Ana Sayfa Genel, Gündem 3 Kasım 2018 10032 Görüntüleme

Gündemi değerlendirdi

Saadet Partisi Tekirdağ İl Başkanı Feti Pehlivan gündemi değerlendirdi.Pehlivan açıklmasında ‘‘Bu hafta hepimizin yüreğini parçalayan bir gelişme yaşandı.Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde operasyona çıkan Jandarma özel Harekât uzman çavuşlar Asım Türkel ve Ferruh Dikmen ne yazık ki donarak şahadet şerbetini içti.Bu elim hadise adeta bize Sarıkamış Harekatını hatırlattı.Bir asır evvel bu milletin evlatları bu memleketin selameti için donarak şahadete yürümüşlerdi.Ne yazık ki bir asır sonra yine bu milletin fedakar evlatları ülkemizin selameti için donarak şahadete yürüdüler.Konunun mahiyeti ortadadır 1 00 yıl evvel elde bulunan imkanlarla yaşanan acı olayı bir nebze olsun açıklamak mümkündür.Fakat 2018 Türkiye’sinde meteorolojinin saat başı hava durumu verebildiğimi bir ortamda yaşanan bu acı olayı milletimizin vicdanına bırakmak istiyorum.Tekrar şehitlerimize rahmet acılı ailelerine sabrı cemil niyaz ediyorum.
‘‘İSTANBUL HAVALİMANI AÇILIŞI’’
Üzerinde durmak istediğimiz bir başka husus ise 3. Havalimanı açılışıdır.ismi İstanbul Havalimanı olan yeni havalimanının öncelikle milletimize ve bütün insanlığa hayırlı olmasını temenni ediyorum.Ümit ederiz ki Türkiye bu havalimanı getireceği fırsatları en iyi şekilde değerIendirir ve memleketimizin hayrına kullanır.Burada birkaç hususa değinmek istiyorum.Bu havalimanı önemli bir kavşak noktası olacak ve ciddi manada döviz getirecek.Biz İstanbul Havalimanının inşasını ve açılışını elbette önemli görüyor ve destekliyoruz.Lakin havalimanı, köprü ve yol yapmada ortaya konulan gayretin üretime yönelik tesislerde de ortaya konulmasını istiyoruz.Havalimanları, yollar, köprüler elbette önemlidir lakin üretmeyen ekonomi ayakta duramaz.Bugün içinde bulunduğumuz krizin en büyük sebebi bugüne kadar paranın betona gömülmesidir.Temennimiz bundan sonraki süreçte açılışı yapılacak tesislerin üretim merkezli tesisler olmasıdır.
‘‘HAVALİMANI İŞÇİLERİNİN MAĞDURİYETİ’’
Açılan yeni havalimanı hakkında şu noktaya da dikkatlerinizi çekmek istiyorum.
Bu önemli ve büyük proje bu havalimanında yaşanan bazı olumsuz gelişmeleri görmezden gelinmesine sebep olmamalıdır.
Hepinizin bildiği gibi havalimanı işçilerinin dramı ve yaşadıkları ortadadır.Ayrıca havalimanın 12 yıllık dış hat yolcu geliri için sayın Cumhurbaşkanı 342 milyon Avro garanti verildiğini belirtti.Fakat Sayıştay 2016 raporunda 12 yıllık garanti miktarı 6.3 Milyar Avro olarak görülmektedir.Bu garip ve açıklanması gereken bir çelişkidir.Bu hususta yaşanan çelişkiyi de ortaya koymak bizim görevimizdir.
‘‘EĞİTİM VİZYONU’’
Geçtiğimiz hafta, Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir Eğitim Vizyonu paketini kamuoyuna açıkladı.Açıklanan eğitim modelinde olumlu bazı yaklaşımlar var ancak bu yaklaşımlar kağıt üzerinde kalmamalıdır.Çünkü eğitim şu an Türkiye’nin en önemli konularından birisi ve ne yazık ki kanayan bir yara haline gelmiştir.Şunu sormadan edemiyor insan, neden 16 yıldır iktidarda olan bir hükümet en hayati konulardan biri olan Eğitim’de bir türlü işleri rayına oturtamaz?Bugün üniversitede okuyan veya üniversiteden mezun olmuş hiçbir gencimiz okula başladığı sistem ve müfredat ile mezun olamadı.Yeni Milli Eğitim Bakanı göreve başladığında yaptığı tespitler ve açıklamaları ile toplumun bütün kesimlerine ümit verdi.Biz ümidimizi muhafaza etmek istiyoruz. Lakin Özellikle özel okul denetimlerinin bu süreçte arttırılmasını şart olarak görüyoruz.
Eğer süreç böyle giderse şu tablo hiçbir zaman değişmeyecek ve kötüye gidiş devam edecek;-OECD ülkeleri arasında, devletin eğitim kurumlarına öğrenci başına en az harcama yaptığı ülke Türkiye.
-Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF), “Eğitim Kalitesi 2018” başlığıyla yayımladığı listede Katar, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan gibi ülkelerin ardından 99. Sırada yer aldı.
-Yine aynı raporda (WEF) Matematik ve Fen bilimlerinde yine bu ülkelerin ardından 1 07. Sırada yer alıyor.
4’LÜ ZİRVE
Son olarak dış politikada yaşanan bir takım gelişmelere de değinmek istiyorum.
Türkiye’nin ev sahipliğindeki Suriye konulu dörtlü zirve, Almanya, Fransa ve Rusya’nın katılımıyla İstanbul’da icra edildi.
Biz bu hususlarda daha önce defaatle kanaatimizi belirttik.
Bir kere daha bu husustaki görüşlerimizi paylaşmak istiyorum.
Biz dünyada ve coğrafyamızda barışı ve huzuru tesis edecek her türlü temasın yanındayız.
Herkesle oturup görüşülmeli ve bütün insanlığın saadeti için çaba sarf edilmelidir.
Fakat şunu da belirteyim ki bu coğrafyada bir takım emelleri ve projeleri olanlarla barışın tesis edilmesi mümkün değildir.Ayrıca bu coğrafyanın asli unsurlarını bir kenara bırakıp kurtuluşu Paris, Moskova, Berlin’de aramak akıl karı değildir.Bu coğrafyanın sorunlarını Tahran, Şam, Bağdat, Kahire, İslamabad,Ankara bir araya gelerek çözebilir.İbn’i Haldun’un dediği gibi “Coğrafya Kaderdir”Bu coğrafyanın kaderi ise islam ülkelerinin bir araya gelmesi ile ancak refaha kavuşabilir.Her zaman olduğu gibi biz bu uyarılarımızı bir kardeşlik vazifesi olarak yapıyoruz.Şüphesiz ki güç ve kudret sahibi cenab-ı Allah’tır.Allah (cc) Ülkemizin, Milletimizin ve islam Âleminin yardımcısı olsun.’’ dedi.
TUNCAR ÜNSAL

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ