Ana Sayfa Ekonomi, Genel, Gündem 26 Şubat 2016 7389 Görüntüleme

Proje tanıtımı yapıldı

Süleymanpaşa Belediyesi’nin Trakya’da bir ilk olacak projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. TRAKYAKA tarafından desteklenen projenin ilk etabının sona ermesi dolayısıyla proje tanıtım semineri, Belediye Kültür Merkezi Yılmaz İçöz Sahnesi’nde düzenlendi.

4 YIL SONRA KAR EDECEK

Yaklaşık 44 bin TL’ye mal olan ve tamamının Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklendiği Projenin kapanış toplantısında, fizibilite çalışmaları sonucunda Bıyıkali Köyü’ne yakın bir noktada kurulması planlanan 1.700 metrekare seranın, dördüncü yıldan itibaren karlı duruma geçileceği öngörüldü.

İŞBİRLİĞİ BEKLENTİSİ

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ise Ege ve Marmara bölgelerinde belirli bölgelerde sadece çiçekçilik ve bitkicilikle ciddi kaynaklar elde edildiğini ifade etti. Eşkinat ayrıca, projenin ikinci etabı için de TRAKYAKA’dan anlayış ve işbirliği beklediklerini ifade etti.

“Serada çiçekçilik fizibilite çalışması” projesi kapsamında düzenlenen proje tanıtım seminerinin açılış konuşmasını Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat gerçekleştirdi.

Eşkinat konuşmasında projenin ikinci etabı için de TRAKYAKA’dan anlayış ve işbirliği beklediklerini ifade etti.
Konuşmasını sürdüren Ekrem eşkinat projenin amaçları hakkında bilgiler verdi. Ege ve Marmara bölgelerinde belirli bölgelerde sadeceçiçekçilik ve bitkicilikle ciddi kaynaklar elde edildiğini ifade eden Eşkinat, “Bizlerde bugüne kadar ya Yalova’dan ya da İzmir civarından bu ihtiyaçlarımızı karşılaşmışız. Biz alım garantili kendi çiftçimizin, kendi köylümüzün bu yatırımı yapmasını arzu ettiğimiz için böyle bir çalışmayı başlattık. Umarım bizim de kendi köylerimizde alternatif tarıma bir model olacak şekilde başta bizim, büyükşehir belediyesinin ve yöre belediyeleri olmak üzere kendi çiftçimizin emeğiyle belediyelerin ihtiyacı karşılanır ve bu kaynağın kendi çiftçimizde kalmasını sağlarız.” şeklinde konuştu.
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın arından bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin , Trakya bölgesinde ilk kez böyle bir çalışmaya adımatıldığını vurgulayarak projenin ön etabının tamamlandığını ifade etti.
Şahin konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Trakya olarak İstanbul gibi dev bir pazarın yanı başında bulunuyoruz ve bu pazardan yeterince yararlanamıyoruz. İstanbul’un süs bitkileri ihtiyacı Yalova, İzmir gibi illerden karşılanıyor. Bu fizibilite çalışması ile yapılacak yatırımın ne kadar karlı olacağı da ortaya çıktı. Bu konuda hassas olan ve Tekirdağlılara yeni ufuklar açmak isteyen Süleymanpaşa Belediyesi’ni ve Başkanı Ekrem Eşkinat’ı kutlamak isterim. Bundan sonra fizibilite sonuçlarını iyi analiz edecek yatırımcılarımızdan süs bitkileri alanında yatırım bekliyor olacağız”
Şahin konuşmasında ayrıca şu ifadelere de yer verdi:
“Aslında üretim odaklı bölge ve şehir insanımızın katma değer üretmesi ile alakalı buğday, arpa, ay çiçeği gibi üretimlerin yanında daha katma değerli ürünler üretilmesi, çiftçimizin, köylümüzün, kentlimizin bundan gelir elde etmesi bizim için önemli. Kaynakların, Yalova’ya İzmir’e İstanbul’a aktarılmasındansa kendi insanına aktarılmasının yolunun açılması fizibilite çalışmasıydı. Bu çalışma başarılı oldu. Biz kalkınma ajansı olarak yaptığımız çalışmalarda verdiğimiz desteklerde işin doğru mu, kaynaklar gerçekten doğru yere gidecek mi bunları araştırıyoruz. Aktarılan paralar gerçekten büyük rakamlar. Bu projenin devamı onaylanırsa 700 bin, 800 bin belki de 1 milyon TL para verilecek. Akademik olarak bilimsel olarak bu çalışmayı yaptık ve çalışma başarılı oldu. Ümit ediyoruz ki bu çalışma hem Süleymanpaşa merkezin hem Tekirdağ ilinin, hem çevre illerimiz Edirne ve Kırklareli ve hatta yarın bir gün 15 milyonluk İstanbul Belediyesi’ne hizmet edebilecek seviyelere gelecek. Bugün 3-5 tane ile başlansa bile önümüzdeki yıllarda 300 500 taneye çıkıp çiftçimize gerçekten ciddi gelir olabilecek bir proje. Maddi olarak küçük gözükse de yarınlar için çiftçimize çok büyük paralar kazandırabilecek bir çalışma. Ben bu çalışmada emeği geçen fikir üreten birlikte çalıştığımız ekibine ve başkanımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Mahmut Şahin’in ardından bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, projenin umut verdiğini belirtti.
Konuşmaların ardından Ziraat Mühendisi Ahmet Uğur Kılıçarslan, Süleymanpaşa İlçesi Serada Çiçekçilik Fizibilitesi projesi ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sunum ardından toplantı soru cevap bölümü ile sona erdi.
Belediye Kültür Merkezi Yılmaz İçöz Sahnesi’nde gerçekleşen seminere Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

‘‘Görevimiz devam ediyor”

‘‘Görevimiz devam ediyor”

Avrupa Gazetesi Tekirdağ