Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI 10.09.2019 185 Görüntüleme

HYDROS – İlkel Su Tanrısı

Gelen Orfik Theogonies Hydros (su), Tez (yapma) ve çamur oluşturulması şafak ortaya ilk kişiler edildi. Çamur, Hydron ile birlikte Khronos (Chronos, Time) ve Ananke (Compulsion) üreten Gaia (Dünya) içinde katılaşmıştır. Bu son çift daha sonra kozmik yumurtayı serpantin bobinleriyle birlikte, Phanes’e (Yaşam) dönüştürmek için ezdi ve kozmosu kurucu parçalarına böldü – Cennet, Hava, Toprak ve Deniz. Orfik Rapsodiler eski evrimleştiği, Theogonies , rakamlar Khronos ve Ananke atılır ve bunun yerine doğrudan Hydros ve Gaia’nın doğmuş Phanes var.
Hydros figürü, Homer’in tanrıların kaynağı olarak tanımladığı yeryüzü çevreleyen, tatlı su nehri olan Okeanos’tan ( Okyanusus) Orphic’ler tarafından türetilmiştir . Konsorsiyumu Tez de aynı şekilde Okeanos’un karısı Tethys’in ilkel mevkidaşıydı .
II. ORPİK KOZMOGONİ “Orjinalinde Hydros (Su) vardı, [Orpheus] diyor ve Ge (Gaea, Dünya) ‘nın katılaştığı Çamur: bu ikisini ilk prensip olarak su ve yeryüzü olarak ilan ediyor. ], ancak sessizliğini verimsiz doğasının bir iması olarak ifade etmeden bırakıyor.İkiden sonraki üçüncü prensip, – Ge (Earth) ve Hydros (Water) – yani bir Drakon (- Drakon) oldu. Ejder Yılanı bir boğanın ve bir aslanın üzerinde yükselen başları ve ortasında bir tanrının karşı karşıya kaldığı, omuzlarında kanatları vardı ve adı Khronos (Chronos, Unaging Time) ve ayrıca Herakles’di. Ananke (Kaçınılmazlık, Zorunluluk) idi, aynı nitelikte ya da Adrastea, manevi, kollarını evren boyunca uzattı ve uçlarına değdi.Bence bu, üçüncü prensip anlamına geliyor, özün yerini işgal ediyor, sadece o [Orpheus], evrensel üretici amacı sembolize etmeyi biseksüel hale getirdi.Ve [Orphic] Rhapsodi’lerin teolojisinin iki ilk prensibi (yani ikisinden öncekiyle birlikte söylenmemiş olan) [yani Orphics’in Tez, Khronos ve Ananke kavramlarını attığını] reddettiğini ve bundan başladığını varsayıyorum. ikisinden sonra üçüncü prensip [Phanes], çünkü bu ilk insan kulağı için açık ve kabul edilebilirdi. Bu biz [bulundu harika Khronos (Unaging Zaman) ‘dir İçin Rhapsodies ], Aither (Lokmanruhu) ve Khaos (kaos) babası. Nitekim, bu teolojide de [Hieronyman], bu Khronos (Zaman), yılanın, üç sayısında yavrular vardır: nemli Aither (Işık) (alıntı), sınırsız Khaos (Hava) ve üçüncüsü, sisli Erebos ( Karanlık) . . .
Bunların arasında, Khronos’un (Zaman) bir yumurta ürettiğini söyler – bu gelenek onu Khronos tarafından üretti ve “aralarında” doğdu çünkü bunlardan üçüncü Akıllı üçlünün üretilmesi [Protogonos-Phanes]. O zaman bu üçlü nedir? Yumurta; içindeki iki doğanın dyadı (erkek ve dişi) ve aralarındaki çeşitli tohumların çoğunu; ve üçüncüsü omuzlarında altın kanatlar, boğanın başlarının yanlarına doğru yükselen ve başının üstünde her tür hayvan formunun görünümünü sunan canavarca bir yılan olan manevi bir tanrı. . .
Ve üçüncü üçlünün üçüncü tanrısı bu teolojiyi de Protogonos (İlk Doğan) [Prensler] olarak kutlar ve ona Zeus’u tüm dünyanın ve tüm dünyanın düzenini verir. Öyle ki bu ikinci şecere, İstihbarat ilkeleriyle ilgili olarak kaynaklanmaktadır. ”
“[Yunanlılar] dedikleri gibi tanrılar baştan beri yoktu, ama her biri tıpkı doğduğumuz gibi doğdu.
‘Okeanos tanrıların doğuşu ve anne Tethys [Tez]’ ve Orpheus – tanrıların isimlerinin asıl mucidi olan ve doğumlarını anlattılar ve hepsinin yaptıklarını anlattılar ve aralarında bir miktar kredinin tadını çıkardılar. Gerçek bir ilahiyatçı olarak ve genelde Homer tarafından takip edilir, her şeyden önce tanrılar hakkında – aynı zamanda ilk neslini sudan yapar: ‘Herkesin doğası olan Okeanos (Oceanus).’Çünkü Hydros (Su) ona göre her şeyin kaynağını oluşturuyordu ve Hydros’tan (Su) Çamur [ilkel Gaia] ‘yı oluşturuyordu ve onlardan bir aslan üzerinde büyüyen ekstra bir kafa ile canlı bir yaratık yaratılmıştı. ve bir boğanın bir diğeri, ve onların ortasında bir tanrının karşılığı; adı Herakles ve Khronos’du (Chronos, Time). Bu Herakles [dünyayı, denizi ve gökyüzünü oluşturan] kocaman bir yumurta üretti. ”“O [Orpheus] ‘un seslendirdi.. Başlangıçta, Ophion [Gökyüzü Ouranos?] Ve Eurynome [Dünya Gaia? ], Okeanos [Hydros the Waters?] ‘ın kızı, dünyayı karla kaplı Olympos’tan, zorla nasıl desteklendiklerini, Kronos’un Ophion (Cronus), Rhea’nun Eurynome’sinin, Okeanos’un sularına düştüğünü söyledi.
“[ Nonnus, Okeanos (Oceanus) ve Tethys’i yaratılışın ilkel tanrıları, yani Orphic Hydros ve Thesis’in karşıtları olarak gösterir:] Tethys! Agemate ve Okeanos’un yatak arkadaşı), dünya kadar eski, karıştırılmış suların hemşiresi, doğuştan gelen, çocukların sevgi dolu annesi. “

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ