Ana Sayfa Genel 2 Temmuz 2022 81 Görüntüleme

Mimarlık bölümü tarafından sergi gerçekleştirildi

Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü tarafından MİM 364 Uygulama Projesi Jüri ve Sergisi gerçekleştirildi.
Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü tarafından İtalyan Kilisesi’nde MİM 364 Uygulama Projesi Jüri ve Sergisi yapıldı. Mimarlık Bölümü 6. yarıyılda öğrencilerin aldıkları ders olan MİM 364 Uygulama Projesi dersinde öğrenilenler neticesinde hazırlanan projeler orijinal oranlarına uygun küçültülerek sergi haline getirildi. Projeler Prof. Dr. Adnan Çolak, Doç. Dr. Esma Mıhlayanlar, Doç. Dr. Filiz Umaroğulları, Doç. Dr. Hasan Faik Kara, Dr. Öğr. Üyesi Şule Yılmaz Erten, Öğr. Gör. Murat Seçkin Puyan, Öğr. Gör. Mustafa Kemal Bozacı, Arş. Gör. Dinçer Aydın, Arş. Gör. Melek Özdamar Seitablaiev, Arş. Gör. Betül Ergün ve Arş. Gör. Doğukan Karataş’ın danışmanlıkları ve yönlendirmeleri ile hazırlandı.
Konuşmasına etkinliğin gerçekleştiği İtalyan Kilisesi ve Mimarlık Fakültesi hakkında bilgiler paylaşarak başlayan Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esma Mıhlayanlar, proje hakkında şunları söyledi: “Bu derste öğrencilerimiz mimari tasarım kararlarını tamamen kendilerinin aldığı Mimari Proje 3 dersinde gerçekleştirmiş oldukları bu projeyi uygulama projesine dönüştürüyorlar. 15 hafta boyunca her hafta uygulama projesi detayları, planları, gerekliliklerini gerekli ölçeklerde mühendislik ve ilgili yönetmelikler kapsamında sürdürmeye çalışıyoruz. Bu anlamda öğrencilerimiz tasarımını tamamıyla kendilerinin yaptığı bir projenin nasıl uygulama projesine dönüştüğünü de deneyimlemiş oluyorlar. Bugün aslında öğrencilerimizin çok küçük bir kısmı sembolik olarak burada panolarda yer alıyor. Aslında 25 paftalık hatta 30 paftalık gerçek ölçeklerde olan paftalarını bize teslim ettiler. Onların ön değerlendirmelerini yaptık. Burada sadece mekânsal kısıtlamalar nedeniyle 2 pafta ile sınırlandırmak zorunda kaldık. Hocalarımıza, öğrencilerimize, bu serginin açılmasında emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.”
Bu özel mekânda öğrencilerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Ergüden “Aslında mimarlık hayalle başlıyor. Daha sonra hayali kâğıda dökme şeklinde devam ediyor. İlk etapta tabi konsept projeler oluşuyor. Ama bunların gerçekleşebilmesi için uygulama safhasına da geçilmesi gerekiyor. Uygulama konusu aslında mimarlardan talep edilen konuların başında geliyor. Tasarımı tarif etmenin bir yolu olmuş oluyor. Çok dinamik, çok değişken, sürekli gelişen bir mesleğimiz var. On sene önce hiç konuşmadığımız kavramlar bugün gündemimizde yer alıyor.” dedi.
Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Burcu Özgüven, Edirne’nin güzel ve tarihi bir mekânını değerlendirmenin kendileri için mutluluk verici olduğunu söyleyerek akademisyenlere, öğrencilere ve etkinliğin gerçekleşmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ederek başarılar diledi.
Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencilerinin mini konseri eşliğinde sergi, katılımcılar tarafından gezildi.
4EYÜP ŞAHİN
PAKYÜREK

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ