Ana Sayfa Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset 21 Ağustos 2015 4845 Görüntüleme

Engelli Raporu Meclis’te

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 6 yıldır hazırlanmayan engelli raporunu Meclis gündemine taşıyarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir soru önergesi gönderdi. Yüceer önergesinde Bakan İslam’a “Engellilerin Haklarına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nde imzamız olmasına rağmen 6 yıldır herhangi rapor hazırlanmamasının gerekçesi nedir?” diye sordu.
Türkiye’nin, engellilerin hak ve özgürlükleri alanında bağlayıcı ilk ve tek uluslararası belge olan Engellilerin Haklarına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ni 2007 yılında imzaladığını hatırlatan CHP’li Milletvekili Yüceer, “2009 yılında sözleşmenin “Ek İhtiyari Protokolü”, tali komisyon olarak İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, esas komisyon olarak da Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilerek TBMM Genel Kurul gündemine sunulmuştur.” dedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne konu ile ilgili bir soru önergesi gönderen Yüceer, önergesinde şunları kaydetti:
“Engellilerin herkesle aynı haklara sahip olmasını sağlamak için ülkelerin ne yapması gerektiğini içeren sözleşme kapsamında, her Taraf Devlet, Sözleşmenin ilgili Devlet için yürürlüğe girmesinden sonra iki yıl içerisinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri aracılığıyla Komiteye Sözleşmenin gereklerinin yerine getirilmesi için alınan önlemeler ve kaydedilen gelişmeler hakkında kapsamlı bir rapor sunmak zorundadır.
Taraf Devletlerin en az dört yılda bir ve buna ilave olarak zamana bağlı olmaksızın Komitenin talep etmesi durumunda müteakip raporları sunmak zorunda olmasına rağmen Türkiye, iki yılda yollanması gereken raporu 6 yıldır hazırlamamıştır.”
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istemiyle şu soruları yöneltti:
“Engellilerin Haklarına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nde imzamız olmasına rağmen 6 yıldır herhangi rapor hazırlanmamasının gerekçesi nedir?
Söz konusu raporun 6 yıldır yayınlanmamasının sorumlusu kim ya da kimlerdir?
İmza kağıt üstünde kalacaksa, sözleşmenin imzalanmasının gerekçesi nedir?
Sözleşmede belirtildiği üzere bir rapor hazırlanmakta mıdır? Hazırlanmaktaysa ne aşamadadır? Rapor Birleşmiş Milletlere ne zaman sunulacaktır?
Söz konusu raporu Devletin hangi kurum ya da kurumları hazırlamaktadır? Rapor hazırlanırken ilgili sivil toplum örgütlerinden görüş alınmakta mıdır?
6 yıl içerisinde Engellilerin Haklarına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nde yer alan hangi maddeler hayata geçirilmiştir?
Bakanlığınız tarafından engelli yurttaşlarımızın hayatını iyileştirmek için yapılan çalışmalar nelerdir?” TUNCAR ÜNSAL

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ