Ana Sayfa Genel, Gündem 1 Haziran 2019 3387 Görüntüleme

OGM Kuruluşunun 180. Yıldönümü

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Fatih Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen Orman Genel Müdürlüğünün (OGM) 180. kuruluş yıldönümü kutlama programına katıldı.
Kutlama programına Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Süleymanpaşa Kaymakamı Aslan Yurt, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Orman İşletme Müdürü Ali Şen vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Program İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.
Açılış ve bilgilendirme konuşmalarını Orman İşletme Müdürü Ali Şen ve İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan yaptı.
Ardından konuşan Vali Yıldırım; “Canlılar nefes almak için oksijene ihtiyaç duyarlar. Kimi canlılar bu oksijeni vücutlarına akciğerleri vasıtasıyla yani solunum yaparak alırlar. Oksijensiz kalmak yaşam fonksiyonlarımızı olumsuz etkiler ve canlı yaşamını sona erdirir. Kısaca yaşamsal varlığımızı sürdürebilmek için oksijene ihtiyacımız vardır. Ağaçlar ve ormanlarda dünyanın akciğerleridir. Canlıların yaşaması için gerekli olan oksijenin büyük bir kısmını ormanlar sağlar. Ormanlar yeryüzündeki yaşamın sürekliliği açısından hayli önemlidir. Ormanların atmosferdeki gazların dengesinin korunmasında önemli etkileri vardır. Yetişkin bir çam ağacı 40 insanın bir saatte havaya verdiği karbondioksidi bir saatte oksijene dönüştürebilir. Ormanların asıl ve yan ürünleri elde edilmesinin yanı sıra, dolaylı yollardan türlü biçimlerde yararlanılmaktadır. Ormanlar; su sağlama, su varlığını koruma ve düzenlemede önemli rol oynar. Kar ve yağmur biçimindeki yağışlar, ormanlardaki bitkilerin yaprak, dal, gövde ve kökleri tarafından tutulur. Böylece sel ve taşkınlar önlendiği gibi, yer altı sularının oluşması sağlanır. Yer altı su kaynaklarının yıl boyunca sürekli ve düzenli su sağlanmasında ormanlar birinci derecede rol oynar. Ormanlar, rüzgarın hızını keser, akarsuların toprağı koparma ve taşırmasına engel olur. Böylece, erozyon önlemede önemli bir etmendir. Sıcaklığın düzenlenmesinde, yağmur oluşumuna katkı, toprağın donmasını ve çözülmesini geciktirme, rüzgarın kurutucu etkilerini azaltma vb. fonksiyonlarını ile ormanlar iklim üzerinde de olumlu etkiler de bulunur. Hava kirliliğini ve gürültüyü önlemesi; eğlenme, dinlenme ve boş zamanları değerlendirme imkanları sağlaması bakımından ormanlar, insan sağlığı açısından büyük önem taşır.
Ormanlar ulusal savunma ve güvenlik açısından çok önemlidir. Askeri birliklerin savaş tesisleri ile araç ve gereçlerimizin gizlenmesinde önemli bir görev üstlenirler. Ormanlar yaban hayatını korur. Nesli tükenmekte olan hayvanların üretimi, korunması ve barınmasında koruma alanları oluşturur.
Ormanlar, ülke turizmine katkıda bulunur. Ormanlar, bol miktarda doğal ilaç sunar. Astım ilacı teofilin, kakao ağaçlarından gelir. Kansere karşı savaşma özelliği bilinen tüm bitkilerin yaklaşık yüzde 70’i yalnızca yağmur ormanlarında bulunur. Kısacası ormanlar bizlerin şifa kaynağı ve ecza deposudur. Doğayı korumak ve ağaçlarla donatmak gerekirken bilinçsizce onları kesmek akıl alır bir davranış değildir. Bizler soylu bir geçmişe ve tarihe sahip olan bir milletiz. Eski Türkler ağacı kutsal sayıp dünyaya gelen her çocuk için bir ağaç dikerlermiş. Bu da zamanında doğaya verdiğimiz önemin en güzel örneğidir. Ormanların korunması ve ağaç dikimi yüce dinimiz İslam’ın emirleri arasındadır. Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyurur; “Kıyâmet kopuyor olsa ve birinizin elinde bir fide bulunsa, kıyâmet kopmadan onu dikebilirse bunu hemen yapsın!”. Bu hadis-i şerif dinimizin ormanların korunması ve ağaç dikimi hususunda ne kadar önem gösterdiğini açıkça göstermektedir. Orman Genel Müdürlüğü 1839 yılında Jandarma Teşkilatıyla beraber kurulmuş, ülkemizin en köklü ve kurumsal kurumlarından biridir. Ülkemizin yaklaşık % 30 ‘u ormanlarla kaplı olup, Tekirdağ ilinin de % 16’sı ormanlarla kaplıdır. İlimizin ormanlarının % 91’i verimli ormanlardır. Gelecek kuşaklara yaşanabilecek bir dünya bırakabilmek için her birimiz ormanlarımızı korumalı ve ağaçlandırmaya gerekli önemi vermeliyiz yani ülkemizin orman zenginliğini daha da genişletmek için elimizden geleni yapmalıyız. Doğayı herkesin bir mirası olarak görmek hepimizin başlıca görevi olmalıdır.” dedi.
Konuşmaların ardından OGM 180. Kuruluş yılı kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen resim, slogan yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından verildi.
Ardından Vali Yıldırım, resim yarışmasında dereceye giren eserlerin sergisini gezdi.
Program, Vali Yıldırım ve Orman İşletme Müdürü Ali Şen tarafından ağaç dikilmesiyle son buldu.
4İLKAY DANACILAR

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ