Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI 9.09.2019 206 Görüntüleme

PHANES – Işık Tanrısı-4

Nyx’in (Gece) annesi, karısı veya kızı olup olmadığı konusunda bazı karışıklıklar var. Benimle olan kaynağım, Nyx’in onunla seviştiği, Cennet (Uranüs) ve Dünya (Gaea) olmak için kızı olduğu.
Phanes olarak güneş tanrısı ya da ışık tanrısı görüldü. Phanes’in dört gözü ve çeşitli hayvanların başları vardır. Phanes, cinsiyetsiz bir tanrı ya da her iki cinsiyette (androjenik varlık, yani bir Devriyej) altın kanatlı bir tanrı olarak tasvir edildi. Evlatlar da görünmezdi ama saf ışık yayıyordu.
Protogonus veya Phanes ayrıca tanrı Zagreus veya Dionysos ile tanımlanmış, ya da Dionysos. Zeus güçlendiğinde, Protogonus’u ve Protogonus’un yarattığı her şeyi yutmuştu. Zeus daha sonra yeni bir dünya yarattı. Sonra Zeus, kızı Persephone ile birlikte kopyalandı ve Protogonus, Zagreus veya Dionysos olarak yeniden doğdu. Ancak Titanlar Zagreus’u öldürdü, ancak Zeus kalbi kurtardı. Zeus, Zagreus’un kalbini yuttu ve sonra Semele adlı ölümlü bir kadınla çiftleşti ve Protogonus / Zagreus’un yeniden doğuşunda Dionysos’u doğurdu.
Orphic inancının merkezinde, kozmolojinin ilk tanrının Kozmik Yumurtadan doğmasıyla başladığı Yaratılış efsanesidir (Theogony).
Bu tanrı Protogonus (Πρωτογονυς, İlk doğan) olarak adlandırılmış, ancak daha popüler olarak Phanes (Φανης, Işık) olarak biliniyordu. Ardışık tanrılar, Uranüs, Nyx, Cronus ve Zeus da dahil olmak üzere Protogonus / Phanes’tan sonra Semele’nin çocuğu olan Dionysos’a kadar Olympus’tan evrene hükmetti. Dionysos, tüm evreni Olympus’tan yöneten son tanrıydı.
Bu Dionysos aslında Persephone’nin oğlu olan daha eski bir Dionysos’un (bazen Zagreus, Ζαγρεύς) yeniden doğuşuydu. Zeus, kendi kızı Persephone üzerine bir oğul babasıydı, ama kötülük Titaları onu parçalara ayırdı ve bebek tanrısını (Dionysus-Zagreus) parçaladı.
Bu yaratılış mitinde bulunan temel unsurlardan biri, tanrının yeniden doğuşudur, yani Dionysos’tur. Dionysos (Bacchus), Persephone’nin oğlu Dionysos-Zagreus’tan reenkarne edildi. Dionysos-Zagreus’un da Protogonus-Phanes’ın reenkarnasyonu olduğuna inanılıyor.
Ey Mütevazi, önce duyacağımı duydum duamı duydum,iki kat, yumurtadan doğmuş ve havayı keserek,Boğa kükreyen, senin altın kanatlarında şan,Tanrıların ve ölümlülerin yarışı yayılan .Ericapæus, kutlanan pow’r,Ineffable, occult, all shining flow’r.Gözlerinizden gizlenmiş olanınız, gecenin karanlığından kurtulduğunuza göre,Her tarafa yayılan ihtişam, saf ve kutsal ışıkBu nedenle, Hayaletler çağırdı, gökyüzünün ihtişamını, İğneleri salladığınızda dünyaya uçun.Priapus, karanlık gözlü bir ihtişam, sana şarkı söylüyorum,Genial, alçakgönüllü , sonsuza dek kutsanmış kral,Haklarımızla ilgili neşeli yönü ile ilahi Ve kutsal fedakarlıkta parıldayan parlaklık.118: 1 Ver. 1.] İlk unutulan ve v. İi. Yumurta doğumlu. Orpheus’a göre, Metaph’ta Syrianus’un anlattığı gibi. Aristot. s. 114, ilk prensip; her şeyin Birliği ya da İyinin kendisidir ve bundan sonra Duad ya da diğer ve Kaos, Phythagoras’a göre yaşar. Bunlardan ilki veya diğerleri, birinin kendisinin bir benzerliğine yaklaşır ve sınırın temsilcisidir; diğeri, Kaos, özünde çokluk ve sonsuzluğu kavrar. Daha sonra (Syrianus diyor) Tanrıların ilk ve gizli cinayeti var ve aralarında ilk görünen evrenin kralı ve babası, bu hesapta Phanes diyorlar. Şimdi tanrıların bu ilk ve gizli cinsi, mantıklı bir dünyanın üretimine devam ettiği düşünülen tüm demiurjik ve entelektüel fikirlerden başka bir şey değildir. karşılıklı bağlantısı Orpheus’un bir yumurta sembolü altında temsil ettiği and ve Chaos’taki gizli geçim kaynaklarından: Geceleri prensip olarak düşünüldüğü zaman, hangi yumurtaların hariç tutulduğuna göre, Tanrı phanetleri ortaya çıkmıştır ve bu nedenle de Protogonus sayılmaktadır.
119 Tim’de Proclus diyor. ii. s. 132, yani, “Bu hesapta Phanes, güzel Æther’in oğlu ve şefkatli Sevginin Orpheus’u tarafından denir.” Aynı şekilde, bu konuda Proclus’tan Tim’de değerli bir geçiş daha var. s. 291. aşağıdaki gibi. “Orpheus, mükemmel bir sayıya göre evrene başkanlık eden Tanrıların krallarını sunar; Phanes, Gece, Cennet, Satürn, Jüpiter, Bacchus. Çünkü Phanes ilk önce bir asa ile süslenir, ilk kraldır ve ünlü Ericapæus . Fakat ikinci kral, asayı baba Phanes’tan alan Gece. Üçüncüsü, Cennettir, Gece’den hükümete yatırım yaptı. Dördüncü Satürn, baskını babasının dediği gibi. Beşincisi, babasının yöneticisi Jüpiter. Bunların altıda biri Bacchus. Ancak, anlaşılır ve entelektüel Tanrılardan üstün bir kökene sahip olan tüm bu krallar, her ikisi de süsledikleri orta düzende ve dünyada kabul edilir. Çünkü Phanes yalnızca anlaşılabilir tanrılar arasında değil, aynı zamanda entelektüel olanlar arasında da vardır; demiurgik düzende ve süper-sıradan ve sıradan Tanrıların arasında. Ve Gece ve Cennet benzer şekilde: Çünkü bunların özellikleri tüm orta emirlerden alınır. Fakat büyük Satürn’ün kendisiyle ilgili olarak, Jüpiter’inkinden önce bir emir vermemiş. ve aynı şekilde, neşeli kralın arka tarafında, Dionysiacal yönetimini (δημιυργία) diğer Titanlarla birlikte dağıtabilir mi? ve bu gerçekten de göklerde ve ayın üstündeki şeylerde farklı bir biçimde. malı buluyoruz; ve Bacchus’a açıkça Protogonus denir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

TRAKYA ve TURİZM

TRAKYA ve TURİZM

Avrupa Gazetesi Tekirdağ