Ana Sayfa Genel, Gündem 5 Ağustos 2022 83 Görüntüleme

Başkan Helvacıoğlu gündemi değerlendirdi

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 3 Ağustos 2022 Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmede bulundu.
Saat 14.00 sıralarında başkanlık makamında başlayan toplantıda; Belediye Başkan Yardımcıları Yakup Balcı, Tahir Özçınar, Ali Ünal ve Hukuk İşleri Müdürü Orkan Özkaya da hazır bulundu.
“Hizmetten, emekten ve alın terinden hiç tasarruf etmiyoruz”
Keşan’a yakışan ve vizyon katacak hizmetleri hayata geçirmek için canla başla çalıştıklarını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, “Bu doğrultuda ekibimiz ile birlikte gece gündüz demeden çalışıyor, akıl ve alın teri döküyoruz. Hizmetten, emekten ve alın terinden hiç tasarruf etmiyoruz, tatilimizden tasarruf ediyoruz. Mali disiplin ve tasarruftan da hiç geri adım atmıyoruz. Bu anlayış ile sizlere layık olduğunuz hizmetleri üretme gayretindeyiz.” dedi.
“Onunla muhataplığım 31 Mart günü sona erdi”
CHP Belediye Başkan adayı Şenol Yalı’nın açıklamasına değinen Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Bu konuda bir şey söylememe gerek yok. Benim onunla muhataplığım 31 Mart günü sona erdi. Keşan için bir sayfalık vizyonu ortaya koyan birine cevap verme gereği duymuyorum. Açıklamasını ofiste yaptığına göre sanırım partisi de muhataplığı kesmiş durumda. Bizim Keşan için büyük işlere ihtiyacımız var.”
“Siyaset ile sanayi sitesi yönetimini karıştırmamalı”
Keşan Küçük Sanayi Sitesi yönetim kurulunun sanayi yollarının yapımı konusundaki açıklamalarına cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, toplantıda konuyla ilgili mecliste yaptığı konuşmanın videosunu basın mensuplarına izlettirdi.Sanayi sitesinde yolların yapımı konusunda yıllardır bir özlemin olduğunu ve bunu mecliste de söylediği gibi bu özlemi dönemlerinde sona erdireceklerinin altını çizen Helvacıoğlu, “Esnafımız umutla bekliyor. Allah’ın izniyle Keşan’ımıza yakışan bir sanayi sitesi için kolları sıvadığımızı mecliste de belirtmiştim. Sanayi sitesi yönetimimiz de bu konuda basın toplantısı yapmış. Hakan Başkanı konuyla ilgili olarak yarın (bugün) ziyaret edeceğiz. Yolu yapmak için planlamamızı yapacağız. Son mecliste yapacağımızı belirttik. Siyaset ile sanayi sitesi yönetimini karıştırmamalı. Biz de sanayi sitesi başkanlığı için kendisini destekledik. Yolların yapımı başlıyoruz. Planlamamızı yaptık.”
“Sanayi esnafını cezalandırdığımız yok”
Sanayi sitesinde yapılacak çalışmaların karayolları ile birlikte yürütüleceğini belirten Helvacıoğlu, “Sanayi sitesi içerisinde 6 bin m2 desenli beton kaldırım uygulayacağız. 3 km asfalt yapmayı hedefliyoruz. Araç ve yaya trafiğini daha düzenli hale getireceğiz. Yine peyzaj ve cadde mobilyaları ile sanayi sitemiz yepyeni bir çehreye kavuşacak. Toplamda 4 milyon TL’lik bir yatırım planlıyoruz. Bu hedeflerimize rağmen, yine algı çalışmaları yapma gayretinde olanlar oldu. Biz; ‘Sanayi sitemizi düzenleyeceğiz’ dememize rağmen, bu çalışmaları karalama çabasına girişildi. Yapacağız dememize rağmen ‘Sanayi esnafını cezalandırıyor’ başlıkları atıldı. Sanayimize 3 tane park yaptık, katılım yolunu yaptık. Sanayiye yapmadığımız hizmet kalmadı. Şimdi yolları, blok düzenlemelerini yapacağız. Başkanlık tarihimde neredeyse en çok hizmeti sanayi sitemize yaptık. Aksini söyleyen olursa buradayım. Katılım yolunu yaptık, ana yoldan girişi yoktu sanayinin Sanayiye çıkan tüm caddeleri düzene soktuk. Görevlerimiz arasındaydı, söz verdik yapıyoruz. Asfalttan sonra blok aralarını Hakan Başkan yapmalı. Sanayide hizmet eksik kalmayacak. Toplamda 4 milyon TL’lik bir yatırımdan bahsediyoruz. Algı çalışması yapmasınlar. Sanayide sanayi başkanı, mecliste İYİ Partili meclis üyesi olsun. Sanayi esnafını cezalandırdığımız yok.” diye söyledi.
“%85 memnuniyet var”
Göreve geldikten sonra 100 gün içerisinde katılım yolunun yapımına başladıklarını hatırlatan Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “İllaki sanayinin iç yollarını yapacağımız dayatması siyasidir. Pandemi var. Herkes gönlüne göre mi hareket etti? 3,5 yılda yaptıklarımız ortada. Anket yaptırdık ve sonuçlarını açıklayacağız. Öyle 8-10 kişinin klavyeden konuşmasıyla bu işler olmaz. Biz halkımızla yürüyoruz. %85 memnuniyet var.”
“Keşan kent meydanında çalışmaların Şubat-Mart ayı sonu gibi bitmesi bekleniyor”
Açıklamasının devamında kent meydanı projesi hakkında bilgi veren Helvacıoğlu, “Tarihi bir meydan yapıyoruz. Geçtiğimiz dönemde meydan için proje yarışmaları yapılmış ama yarışmalarda kalmış. Meydanda inşaat olmayacak. Keşan kent meydanında çalışmaların Şubat-Mart ayı sonu gibi bitmesi bekleniyor. İhaleyi alan firmamız ile görüştük. Ay sonuna kadar inşaata başlayacaklar. Keşan’ın vizyonel bir medyanı olacak. 100. Yılımızda Cumhuriyet Meydanımızı açmayı Allah nasip edecek. Çok önemli bir proje bitmiş olacak.”
“İsmi Cumhuriyet Meydanı olacak”
Basın mensupların isim ve maddi destek verilmesi konusunda sorusunu yanıtlayan Mustafa Helvacıoğlu, “İsmi Cumhuriyet Meydanı olacak. Belediye olarak maddi açından bir katılım sağlamayacağız, hükümetimiz ve devletimizin desteği ile Çevre Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığımızın koordinesinde olacak. Projede inşaat yok. Meydan ve otopark var. Atatürk heykelimiz ve ağaçlar kalıyor. 4 metre yüksekliğinde otopark olacak. Geçen dönem tartışılmış projede binalar var. Trafik konusunda değişiklik yok. İnşaat süresince köy garajı geçici olarak belediye meydanına taşınacak. Toplu taşıma araçların yüksekliklerini ölçüyoruz. Köy garajı Cumartesi günleri de Atatürk okulu bahçesine olacak. Yıkılan belediye binamız alanı için ayrı bir projemiz var, hazırlıyoruz. Meydan projesi bittikten sonra meclise getireceğiz. Köy garajını zamanında yıkmasak şu anda meydan projesi yapılamayacaktı. Geçtiğimiz dönem Mehmet Başkan da belediye başkan adayı Şenol Bey de meydan projesini yapsaydı mevcut köy garajının üstüne mi yapacak? Bu konuda konuşulanlar siyasi söylemdir. Yapılmamasını istemeyenler kadar yapılmasını isteyenler de var. Cumhuriyet Meydanı’nı düşman işgalimizden kurtuluşumuzun 100. yılına yetiştiriyoruz.”
“Daha modern olacak”
Keşan Şehirler Arası Otobüs Terminali’nde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Keşan’ımıza gelen misafirlerimize mahcup oluyorduk. Hepinizin hatırladığı üzere bir düzensizlik vardı. Şimdi Keşan’a yakışır bir otogar için kollarımızı sıvadık ve işe koyulduk. Bu kapsamda; peron düzenleme çalışmalarımız devam ediyor. Otogar içerisinde; 3 bin 500 m2 alanda bin ton asfalt serildi. Toplamda 2 bin 500 m2 desenli beton imalatı yapıldı. Vatandaşlarımızın otogar içerisinde daha güvenli yürümesi adına da kaldırım düzenlemelerini tamamlıyoruz. Yine önemli bir konu; araç ve yaya trafiğini birbirinden bağımsız hale getirdik… taksi, minibüs ve özel araçlar için ayrı bölümler oluşturuluyor bunları birbirinden izole edeceğiz. Vatandaşlarımızın güvenliği için aydınlatma direkleri koyacağız peyzaj, bank, kamelya gibi uygulamalar ile de otogarımız çok aha modern, vizyonlu ve kullanışlı bir hale gelecek. Otogar binamızı da iyileştiriyoruz. Daha modern bir bina olacak.”
“Cadde uzunluğu 1 km. 4 bin m2 desenli beton kaldırım ve 4 bin ton asfalt yapmayı planladık”
İzzetiye Mahallesi’nde de ara vermeden çalışmaları sürdürdüklerini dile getiren Mustafa Helvacıoğlu, “Zahireciler Caddesi üzerinde kapsamlı bir şekilde çalışıyoruz. Adı da ‘Volta Yolu’ olacak. İzzetiye Mahallemizi turizm kenti ilan etme çalışmalarımız sürüyor. Şu anda; yol reglaj ve genişleme çalışmalarına başladık. Cadde uzunluğu 1 km. 4 bin m2 desenli beton kaldırım ve 4 bin ton asfalt yapmayı planladık. Ayrıca bölgeye bir de bisiklet yolu kazandıracağız. Yine orta refüj uygulamalarını hayata geçireceğiz. Orta bölümde aplik uygulamaları ve bitkilendirme çalışmaları yapacağız. İzzetiyeli vatandaşlarımıza nefes alabilecekleri bir ring yolu oluşturacağız. İzzetiye Mahallemize ve Keşan’ımıza şimdiden hayırlı olsun. Yine İzzetiye mahallemizdeki semt sahamızı standart ölçülere getiriyoruz.”Helvacıoğlu, İzzetiye Mahallesi’nde imar konusunda gereken düzenlemeleri de yaptıklarını sözlerine ekledi.
“5 km kaldırım ve 20 bin m2 asfalt yol düzenlemesi yapılacak”
Açıklamasının devamında kısa süre sonra çalışmaları başlayacak olan Hastane Caddesi Projesi ile bilgilendiren Helvacıoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Projemiz ile ilgili ihalemizi 28 Temmuz’da gerçekleştirdik. Ay sonu kazmayı vuruyoruz. Bağlantı yollarımızla birlikte 2,5 kilometre yol yapacağız. Tamamlayacağız toplam da 5 km kaldırım ve 20 bin m2 asfalt yol düzenlemesi yapılacak. Kaldırımlarımız modern ve yayaların kullanımına uygun olacak. Yine; yaya ve engelli geçiş standartlarına uygun şekilde imalatlarımızı tamamlayacağız. Aydınlatma direkleri, aydınlatma tagları şehir mobilyaları ve peyzaj çalışmaları ile bütüncül bir Hastane Caddesi resmini ortaya koyacağız. Kent müzemiz ile aynı dokuyu ve aynı ruhu Hastane Caddemizde yaşatacağız. Elektrikli tramvayımız olacak. Bornova’da olan modeli burada uygulayacağız. Biz Keşan için hayaller kurup bunları hayata geçiriyoruz” 4EYÜP ŞAHİN
PAKYÜREK

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ