Ana Sayfa Genel, Gündem 7 Ekim 2015 737 Görüntüleme

Hayrabolu’na Dev yatırım

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) tarafından Hayrabolu’da yapımı tamamlanan İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Tesisleri ile eş zamanlı olarak Evsel Atık Su Arıtma Tesisi de düzenlenen törenle hizmete açıldı.

50 KM ‘LİK İÇME SUYU HATTI
Hayrabolu’nun altyapı eksikliklerinin büyük bir kısmının tamamlandığını ifade eden TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, “Hayrabolu İlçemizin yıllardan beri en büyük sorunu olan Kanalizasyon, İçme Suyu, Yağmur Suyu tesisleri tamamlandı. Hayrabolu İlçemizin alt yapı eksiklerini önemli ölçüde tamamlamış bulunuyoruz. 50 km civarında içme suyu hattı döşendi. TESKİ kurulduğunda %18 olan asbestli boruyu 1 yılda %13 düşürdük. Bunu minimuma indirmeyi hedefliyoruz.” Dedi.

SÖZÜMÜZÜ YERİNE GETİRİYORUZ
Hayrabolu’da uzun yıllardan beri kullanılan, ömrünü yitirmiş en önemlisi de kanserojen madde içeren asbest boruları halkın sağlıklı su tüketmesi adına yenileriyle değiştirdiklerini ve değiştirmeye devam etkilerini ifade eden, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “2015 yılının başında sık sık temel atma ve açılışlarda halkımızla birlikte olacağımızı söylemiştik. Ve sözümüzü yerine getiriyoruz. İlçelerdeki projelerimize, yatırımlarımıza ve açılışlarımıza bugün Hayrabolu ile devam ediyoruz” dedi.

NE MUTLU Kİ SÖZÜMÜZÜ TUTUYORUZ

“Bizim için öncelik insanların yaşamı, insanların yaşamını sağlayan ise sudur. Su; hayattır.” Diyen CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ise konuşmasında şunları kaydetti: “Su hayattır. Bunu bilen belediye çalışmaları ile 56 km kanalizasyon, 50 km içme suyu, 8 km yağmur suyolu olmak üzere Hayrabolu’ya yakışan hizmeti Hayrabolu’ya kazandırmış oluyoruz. Çıktığımız yolda vatandaşlara sözler verdik Yaşanabilir Tekirdağ yaratma sözü verdik. Ne mutlu ki, bu sözü tutuyoruz.”

HÜKÜMETİN YATIRIMLARI YAVAŞLADI

Büyükşehir belediyesinin kuruluşunun üzerinden 546 gün geçtiğini, ilk önce temel atmaları gerçekleştirdiklerini belirterek sözlerine başlayan CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ise konuşmasında; “Bu belediye çalışmalarının durmadığını gösteriyor. Büyükşehir belediyesi olarak kaynağa kavuştuktan sonra hizmet yapmaya başladık. Biz hizmet yapmaya başladık ama devletin, merkezi hükümetin yatırımları yavaşlamaya başladı.”
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) tarafından yapımı tamamlanan Hayrabolu; İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Tesisleri ile eş zamanlı olarak Evsel Atık Su Arıtma Tesisi de düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törende ilk olarak konuşan TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, “İçme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu tesislerinin açılışına hoş geldiniz. Hayrabolu İlçemizin yıllardan beri en büyük sorunu olan Kanalizasyon, İçme Suyu, Yağmur Suyu tesisleri tamamlandı. Hayrabolu İlçemizin alt yapı eksiklerini önemli ölçüde tamamlamış bulunuyoruz. 50km civarında içme suyu hattı döşendi. TESKİ kurulduğunda %18 olan asbestli boruyu 1 yılda %13 düşürdük. Bunu minimuma indirmeyi hedefliyoruz.
Kanalizasyonda önemli ölçüde bitirildi. Burada 56 km kanalizasyon hattını döşemiş olduk. Yağmur Suyu sorunu vardı. Bunu da önemli ölçüde çözdük. Hayrabolu 4 farklı noktadan yağış alıyor. Bunu toplayıp derelere verilme projesini tamamladık. En yakın zamanda ihaleye çıkacağız.
DSİ tarafından başlayan arıtma tesisi tamamlandı. Hayrabolu bugünden itibaren biyolojik arıtmaya kavuşuyor. 1 yıl DSİ’nin müteahhit firmasıyla beraber işletecek, 1 yıl sonra TESKİ olarak devir alacağız. TESKİ olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Sayın büyükşehir belediye başkanına destekleri için teşekkür ediyorum. Hayrabolu Belediye Başkanı bizi sıkıştırdı. Sayın Başkan olmasaydı bugün bu tesis açılamazdı.
Hayrabolu çamurdan da kurtulamazdı. Köylerimiz var. Bir gecede mahalle olan köylerimiz var. Su problemi olanlarda önemli yol aldık. 2016’yı yatırım yılı ilan ediyoruz. Bütçenin %57’sini yatırıma hedefledik. Hayrabolu halkımıza bu hizmet hayırlı olsun. Biz; çalışmaya devam edeceğiz. TESKİ yatırım yapmaya devam edecektir.” Şeklinde konuştu.
Daha sonra kürsüye gelen Hayrabolu Belediye Başkanı FehmiAltayoğlu, “1962 yılında su, 1976 yılında kanalizasyon bir daha da ciddi anlamda altyapı faaliyeti olmamış. İlçe halkımıza sıkıntılı günler oldu. Ama Belediye yönetimi olarak elimizden gelen en iyi gayreti ana artelleri sürekli açıp tutup, gerekirse asfalt gerekirse beton ve kırma taşlarla sürekli yollarımızı tatmin etmeye çalıştık. İlçemiz’ de 4 ana caddemizde asfaltlama çalışması yapıyoruz. 80 bin metrekare asfalta ulaştı. Bunun yanında Hayrabolu Belediyesi olarak 75 bin metrekare kilitli parke taşı yol çalışmaları yaptık. Hedefimiz Aralık ayı sonuna kadar 130 bin metrekare yol yapmak. Yaklaşık 200 bin metrekare yol yapmamız gerekiyor. Gelecek yıl Ramazan Bayramına kadar tüm yollarımızı bitirmiş olacağız. Bu hizmetlerimizi yaparken ortak projelerde aldığımız Büyükşehir’den paralarımızı tamamını sürekli yol uygulamalarında harcadık. Kırsalda da köyden mahalleye dönüşen yerleşim birimlerimizde geçen yıldan bu zaman kadar yaklaşık 150 bin metrekare yol yaptık. Bununla da yetinmedik kültürel hizmetlerimizi arttırdık. Hayrabolu Belediyesi Spor Kulübünü kurduk. 500 çocuğumuza çeşitli branşlarda eğitim veriyoruz. Kültür gezilerimizi arttırdık. Çanakkale ve Edirne’ye Hayrabolu Belediyesi olarak gezi düzenledik. İstanbul ve Bursa gezilerimizi Büyükşehir Belediyemiz ile gerçekleştirdik. 4 bin 300 vatandaşımız geziye katıldı. Bunların 3 bin 500’ü kadınlarımızdı. Kadınlarımızı görev süremiz boyunca her türlü kültürel etkinliklerimizi sunmaya devam edeceğiz. Çünkü onlar bunu Hayrabolu Belediyesinden en iyisini hak ediyorlar. Sadece yol yaparak kültürel hizmetler değil, daha birçok alanda sivil toplum kuruluşlarıyla sürekli iç içe faaliyetleri beraber yapma gayretindeyiz. İnanıyorum bunu da önümüzdeki yıllarda daha iyi bir seviyeye getireceğiz. 500 günde programladığımız işlerin yüzde 75’ini başarabildik. Hayrabolulu vatandaşlarımız şundan emin olsunlar ki, beş yıllık dönemimiz sonunda söz verdiğimiz bütün işlerin tamamını gerçekleştirmiş olacağız. 
Bu işleri yaparken gördüm ki, koordinasyon çok önemli Hayrabolu Belediyesi olarak bizim için en önemlisi olan Tredaşla elektriklerin yerin altına alınmasıyla 4 tane ana işi bir buçuk senin sonunda bitirmiş olduk. 1,5 milyon lira Tredaş, yatırım yaptı. 4 ana cadde ve 6 sokağımızda. Bunun yanında yaklaşık 8 kilometrelik yağmur hattının 6 kilometresi bitti. 2 kilometresi de tamamlanacak. Su ve kanal bitti. Yüzde 99 seviyesinde ufak tefek aksaklıklar vardı. Ama elimizden gelen bütün iyi niyetle çalıştığımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bugüne kadar çekilen sıkıntılarda vatandaşımız haklıdır. Ama alt yapı yaparken bir takım sıkıntılar oluyor. Bunlarda eğer bizim Büyükşehir Belediyesi’nin, Teski’nin hatası varsa bu hataların hepsini ben kabul ediyorum. Bütün vatandaşlarımızdan vermiş olduğumuz rahatsızlıktan dolayı özür diliyorum.” Dedi.
Törende bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, Hayrabolu’da tarihi bir gün yaşandığını belirterek, “2015 yılının başında sık sık temel atma ve açılışlarda halkımızla birlikte olacağımızı söylemiştik. Ve sözümüzü yerine getiriyoruz. İlçelerdeki projelerimize, yatırımlarımıza ve açılışlarımıza bugün Hayrabolu ile devam ediyoruz” dedi.
Hayrabolu’da uzun yıllardan beri kullanılan, ömrünü yitirmiş en önemlisi de kanserojen madde içeren asbest boruları halkın sağlıklı su tüketmesi adına yenileriyle değiştirdiklerini ve değiştirmeye devam etkilerini ifade eden Albayrak şunları kaydetti: “Diğer taraftan kanalizasyon ve yağmur suyu hatları yaptık, yapıyoruz. Altyapı sorununu büyük ölçüde çözdük. Hayrabolu’nun en büyük ihtiyaçlarından biri olan evsel atıksu arıtma tesisini de bugün aynı anda hizmete açıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Hacıköy’de yeni kurduğumuz ve Ekim Ayı sonunda tamamlanacak olan asfalt planeti ile günlük asfalt kapasitemizi 2500 Ton’a çıkarıyoruz ve asfalt konusunda büyük bir atılım yapacak duruma geleceğiz. Bu paralelde Çerkezmüsellim-Karakavak yolunun açılışını da 1 hafta sonra yine hep birlikte yapacağız ”dedi.
Tüm ilçelerimizde koordinatör başkanlarımız göreve başlayacak ve bizimle ilçe belediyeleri arasında köprü olacak ve ilçelerimiz TESKİ ile birlikte 3 koldan hizmet almaya başlayacaklar.
11 ilçemizle birlikte Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak hizmet kalite belgesi olan bir büyükşehir olma hedefindeyiz bunu da başaracağız. Bu duygu ve düşüncelerle tesislerin Hayrabolu’ya hayırlı olmasını diliyorum ve başka açılış ve temel atma törenlerinde buluşmak üzere tüm Hayrabolululara selam ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
“Bizim için öncelik insanların yaşamı, insanların yaşamını sağlayan ise sudur. Su; hayattır.” Diyen CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ise konuşmasında şunları kaydetti:
“Su hayattır. Bunu bilen belediye çalışmaları ile 56 km kanalizasyon, 50 km içme suyu, 8 km yağmur suyolu olmak üzere Hayrabolu’ya yakışan hizmeti Hayrabolu’ya kazandırmış oluyoruz. Çıktığımız yolda vatandaşlara sözler verdik. Yaşanabilir Tekirdağ yaratma sözü verdik. Ne mutlu ki, bu sözü tutuyoruz.
Bugün 11 ilçe belediye başkanımız da burada; 11 ilçe belediye başkanımızla şu mesajı veriyoruz. Biz; bir takımız diyoruz. Bizim için önemli olan bu takımın ortak paydada oluşmasıdır. Bugün yerel yönetimler Hayrabolu’nun ihtiyaçlarını gideriyor. Hayrabolu Süleymanpaşa yolunun acilen duble yol olmaya ihtiyacımız var. Halkın “ölüm yolu” olarak adlandırdığı bu yolun duble yol olmaya ihtiyacı var. Mensubu bulunduğum parti olarak Türkiye’yi yönettiğimizde de Tekirdağ’ın tüm ilçelerinin hizmetlere ihtiyacı var. Bu hizmet Tekirdağ’ın ilçelerine gelecektir. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, Hayrabolulu hemşerilerimi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”
Büyükşehir belediyesinin kuruluşunun üzerinden 546 gün geçtiğini, ilk önce temel atmaları gerçekleştirdiklerini belirterek sözlerine başlayan CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ise konuşmasında; “Bu belediye çalışmalarının durmadığını gösteriyor. Büyükşehir belediyesi olarak kaynağa kavuştuktan sonra hizmet yapmaya başladık. Biz hizmet yapmaya başladık ama devletin, merkezi hükümetin yatırımları yavaşlamaya başladı. Örneğin; dere ıslahları gecikmiş vaziyette. DSİ’nin bunu büyükşehir ve TESKİ’nin çalışmaları olarak koordineli götürmesi lazım.
Başkanımız bahsetti. Gerçek İpek Yolu olarak Hayrabolu, Süleymanpaşa ve devam ederek Yunanistan’a kadar; bu yolun yapılması lazım. Ulaştırma Bakanıyla konuştum. Projesi bitti dedi. Heyecanla çalışmalarını bekliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak dedi ki, “yetkiyi bilmiyorum ama onlar o yolu yapmazlarsa sonunda biz o duble yolu yaparız” diyor.
Yem fabrikasını alarak hizmete açtınız, devamını bekliyorum. Sütçümüze, etçimize, hayvan sahiplerine bir an önce sahip çıkmanızı bekliyorum. Bunları da açalım, keyfini yaşayalım diyor; hepinize sevgi, saygılarımı sunuyorum.” Dedi.
Konuşmalardan sonra içme suyu 11 ilçe belediye başkanı, büyükşehir belediye başkanı ve vekillerin kurdeleyi birlikte kesmesiyle hizmete açıldı.
Açılışa, Tekirdağ Milletvekilleri Faik Öztrak ve Emre Köprülü, Milletvekili Adayları,Kaymakam Tamer Orhan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, Saray Belediye Başkan Nazmi Çoban, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, Çorlu Belediye Başkanı Yardımcısı Erdoğan Demirci, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Büyükşehir Belediye Daire Başkanları, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Şeref Çetin, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Hamdi Çetin, ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Ergene’den spor panoraması

Ergene’den spor panoraması

Avrupa Gazetesi Tekirdağ