Ana Sayfa Gündem 13 Eylül 2017 327 Görüntüleme

CHP kadın kolllarından basın açıklaması

CHP kadın kollları Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders kitapları ile ilgili basın açıklaması yaptı.CHP kadın kolları başkanı Fatma Ormancı açıklamasında şu ifadeleri kullandı.
’’ Milli eğitim bakanlığının okullarda dağıttığı Hz. Muhammedin hayatı adlı ders kitabında yer alan skandal öneriler, yapılmak istenen “Toplum Mühendisliği”nin işaretlerini içermektedir. Söz konusu ders kitabında erkek üstün bir varlık, kadın ise erkeğe hizmet ve itaat etmesi gereken bir alt varlık olarak sunuluyor. “Kocaya itaat ibadettir” deniyor.
Erken yaşta evlilik toplumsal bir örf olarak ifade edilerek çocuk yaşta evlilik meşrulaştırmak isteniyor.
Milli eğitim bakanlığı eğitim sistemimizde var olan sorunları çözüp eğitim seviyesini yükseltecek politikalar üretmek yerine; eğitime ideolojik yaklaşımı ile sorunların daha da derinleşmesine neden olmaktadır. Tek zihniyet eğitim müfredatını kendi iktidarına hizmet edecek şekilde tek din ve tek mezhep öğretisi üzerinden şekillendirmektedir. Dinsel dayatmaların en yoğun yaşandığı yatılı bölge okullarında okumak zorunda olan çocuklar ailelerinden uzaklaşma süreci yaşamakta. Kendi özlerine ve kimliklerine yabancılaştırılmaktadırlar.
2017-2018 öğretim yılında pilot okul uygulanmasına başlanacaktır. İktidarın asıl amacı laik, demokratik, Cumhuriyetten ve Atatürk ilkelerinden koparılarak, kuruluş ve kurtuluş mücadelemizi gölgelemektir.
Milli Eğitim bakanlığı tarafından taslak müfredat programının hazırlanmasında uzmanlardan aldığı taktikleri askıya almıştır. Program geliştirme ve değerlendirme süreci bilimsel ve temelli olmalıdır. Uzmanlar, öğretmenler, STK’lar, Felsefeciler,
Eğitim Psikologları ve Eğitim Programcıları ile birlikte hazırlanmalıdır.
Mutlaka geniş katılımlı ve zamanlara ayrılan bir süreçle eğitim sistemimizi bütüncül bir şekilde ele alarak devlet politikasının oluşturulması için bir kez daha Eğitim Şüra’sının toplanması çağrısında bulunuyoruz…
Atatürkçülük sadece bir ders değil çağdaş ve aydınlık bir Türkiye demektir…Ülkemizin geçmişini yeni müfredatla değiştiremeyeceğiniz gibi bilimin gerçeklerini de yok sayamazsınız. Tüm velilerimizin, Sivil Toplum Örgütlerimizin bu konu ile ilgili duyarlı olacağından eminiz. Hepinize saygılar sunarım.’’
4GÜLÇİN KIYICI

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ