Ana Sayfa Genel, Siyaset 9 Temmuz 2014 4192 Görüntüleme

Öztrak, Hükümet önlemlerini sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Irak’ta yaşanan kaosun Türkiye ekonomisine etkilerini Meclis gündemine taşıdı. Öztrak, hükümete “Irak’ta yaşanan kriz nedeniyle mali sıkıntı çeken firmalara uygun şartlarla kredi vermeyi planlıyor musunuz?” diye sordu

KOMŞULARLA SIRF SORUN

Faik Öztrak, AKP’nin dış politikalarını eleştirerek, yapılan hatalar nedeniyle “komşularla sıfır sorun” denerek sunulan politikaların “komşularla sırf sorun” haline geldiğini iddia ederek, bunun da Türkiye için ciddi riskler oluşturduğunu söyledi.

NE TÜR ÖNLEMLER ALINDI

Irak’ta büyüyen kaosun Türkiye ekonomisine doğrudan ve dolaylı pek çok olumsuz etki yaptığını belirten CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Irak’ta yaşanan kriz ve kaosun etkilerini hafifletmek için Hükümetin ne tür önlemler aldığını sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Irak’ta yaşanan kaosun Türkiye ekonomisine etkilerini TBMM gündemine taşıdı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanıtlaması talebiyle Meclis’e verdiği soru önergesinde, Türkiye’nin Irak’a ihracatının yaşanan olaylar sonrasında tek bir ayda 252 milyon dolar düştüğünü ifade eden Öztrak, Hükümete, “Alacaklarını tahsilde sıkıntı çeken firmalarımızın sigorta, vergi vb. kamusal yükümlülüklerini ertelemeyi düşünüyor musunuz?
Yine Irak’ta yaşanan kriz nedeniyle mali sıkıntı çeken firmalara uygun şartlarla kredi vermeyi planlıyor musunuz?” diye sordu.
AKP’nin dış politikadaki hataları nedeniyle “komşularla sıfır sorun” denerek takdim edilen politikaların “komşularla sırf sorun” haline geldiğini ifade eden Faik Öztrak, bunun da Türkiye için ciddi riskler oluşturduğunu ifade etti.
Irak’ta büyüyen kaosun Türkiye ekonomisine doğrudan ve dolaylı pek çok olumsuz etki yaptığını belirten Öztrak, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Haziran ayı ihracat rakamların da bu olumsuz etkileri teyit ettiğini belirtti. TİM verilerine göre Haziran’da Irak’a yapılan ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,2 gerileyerek 726,7 milyon dolara düştüğünü, geçtiğimiz yılın eğilimleriyle bakıldığında tek bir aylık ihracat kaybının 252 milyon dolar olduğunu ifade eden Öztrak, sektör temsilcilerinin verdiği bilgilere göre Irak’a giden TIR sayısında da krizle beraber yüzde 70’e yakın bir gerileme olduğunu kaydetti.
Konu ile ilgili yaptığı açıklamada; Türk TIR’larının Irak’ın Güneyine ve körfez bölgesine erişiminin giderek güçleşmesinin Türkiye’nin Ortadoğu bölgesine yapacağı ihracatı da olumsuz etkileyeceğini ifade eden Öztrak, hem ihracatta artan riskleri dengelemek üzere alternatif pazarların aranması, hem de Irak’ın Güneyine erişim için alternatif güzergahların bulunmasının büyük önem kazandığını hatırlatarak şu soruları yöneltti:
“-Irak’ta yaşanan krizin Türkiye ekonomisine bu yıl getireceği maliyetin ne olacağını tahmin ediyorsunuz? Bu maliyetin ihracatçı sektörler, ulaştırma sektörü, müteahhitlik ve diğer hizmet sektörleri için dağılımı nedir?
-Irak’ta yaşanan kriz ve kaosun etkilerini hafifletmek için Hükümetiniz ne tür önlemler almaktadır?
-Irak’ın Güneyine ve Körfez bölgesine erişim için alternatif güzergah arayışına başladınız mı? Bu alternatif güzergahların taşıma maliyetlerine ekleyeceği masraflar yüzde olarak ne kadar maliyet artışına yol açacaktır? Bunu telafi etmek üzere bir tedbir düşünüyor musunuz?
-Yaşananlar nedeniyle Irak’tan alacaklarını tahsil edemeyen “ihracatçı”, “müteahhit”, “taşıma ve ulaştırma” firmalarımız bulunmakta mıdır? Alacaklarını tahsilde sıkıntı çeken firmalarımızın sigorta, vergi vb. kamusal yükümlülüklerini ertelemeyi düşünüyor musunuz? Yine Irak’ta yaşanan kriz nedeniyle mali sıkıntı çeken firmalara uygun şartlarla kredi vermeyi planlıyor musunuz?”

SEVDE GÜL MALİT

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN

Avrupa Gazetesi Tekirdağ