Ana Sayfa Ekonomi, Genel, Gündem 29 Mayıs 2019 616 Görüntüleme

MÜSİAD’dan geleneksel iftar programı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD ) Tekirdağ Şubesi, Geleneksel iftar programını düzenledi.
Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Yapılan işbirliği neticesinde Koruyucu Aile edindirilmiş olan çocukların ailelerine ve Çerkezköy Bakım Merkezi’nde bulunan yaşlılara yönelik, Özel Trakya Bakım Merkezinde gerçekleşen iftar programına Çerkezköy Kaymakamı Sn. Atilla Selami Abban, MÜSİAD Genel Başkan Eşi Zehra Kaan, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Selahattin Güven, MÜSİAD Genel Merkez Üst Kurul Başkanı Oktay Dede ,MÜSİAD Genel Merkez Üst Kurul Başkanı Ahmet Şekerli , MÜSİAD Kadın Çalışma Grubu Başkanı Müge Öz , Aile Yanında Destek Hizmetleri Daire Başkanı Hakkı Bilgiç, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ülkü Uslu, Sgk İl Müdürü Fatma Derya Alan , MÜSİAD üyeleri ve MÜSİAD dostları iştirak etti.
Şube Başkanı Ahmet Candan’ın yaptığı açılış konuşmasında , ifadelerini kullandı.
MÜSİAD Tekirdağ İftarımıza Hoş geldiniz, şeref verdiniz.MÜSİAD olarak, iftar sofralarında bir araya gelmeyi, bu mübarek günlerde dostlarımızla hasbihal etmeyi kıymetli buluyoruz.
Bu vesile ile bir araya gelerek, Ramazan’ı şerifin huzurunu birlikte yaşıyoruz. şükürler olsun ki soframız yine dostlarımızla ve yine bereketle dolu.Rabbimin verdiği güçle orucumuzu tutuyoruz; göğsümüzde imanla, Hakk’a layık olmaya çalışıyoruz.Rabbim, tuttuğumuz ve tutacağımız oruçlarımızı kabul buyursun.Biz, “komşusu açken tok yatan bizden değildir” diyen bir Peygamberin ümmetiyiz.Oruç sadece sabahtan akşama aç kalmak değil; hatırlattığı değerler var. Oruç, insanın kendisini terbiye etmesinin bir yoludur; sabırdır, vefadır, güzel ahlaktır.Oruç nasıl yalnızca aç kalmak değilse iftarda yalnızca yemek değildir.İftar insanların giderek birbirinden koptuğu çağımızda aramızdaki bağlantıyı vurgulayan bir kardeşlik hizasını temsil ediyor.Ramazan da zengin-fakir, yaşlı-genç, büyük-küçük hepimiz bu hizaya giriyoruz. Kimse nefsini tatmin etmek için bir adım öne geçemiyor. İftarın bir anlamı da sabrın sonundaki selamettir.İnşallah yüce rabbimizden bu gün burada bir arada gelmemizi nasip ettiği gibi cennetinde de bir araya gelmemizi nasip etmesini niyaz ediyorum.Mevlânâ diyor ki, “Allah rızası için yapmadığın iş, sadece bir hiçten ibarettir.”Bizler paylaşmayı, yardımlaşmayı bir menfaate dönük olarak ya da modadır diye yapmıyoruz, Allah rızası için yapıyoruz.Ramazan Ayı, Cenab-ı Allah’ın bizlere kalplerimizi, vicdanlarımızı temize çekmek ve nefsimizi terbiye etmek için sunduğu bir fırsattır. Bu mübarek ay boyunca toplandığımız iftar sofralarını, bu hususu unutmadan kuralım. Her fırsatta “birlik olmak” diyoruz, EVET birlik olacağız; kalben, madden, manen… Çünkü ancak böyle ulaşabiliriz dünyada barışa, Çünkü ancak böyle gösterebiliriz zalime, Filistin’in, Afrika’nın, Suriye’nin sahipsiz olmadığını, Çünkü ancak böyle rahat uyuruz evlerimizde, kardeşlerimizin de güvenli, huzurlu ve tok olduğunu bilerek.
Bildiğiniz gibi, İslam Âlemi olarak Ramazan Ayı’na kavuşmaya günler kala bizlere, İsrail eliyle bir acı daha yaşatıldı. İsrail, 128 ülke tarafından BM’de reddedilmesine rağmen ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını meşru şekilde protesto eden masum Filistin halkını, katletti ve halen zulüm etmeye devam ediyor. Ne uluslararası hukuka, ne insan olmanın temel değerlerine uyan İsrail’in saldırılarını, buradan yüksek bir sesle lanetliyoruz.
ABD’nin kararını da, İsrail’in insanlık tarihine adını bir kere daha zulümle, katliamla yazmasını da, unutmayacağız.Bizler, Filistin davamızdan hiçbir şartta ve koşulda asla vazgeçmeyeceğiz.Bu bağlamda uzun süreli bir mücadeleyi planlayıp, İsrail’i ve İsrailli siyonist Yahudileri iktisaden yenecek bir bilinç inşa edecek ve bu yönde kararlı adımlar atacağız inşallah.Ramazan ayının getirdiği bereketin ülkemizin ve islam aleminin tamamına yayılmasını bu bereketin yalnızca sofralarımıza değil kalplerimize de intikal etmesini temenni ediyor,Sözlerime son verirken; iftar programımıza teşriflerinden dolayı MÜSİAD Üst Kurul Başkanlarımız Oktay DEDE ve Ahmet ŞEKERLİ’ye, bize verdiği desteklerden dolayı MÜSİAD Kadın Çalışma Grubu Başkanım Müge Öz’e, Bakım Merkezimizin sahibi değerli üyemiz Selami TARAK kardeşimize, Tekirdağ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ülkü USLU’ya ve bizleri yalnız bırakmadığınız için uzaktan ve yakından teşrif eden bütün misafirlerimize ve programda emeği geçen kurum çalışanlarımıza teşekkür eder hayırlı ramazanlar dilerim.Kadir gecenizi ve ramazan bayramınızı bu vesile ile şimdiden tebrik ediyor ülkemize ve tüm insanlığı huzur, bereket, hoşgörü ve barış getirmesini diliyorum. Sizleri Allaha emanet ediyorum.’ ifadelerini kullandı.
Şube Başkanı Candan’dan sonra Kürside Konuşmalarını gerçekleştiren MÜSİAD Genel Merkez Kadın Çalışma Grubu Başkanı Müge Öz ; ‘ Ramazan Ayı, Yaradan’ın bizlere sunduğu bir fırsattır.Kendi sorumluluğumuzun yanında, içinde yaşadığımız dünyaya, bu dünyayı paylaştığımız her bir kardeşimize karşı sorumluluğumuzu hatırlayıp, gereğini yapabilme fırsatıdır bu.Huzurun, barışın ve merhametin hakim olduğu bu mübarek ayı, bireysel vicdan muhasebemizi yaparak ve çevremize, mümkün olduğu ölçüde fayda sağlayarak geçirmeyi Rabbim hepimize nasip etsin.Bizler bu topraklarda doğarak; kardeş olmanın kıymetini, paylaşmayı ve bereketin, paylaştıkça çoğaldığını birer miras olarak alıyoruz.Bu bilinçle; dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin, her bir insanı kardeşimiz biliyor, onların derdiyle dertleniyoruz.
Bugün burada, değerli büyüklerimizi ve örnek bir davranış sergileyerek insan olmanın hakkını tam manasıyla teslim eden, sözünü ettiğimiz kıymetli mirası hakkıyla yaşatan değerli ailelerimizle birlikteyiz.
Aile, bir toplumun, geleceği kurarken yükseldiği temeldir. Bu temel ne denli güçlü ve çocuklarımız bu güçlü yapıda ne denli huzurlu, mutlu olursa, geleceğimiz o ölçüde aydınlık ve umut dolu olacaktır.Bu vesileyle, şahsım adına sizlere şükranlarımı sunuyor, büyüklerimin ellerinden öpüyorum.Bu duygularla ve bir araya geldiğimiz iftar sofralarından bereket eksik olmasın temennisiyle, sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyor, bu güzel organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’ dedi.
Ardından kürsiye MÜSİAD Genel Merkez Üst Kurul Başkanı ve MÜSİAD Tekirdağ Kurucu Başkanı Dr. Oktay DEDE gelerek konuşmalarını gerçekleştirdi.
DEDE ; ‘MÜSİAD olarak kurulduğumuz günden bugüne, kardeşliğe ve beraber büyümenin gücüne inandık.Bu inançla çıktığımız yolda, tüm dünyaya örnek olacak bir beraberlik örneği sergiledik.Bugün hamdolsun, aynı dili, aynı dini paylaşmadığımız coğrafyalar da dâhil olmak üzere, bizimle aynı binlerce dostumuz var.
Çünkü bizlerin ortak dili, gönüllerin dilidir; bunun için yol arkadaşlarımıza, gönüldaşlarımız diyoruz.Dünyanın 94 ülkesinde, 224 noktada ulaştığımız dostlarımızla, her geçen gün daha da güçleniyoruz. Biliyorsunuz MÜSİAD’ımız bu ay 29’uncu yılını doldurdu.29 yılda MÜSİAD olarak eriştiğimiz her başarı, bizler için çok kıymetli.Bu vesileyle, MÜSİAD’ımızın nice yıllara siz değerli dostlarıyla birlikte yürümesini, bu yolda nice başarılara imza atmasını diliyorum.MÜSİAD olarak, geçmişle bağımızı hiçbir zaman koparmadan, fakat her zaman geleceğe odaklı hareket ediyoruz. Dünyadaki değişen koşullara göre yol haritamızı zaman zaman yenileme ihtiyacı doğuyor.Bizler de bu ihtiyaç doğrultusunda bir yenilenme başlattık ve adına, tazelenme dedik.4 Mayıs’ta gerçekleştirdiğimiz 25. Olağan Genel Kurulumuz neticesinde belirlediğimiz yeni yönetim kadromuzla bu süreci başlatmış olduk ve yeni yapımızı belirledik.Kendi yapımızı tahlil ederek gücümüzü tespit ettik ve bu gücü nerede, ne şekilde değerlendireceğimizin muhasebesini yaptık.MÜSİAD bugün, siyasetten bürokrasiye; sanattan ekonomiye; ticaretten sermayeye, diplomasiye kadar çok geniş bir yelpazede adeta bir danışma ve fikir edinme kurumu gibi algılanmaktadır.Yeni süreçte, veri akışını çok daha işlevsel ve sürekli kılacak altyapı çalışmalarını tamamlayacağız.MÜSİAD artık kendini, bir sermaye üssü ve veri merkezi olarak tanımlamaktadır.Cenab-ı Hak, “iyi günde kötü günde, ezel, ebet beraber” şiarıyla başladığımız yeni dönemimizi, memleketimize ve MÜSİAD ailesine hayırlı kılsın inşallah.
Bildiğiniz üzere Yüksek Seçim Kurulu kararı doğrultusunda, yenilenen Büyükşehir Belediyesi Seçimleri için 23 Haziran’da bir kez daha sandığa gideceğiz. Kararı, kamuoyu iradesinin sandığa şüphesiz bir şekilde yansıması açısından, vicdanları rahatlatıcı ve isabetli bulduğumuzu ifade etmek istiyorum.Kararın ve seçimin ülkemiz için hayırlar getirmesini diliyorum. İş dünyası olarak en büyük temennimiz, seçimleri geride bırakarak, seçimsiz dönemde artık enerjimizi ülkemizin kalkınmasına yönelik harcamamızdır.Bu süreçte kamusal dönüşümlerin tamamlanarak, ekonomik reformların netleşmesi ve ülkemizin yeniden büyüme trendini yakalaması, ortak gayemiz olmalıdır.Kalıcı, uzun vadeli ve çok yönlü yapısal değişimlerin bir an evvel hayata geçirilmesi adına, MÜSİAD olarak elimizden gelen her desteği sağlamaya hazırız.Yeni Ekonomi Programı kapsamında, dengelenme sürecini beklenen performansla sürdüren Türkiye’nin, sürecin başından bu yana ağır bir ivmeyle de olsa, yükselişe geçtiğini görüyoruz.
“Mart Ayı ve ardından gelen Nisan Ayı İhracat Rekorları”, bunun en güzel kanıtlarından biri olmuştur.Fakat elbette bu rekorlar bize yetmiyor; yeni ve daha büyük başarılara odaklanıyoruz.Önümüzde daha nice rekorlar olacak; yeter ki el ele verip kendi azmimize ve ülkemizin gücüne inanalım.Zor zamanlardan geçtik, geçiyoruz; fakat geçmiş tecrübelerimiz bizlere, bu dönemleri hızlı ve en az hasarla atlatabilmeyi öğretmiştir.2018 Ağustos’unda döviz kuru üzerinden bizlere yaşatılan sarsıntının ardından geçirdiğimiz hızlı toparlanma süreci, bu tecrübenin en yakın ve en güçlü tezahürlerinden biri olmuştur.Türkiye’nin dünya arenasında hedeflediği başarıya erişmesi ve bunu sürdürülebilir kılması için var gücümüzle çalışıyoruz.Meselesi Türkiye olan dostlarımızla birlikte hareket ederek, bu başarıya en kısa zamanda ülkemizi ulaştırmak istiyoruz.Yeni dönemimizi; bilgi ve fikir üretme ekseninde planladık. Bu kapsamda, tüm alanlarda her zamankinden daha aktif ve daha sistematik çalışmak için altyapı çalışmalarını tamamladık.Çok çalışacağız. Kazanımlarımız için çalışacağız. Medeniyetimiz için, değerlerimiz için, evlatlarımız ve nesillerimiz için, her zamankinden fazla çalışacağız.Bizler her fırsatta, bütünsel kalkınmanın, ancak bölgesel kalkınmayla mümkün olabileceğini vurguluyoruz.Her saldırıda yüreklerimize ateş düşüren İsrail zulmüne değinmeden geçmek istemiyorum.İsrail, yalnızca Müslümanların değil, tüm dünya halklarının vicdanlarını kanatan uygulamalarına ve saldırılarına devam ediyor.Ramazan’ın hemen öncesinde, Filistin topraklarına yine saldırılar düzenlendi.Bu saldırı sırasında, bildiğiniz gibi, Anadolu Ajansı’nın ofisine de ateş açıldı.Çok şükür bir can kaybımız olmadı; fakat bu saldırılar bizim için kabul edilemez, hiçbir gerekçeyle haklı görülemez.Ne uluslararası hukuka, ne insan olmanın temel değerlerine uyan İsrail’in saldırılarını, kınıyoruz.Her fırsatta ifade ettiğimiz gibi, bizim için Filistin meselesi, bir insanlık meselesidir.Bizler, her türlü zulmün, haksızlığın her zaman karşısında durduk, bundan sonra da koşullar ne olursa olsun durmaya devam edeceğiz.Bu duygularla, MÜSİAD Tekirdağ başkanımız başta olmak üzere, bu güzel organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyorum.’ ifadelerine yer verdi.
T.C. Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Selahattin Güven ve Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban konuşmalarında ‘Böyle anlamlı gecede bizleri bir araya getiren MÜSİAD Tekirdağ Şubesi’ne ve Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne teşekkür etti.Program hediye takdimi ve Toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
4EYÜP ŞAHİN
PAKYÜREK

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ