Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI 7.11.2019 302 Görüntüleme

Organ Bağışı Nedir?

Organ Bağışı Nedir?

Her şeyden önce şunu belirt­mek isterim ki ben eşimle birlik­te Çerkezköy’de yaşarken organlarımızı bağışlamak istedik kimseyi bulamadık…

Eşim araya araya bulmuş ve or­ganlarını bağışladı yıllar önce ben ise bu kadar duyarsız bir organ bağışlama yapılanmasına kızdığım için organlarımı bağış­lamadım.

 

Ülkemizde ve Tekirdağ’da

organ bağışının ne denli önemli olduğunu vatandaşlarımız bil­mediği gibi ne devletimiz ne de STK’lar bu konuya gerekli hassa­siyeti gösteriyorlar! Ben Avrupa gazetesi çalışanlarına sordum. Organ bağışıyla ilgili olarak bizi birileri aradı mı diye yıllardır ne kimse aramış ne de sormuş Bu mu yani?

Bana göre öldükten sonra işimize yaramayacak toprak olacak olan organlarımzı bağışlamak sevap­ların en büyüğü.

İnancımıza göre biz öldükten sonra ruhumuz yaşayacak ve Al­lah bize hesap gününde yeniden vücut verecek.

Yani toprak olan şimdiki böbre­ğimiz kalbimiz vb. organlarımız öbür dünyada işimize yaramaya­cak.

Bunların anlatılması lazım. Ama kim anlatacak. Bu hafta organ bağışı haftası ama kimsenin ha­beri yok!

Bir insanın bir insana yapabile­ceği en büyük yardımlardan biri olan organ bağışı konusunda ül­kemiz, henüz istenilen seviyeye ne yazık ki ulaşamamıştır. Organ bağışının yaygınlaştırılması, bu anlamda çalışmaların arttırılması gerekmekte…

 

Tekirdağlı vatandaşlar bu ko­nuda çok duyarlıdırlar ve incele­diğim bazı istatistiklerde bu konu­da Türkiye ortlamasının çok çok üstünde bağışçımız var.

Organlarının bir kısmını veya ta­mamını bağışlar, bu işlem sade­ce 5-6 dakikamızı alır. İl Sağlık Müdürlüklerine, hastaneler, Or­gan nakli yapan merkezlere ve Toplum Sağlığı ve Aile Sağlığı Merkezlerine yapılan başvurular kurumlarda görevli resmi yetkili­ler tarafından internet üzerinden Sağlık bakanlığının organ ve doku bağışı bilgilerini sisteme gi­rerler. Bakanlık yetkileri dışında kimse kişisel bilgilere ulaşamaz.

Hayatta geride kalanlara iyi bir miras bırakmak istiyorsak organ­larımızı bağışlayalım. Eğer bu dünyada iyi bir şeyler yapmak istiyorsanız yalnızca or­ganlarınızı bağışlamanız şu kı­sacık ömrümüzde yaptığımız en ama en hayırlı iş olacaktır.

Kur’ ân da bir canı kurtaranın, bütün insanları kurtarmış gibi değerli bir iş yapmış olacağı vur­gulanmaktadır. Ahiretteki göz, bu dünyadaki göz olmayacak. Kalbi­niz, böbreğiniz vb. gibi organla­rınız öbür dünyada olmayacak, orada yeni vücudunuz olacak. Bu konuyu bir düşünün isterseniz…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ