azap çekeni
Sevmedim elbette nifak ekeni
Hep elime battı gülün dikeni
Aşk ile kokmayan gülden dertliyim
Acaba yeter mi aşka mecalim
Vuslat kavgasında ne olur halim
Baktım ki aniden lal olmuş dilim
Anlatamadığım halden dertliyim
Koca ömür geçip gitti ah ile
Sanki yaren oldum bir eyvah ile
Paylaşmak isterdim gönlü şah ile
Değil günler aylar yıldan dertliyim
Birgün’üm gönülden bağım var ama
Şifa yok aşk denen onmaz yarama
Bir ok değil mızrak attı şurama
Rabbime şükrettim kuldan dertliyim
Birgün Tekin Yapmış Olduğumuz Röportaj Hakkındaki Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşırmısınız?
-Güzel bir röportaj oldu mutlu oldum ve sizleri tanıdım beni ve kitabımı tanıttınız diğer arkadaslarıma da sizi gazetenizi kesinlikle tavsiye edeceğim. -Kitaplarımızın bu şekilde tanıtılması ve okurlarımıza ulaşması benim adıma muhteşem bir duygu ve harika bir röportaj olduğunu düşünüyorum, öncelikle size sonrasında AVRUPA GAZETESİ’ne ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.
4NEVZAT BATGI

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ