Ana Sayfa Genel 25 Mart 2020 166 Görüntüleme

İŞKUR’dan Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) önlemleri

Küresel çapta yayılan Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) ile ulusal düzeyde yürütülen mücadele kapsamında, başta Cumhurbaşkanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından oldukça önemli tedbir kararlar alınmasının ardından İŞKUR Koronavirüs (COVİD-19) salgının, ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla; iş arayan ve işverenlere verilen Kurumun hizmetleri ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.
Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı.
‘‘Küresel çapta yayılan Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) ile ulusal düzeyde yürütülen mücadele kapsamında, başta Cumhurbaşkanlığımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı tarafından oldukça önemli tedbir kararları alınmıştır. Koronavirüs (COVİD 19) salgının, ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla; iş arayan ve işverenlerimiz, Hizmet Merkezlerimize gelmeden; esube.iskur.gov.tr, e-Devlet’i tıklayarak ya da ALO 170’i arayarak, İŞKUR Hizmetlerinden faydalanabilir.
Bu çerçevede iş arayan ve danışanlarımız;
-İş arayan kaydını oluşturabilir; iş arayanlar, e-Devlete girebilir ve sistem e-Şubeye yönlendirir, kolayca iş arayan kaydı oluşturabilir.
-“Bana Uygun İşler” ekranına e- Devlet üzerinden ulaşarak; meslek, yaş ve çalışmak istenilen şehir gibi kriterlerine uygun iş ilanlarını görüntüleyebilir.
-İŞKUR’a kayıtlı olduğunu, e- Devlet üzerinden online olarak görüntüleyebilir, kayıt belgesi alabilir.
-e- Devlet üzerinden online olarak iş başvurularını sorgulayabilir, başvurduğu ilanları takip edebilir, sonuçlarını öğrenebilir.
-İşsizlik ödeneğine başvurmak ve ödenek sorgulaması yapmak için e-Devlet sistemini kullanabilir.
Ayrıca, yine Kurumumuza gelmeden, Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Kurum telefonlarından arayarak bilgi ve hizmet alabilir.
Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Tel: 02822612263 02822602042 02822604361 Çorlu İŞKUR Hizmet Merkezi Tel: 02826541806 02826542603 02826517503 Çerkezköy İŞKUR Hizmet Merkezi Tel: 02827179065 02827179066 -Yine Kurumumuza gelmeden, İş ve Meslek Danışmanını; https://esube.iskur.gov.tr linkine tıklayarak öğrenebilir, İş ve Meslek Danışmanına e-posta göndererek gerekli hizmetleri alabilir. İşverenlerimiz, Kurumumuza gelmeden https://esube.iskur.gov.tr işveren kaydı oluşturabilir, Kurumumuz hizmetlerinden faydalanabilirler.
Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkede tesirini gösteren yeni tip Koronavirüsün (Covid-19) olası etkileri dikkate alınarak “dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep” kapsamında kısa çalışma uygulaması başlatılmıştır.
İşverenlerimiz Kısa Çalışma Ödeneği başvurularını Kurumumuza gelmeden, https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi internet adresi üzerinden bilgi alarak, ekli başvuru formunu, işçilere ilişkin listeyi ve uygunluk tespitine ilişkin belgeleri Kurumumuza elektronik ortamda göndererek yapabilirler.
4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Ek 2 nci maddesine göre; genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz ile zorlayıcı sebeplerle, işyerinde geçici olarak en az dört hafta işin durması veya kısa çalışma hallerinde işçilere çalıştırılmadıkları süre için en fazla üç ay süreyle işsizlik sigortası kapsamında kısa çalışma ödeneği ödenmektedir.
İşverenler, döviz kurlarındaki spekülatif artış gerekçesiyle “dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep” nedenli kısa çalışma başvurusu yapabileceği gibi, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) gerekçesiyle de “dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep” nedenli kısa çalışma başvurusu yapabilecek. İşveren, https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi internet adresinde bulunan Kısa Çalışma Talep Formunu, söz konusu talep formunun eki kısa çalışma uygulanacak işçilere ilişkin bilgileri içeren listeyi ve uygunluk tespitine ilişkin belgeleri elektronik ortamda (Tekirdağ İŞKUR: kisacalisma.tekirdag@iskur.gov.tr ) (Çerkezköy İŞKUR: kisacalisma.cerkezkoy@iskur.gov.tr ) (Çorlu İŞKUR: kisacalisma.corlu@iskur.gov.tr ) adresine gönderip başvurarak, uygunluk tespiti talebinde bulunabilecek.
İşverenlerin kısa çalışma taleplerinin uygunluk tespiti Bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı İş Müfettişleri tarafından yapılmakta.
Uygunluk tespiti sonuçları, Kurum birimimizce en kısa sürede işverene normal posta yoluyla veya başvurunun alındığı elektronik posta adresine bildirilecek.
Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son oniki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez.
Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmakta. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.
Ayrıca, iş arayanlar, iş verenler ve vatandaşlarımız Kurumumuz hizmetlerini sosyal medya adreslerimiz (Tekirdağ İŞKUR- facebook, instagram, twitter)aracılığıyla yakından takip edebilirler. 4EYÜP ŞAHİN PAKYÜREK

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Çocuk Şenliği düzenlenecek

Çocuk Şenliği düzenlenecek

Avrupa Gazetesi Tekirdağ