Ana Sayfa Genel 5 Aralık 2014 560 Görüntüleme

CHP’den büyük adım

Cumhuriyet Halk Partisi, uyuşturucu ve madde bağımlılığına karşı açtığı savaşta ciddi bir adım atarak, çalışma grubu oluşturdu. Çalışma Grubu’nda Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’de yer alıyor.

RAPOR HAZIRLANACAK

Meclis’te, uyuşturucu ve madde bağımlığına yönelik rapor hazırlamak için çalışma grubu oluşturan  Cumhuriyet Halk Partisi, 3 Grup Başkanvekilinin imzası ile CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,  Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, İstanbul Milletvekilleri Celal Dinçer ve Ali Özgündüz ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’u bu çalışma için görevlendirdi.

KULLANIMM YAŞI 10

İlk ziyaretlerini Ankara Numune Hastanesine gerçekleştiren heyet, yetkililerden bilgi aldı ve uyuşturucu ve madde bağımlıları ile görüştü. Ziyaretle ilgili açıklama yapan Yüceer, ülkemizde adeta salgın hastalık düzeyinde yaygınlaşan uyuşturucu maddeye bağımlılık yaşının 10’a kadar düştüğünü belirtti. CHP’li vekiller uyuşturucu bağımlığı ve bonzai ile mücadele konusunda çalışmalar yaparak, grup başkanlığına iletecek

Uyuşturucu ve madde bağımlığına savaş açan CHP, TBMM’de sık sık gündeme getirilen konu hakkında ilk ciddi adımı atarak, bir çalışma grubu oluşturdu. Çalışma gurubunda yer alan CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ve diğer CHP milletvekilleri Ankara Numune Hastanesi AMATEM’i ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı ve madde bağımlıları ile görüştü.
CHP, kullanımı ülkemizde her geçen gün yaygınlaşan, gençler ve çocuklar için büyük bir tehdit oluşturan uyuşturucu ve madde bağımlılığına savaş açtı. Meclis’te, uyuşturucu ve madde bağımlığına yönelik rapor hazırlamak için çalışma grubu oluşturan CHP, 3 Grup Başkanvekilinin imzası ile CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, İstanbul Milletvekilleri Celal Dinçer ve Ali Özgündüz ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’u bu çalışma için görevlendirdi.
CHP’li vekiller uyuşturucu bağımlığı ve bonzai ile mücadele konusunda çalışmalar yaparak, grup başkanlığına iletecek. Hazırlanan raporda madde bağımlığının önlenmesi, bu konudaki yasal boşluklar, tedavi süreci vb. konulara ilişkin CHP’nin önerileri yer alacak.
İlk ziyaretlerini Ankara Numune Hastanesi AMATEM’de incelemelerde bulunan heyet, yetkililerden bilgi aldı ve uyuşturucu ve madde bağımlıları ile görüştü. Ziyaretle ilgili açıklama yapan Yüceer, ülkemizde adeta salgın hastalık düzeyinde yaygınlaşan uyuşturucu maddeye bağımlılık yaşının 10’a kadar düştüğünü belirtti.
Yüceer, gençleri, çocukları ölümün kucağına iten ve kolay ulaşılabilir bir uyuşturucu olan bonzai satışının internet üzerinden dahi yapılabildiğine dikkat çekti. Toplumu bu tehlikenin pençesinden kurtarmak için mutlaka tedbir alınması gerektiğini kaydeden Yüceer, bu yönde atılacak her türlü girişime destek vereceklerini bildirdi.
CHP’li Yüceer sözlerine şöyle devam etti:
“Sentetik Cannabinoit maddesi Türkiye’de ilk olarak 2010 yılında raporlara girmiştir. Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi’nin (TUBİM) “Türkiye Uyuşturucu 2013 Raporu’nda, bu büyük tehlikeye dikkat çekilmiş, “Sentetik Cannabinoit kullanımındaki artış göz önünde bulundurulduğunda yakın zamanda ülke için en problemli uyuşturucu maddelerden biri olacağı görülmektedir” denilmiştir. Ancak, uyarılar dikkate alınmadığı için tehlike büyümüştür” dedi.
MECLİS ARAŞTIRMA VE KANUN TEKLİFİ
CHP’li Yüceer, genelde uyuşturucu madde, özelde ülkemizde son günlerde yaygın olarak kullanılmaya başlanan bonzaiye ulaşımın, kullanımının ve satışının önüne geçilmesi, yasal çerçevede alınacak önlemlerin belirlenmesi için Meclis Araştırma Önergesi verdiğini, sentetik uyuşturucuların da eroin, kokain, morfin veya bazmorfin sınıfında değerlendirilmesi için kanun teklifi hazırladığını da kaydetti.
CHP Kadın ve Çocuk Hakları İnceleme ve İzleme Komisyonu olarak geçtiğimiz aylarda Türkiye’de bulunan çok sayıda AMATEM’i de ziyaret ettiklerini belirten Yüceer, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na konu hakkında ayrı ve kapsamlı bir rapor sunacaklarını söyledi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ