Ana Sayfa Genel 2 Haziran 2015 1093 Görüntüleme

Maden sektörü tanıtıldı

Akçelik Madencilik ve Yurt Madencilik Geliştirme Vakfı, düzenledikleri etkinlikte, maden sektörünü Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerine tanıttı.
Yurt Madencilik Geliştirme Vakfı, Akçelik Maden Tesislerinde gerçeleştirilen etkinlik kapsamında, Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerine “Madencilikte Sigorta ve Maden Yönetmeliği” konulu bir konferans da verildi. Konferansın ardından düzenlenen piknikte, etkinliğe katılan bayanlara çeşitlği hediyeler verildi.

Akçelik Madencilik ve Yurt Madencilik Geliştirme Vakfı tarafından düzenlenen, “Madencilikte Sigorta ve Maden Yönetmeliği” konulu konferansta bir konuşma yapan Migem Daire Başkanı Dr. Mehmet Tombul, Madencilikte Sigorta ve Maden Yönetmeliğinin değiştiğini ve birkaç gün içinde yürürlüğe gireceğini belirterek, “Yeni değişen yönetmelikte kazan sigortası zorunlu hale getirildi. Madencilikte Sigorta ve Maden Yönetmeliğinin değişti. Bu yönetmelik önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek. Yeni yönetmeliğe göre maden sektöründe faaliyet gösteren işletmelerimiz maden işçisinin işe başlamadan en az 1 gün önceden sigortaya giriş yapmak zorundalar. Aksi halde büyük cezalar ödemek zorunda kalacaklar. Maden sektöründe maalesef ki düşük ücret verme veya sigortasız işçi çalıştırma olaylarına sık sık karşılaşıyoruz. Yeni yönetmelikte bunlara düzenleme getirildi. Maden ocağından de çalışan işçiler artık asgari ücretin 2 kat altında maaş alamazlar. Bundan sonra Maden sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız maden işçilerine en az askeri ücretin 2 katından az olmamak kaydıyla maaş ödeyecekler. İşçilerin sigortalarını da bu ücret üzerinden yapmak zorundular” dedi.

Maden kazalarının önüne geçilmesinde sadece Devletin ve işetmenin aldığı önlemlerin yetersiz olduğunu da sözlerine ekleyen Tombul, Ermenek ve Soma’da yaşanan maden kazalarını örnek vererek, kazaların önüne geçmek için işçileri eğitmenin şart olduğunu söyledi.

Tombul, “Yaşanan Maden kazanlarından sonra iş kazaları gündeme geldi. Ölümlerin yaşanmaması için yeni yönetmelikler çıkarıldı. Çıkarılan bu yeni yönetmeliklere Maden işletmelerinin uyması istendi. Ancak Devletin ve işletmelerin aldığı önlemlerle iş kazalarının önüne geçmemiz mümkün değil. İlk baştan işçilerimizin eğitilmesi gerekiyor. Aileler çocuklarına ufak yaşlardan itibaren yaşanabilecek kazalarla ilgili eğitim vermeliler. Eğitim vermeden devletin ve işletmelerin alacağı tedbirler ile iş kazalarının önüne geçmemiz mümkün değil.” şeklinde konuştu.

Tombul’un konuşmasının ardından kürsüye gelen YMGV Vakfı Genel Başkanı Prof.Dr. Güven Önal ise, maden kanununda yapılan değişikler ile bir çok işletmenin kapanabileceğine dikkat çekti.
Yeni çıkarılan Maden kanunun ve yönetmeliklerle Maden işletmelerinin artık ayakta durmasının çok zor olduğunu ifade eden Güven Önal sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yüzden maden işletmelerimiz birleşmek zorundalar. Artık madencilerimiz ‘küçük olsun benim olsun’ düşüncesinde vazgeçip birleşmeliler. Eğer maden şirketleri birleşmemesi halinde kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklar”
Konferansa katılan Tekirdağ SGK İl Müdürü Fatma Derya Alan ise, Tekirdağ’da faaliyet gösteren maden işletmeleri ve maden işçlileri hakkında bilgi verdi.

Akçelik Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Umut Akçelik ise Madencileri kendi tesislerinde ağırlamaktan gurur duyduğunu söyledi.

Yurt Madencilik Geliştirme Vakfı Trakya Geliştirme Komitesi Başkanı Kani Alp ise böyle toplantıların madencilerin bir birleri ile dayanışması arttırdığını ifade etti.

Bu toplantıların aynı zamanda sivil toplum kuruşlarının da katıldığını ifade eden Alp, konuşmasını şöyle sürdürdü;” Kamuoyunda madencilik aleyhinde oluşan algı ortadan kalkacak. Dayanışmadan dolayı çıkacak güçle madencilik sektörü sorunları daha rahat çözebilecektir”

Konferansa YMGV Vakfı Genel Başkanı Prof.Dr. Güven Önal, Migem Daire Başkanı Dr. Mehmet Tombul, Tekirdağ SSK il Müdürü Fatma Alan, Tekirdağ Ruhsat ve Denetleme Şube Müdürü Mustafa Gönültaş, Yurt Madenclik Geliştirme Vakfı Trakya Geliştirme Komitesi Başkanı Kani Alp ve madenciler katıldı.

KONFERANS SONRASI TEKNİK GEZİ

Akçelik Madencilik AŞ mühendisleri ve İnsan Kaynakları Müdüresi Nesli Özçelik, Şirket Yetkisi Suat Öztorun ve bayanlara, Kömür Yıkama tesisleri ve kömür üretim sahalarını gezdirerek bilgi verdi.

Etkinliğe katılan Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, İşletmede diğer işletmelere göre çalışma şartlarının çok iyi olduğunu dile getirdiler.

Tanıtıma Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi üyeleri, Süleymanpaşa Belediyesi Kent Konseyi üyeleri, Anneler Derneği üyeleri, Kadınlar Birliği Üyeleri, ve Çevre Eğitim ve Koruma Derneği üyeleri katıldı.

TEKNİK GEZİ SONRASI PİKNİK

Geziden sonra Akçelik Madencilik AŞ tarafından Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerinin de katıldığı piknik düzenlendi. Piknikte, Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerine çeşitli hediyeler verildi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ