Ana Sayfa Genel 21 Mart 2019 91 Görüntüleme

Güneş Enerjisi Üretim Tesisi Hizmete açıldı

Çınaraltı Göleti Toplu Damlama Sulama Tesisinin su dağıtım ağına ait enerji maliyetinin düşürülmesi amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Malkara Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı ve Çınaraltı Sulama Kooperatifi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Çınaraltı Mahallesine yapılan Güneş Enerjisi Üretim Tesisinin açılışı, 19 Mart 2019 Salı günü saat 17.00’de yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
“Güneş Enerjisi Üretim Tesisi’nin açılışına; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Malkara Belediye Meclis Üyeleri, Malkara Belediyesi Başkan Yardımcıları, sivil toplum kuruluşu başkanları ve temsilcileri, dernek başkanları, mahalle muhtarları, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan Çınaraltı Mahalle Muhtarı Yılmaz Bölüt; “Çınaraltı Mahallemizin Güneş Enerji Panellerinin açılış törenine hepiniz hoş geldiniz. Bundan yaklaşık 3 yıl önce kapalı basınçlı sulama tesislerimizi açmış bulunmaktaydık. Sulama maliyetleri çok yüksek olduğundan dolayı böyle bir projeye ihtiyaç duyulmuştu. Malkara Belediyesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansının katkılarıyla bu proje yapılarak sorunumuz ortadan kalktı. Ben bu sorunumuzu gidermelerinden dolayı Malkara Belediye Başkanıma, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanıma ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Müdürümüze Çınaraltı Mahallesi halkı adına çok teşekkür ediyorum. Açılışını yapmakta olduğumuz Güneş Enerjisi Panellerinin Çınaraltı Mahallemize ve üreticilerimize hayırlı olsun.” şeklinde konuştu. Çınaraltı Kooperatif Başkanı Enver Yılmaz da yaptığı konuşmasında; “ Enerji maliyetlerimizin düşürülmesi konusunda bize yardımcı olan Malkara Belediye Başkanıma, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanıma ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Müdürümüze çok teşekkür ederim. Çınaraltı Mahallemize hayırlı ve uğurlu olsun.” İfadelerini kullandı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan; “Dünyanın en eski ve insanoğlunun da en temel ihtiyaç maddelerin üreten tarım, dünya genelinde bir takım sıkıntılar yaşıyor. Dünya genelindeki insanların büyük bir kısmı gıdanın adaletsiz dağılımı nedeniyle yatağa aç giriyor. Türkiye’de Cumhuriyet’in ilanından sonra fersah fersah yol alan tarım sektörü, son dönemlerde sıkıntılı günler yaşıyor. Son yapılan araştırmalara göre Türkiye olarak köyden kente göçte dünya birincisiyiz. Bu durum da tarım ve hayvancılığa olumsuz yansıyor. Malkara’da hayata geçirdiğimiz Güneş Enerji Sisteminde her biri 270 kilowatt gücünde 378 adet panel bulunuyor. Malkara’nın iklimi dikkate alındığında günde 200 ile 600 kilowatt saat enerji, yılda da 150 megawatt elektrik üretebilecek. Güneş enerji sisteminden yılsonunda elde ettiğimiz gelir ile çiftçilerimizin elektrik harcamalarında kullanacağız. Ben bu projenin başta Tekirdağ olmak üzere Trakya Bölgesi’ne hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin; “Bugün burada hem Malkara hem de Tekirdağ adına önemli, güzel bir projenin hizmete açılması münasebetiyle beraberiz. Bu noktada açılacak olan tesis ile birlikte çiftçimizin elektrik giderini Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Kalkınma Ajansının destekleri ile karşılamış olacağız. Malkara Güneş Enerji Sistemi sayesinde Malkara daha da kalkınmış olacak. Biz Trakya Kalkınma Ajansı olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ile Tekirdağ ve Trakya Bölgesi’nin daha da kalkınması, ileriye gitmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.” diyerek düşüncelerini belirtti.
Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul yaptığı konuşmada; “Bizler 5 yıl önce yola çıktığımızda Malkaramızın her açıdan eksiklerini tespit edip hemşehrilerimizden destek istedik. 5 yıl sonra geldiğimiz noktada Malkaramızın birçok eksiğini tamamlayarak Trakya’da marka şehir olacak Malkara’yı yaratmak için tekrar hemşerilerimizin huzuruna geldik. Dün Et Kombina Tesisinin açılışını gerçekleştirdik. Malkara’nın kaderini ve talihini değiştirecek, Trakya’da Malkaramızı hayvancılığın başkenti yapacak bir projeydi. Et Kombina Tesisimiz Malkaralı hemşehrilerimize hayırlı ve uğurlu olsun.
Kadir Başkanım, buraları sizin çok iyi dinlemenizi istiyorum. Çünkü size ihtiyacımız olacak. Sırasıyla bundan sonra Malkaramızın Canlı Hayvan Pazarının ve Yeni Kent Meydanımızın temel atma törenlerini yapacağız. Termik Santral gibi ilçemizde doğayı kirletecek, Malkara’nın geleceğine zarar verecek tarım ve hayvancılığa, Trakya insanının sağlığına sekte vuracak her türlü tesisi Malkara’dan uzak tutacağız. Bugün olduğu gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla hem ülkemizin, hem Malkaramızın, hemde çiftçilerimizin bu yöndeki ihtiyacını karşılayacak tesislerin, yatırımların açılışlarına devam edeceğiz.
Kısa bir süre sonra Çok Amaçlı Kapalı Pazar Yerimizin de açılışını gerçekleştireceğiz. Malkaramız için vaat ettiğimiz bütün projeleri nasıl 5 yıldır tek tek yerine getirdiysek budan sonraki süreçte de yerine getireceğiz.
5 yıl boyunca Trakya Kalkınma Ajansımız ile birlikte birçok projeye imza attık. Eğitim projelerinden başladık. Bu eğitim projelerinin sonunda hemşehrilerimizin sicillerinin dahi tutulamadığı, bilgisayar programlarında lisans olmadığı Malkara Belediyesi’ni İSO 9001 belgesi alacak şekilde kalite standartlarına taşıyacak ciddi anlamda hemşehrilerimize tescilli kaliteli hizmet veren bir kurum haline getirdik. Kalkınma Ajansından aldığımız ciddi eğitim destekleri oldu. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimize de ben hemşehrilerimin huzurunda teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte Kalkınma Ajansımızdan taleplerimizde isteklerimizle artarak devam edecek.
Şuan 15 Temmuz Demokrasi Parkımızı Trakya Kalkınma Ajansıyla birlikte inşa ediyoruz. Malkara’nın ihtiyaçlarını karşılayacak çehresini değiştirecek güzel bir proje olacak. Çınaraltı Mahallemizin kapalı sistem sulama projesinde ki en büyük girdi olan enerji maliyetini Güneş Enerjisi Panelleri neredeyse %95 oranında aşağı indirecek.
Doğduğumuz, büyüdüğümüz, ekmeğini yediğimiz suyunu içtiğimiz memleketimize bizlere hizmet etme fırsatı verdiği için hemşehrilerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Üstüne basarak şunu söylemek istiyorum Malkaramızda doğa dostu santrallerle ülkemizin enerji açığına bir nebze olsun çare bulmak istiyoruz. Hem de Malkara’da 2. Dönemde bizlerle birlikte olacak köy kooperatiflerimizin ve belediyemizin bütçesine bu santrallerden ciddi gelir getirmeyi planlıyoruz. Malkara’da kesinlikle fosil yakıtıyla kullanılacak bir termik santral kurulmasını Malkara Belediye Başkanı olarak Malkara da ki Sivil Toplum Kuruluşları olarak biz de istemiyoruz.
İlk dönem yaptığımız mera ıslah projelerine çalı çırpı ile mücadeleyi ekleyerek çöplerden elde edeceğimiz gübrelerle mera ıslahlarımız daha yoğun bir şekilde üreticilerimizin girdilerini daha aşağı çekecek şekilde üreticilerimize ve çiftçilerimize hizmet vereceğiz. Güneş Enerjisi panellerinin Çınaraltı Mahallemize ve Malkara’nın 77 mahallesine yapılan bütün hizmetlerin Malkara’ya hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Malkaralı hemşerilerime bugün burada bizlerle oldukları için teşekkür ediyorum. ”dedi
4ALPER ERAL

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ