Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI 25.11.2020 105 Görüntüleme

Barış, uyum ve anlaşmak..

Hayatımızda bazen çatışmalı ortamlara gireriz, kavga ederiz bazen de kin nefretle yüklü oluruz. Bunlar hiç de hoş olmayan duygulardır. Mutlu yaşamın temelinde anlaşma ve uyum yatmaktadır.
Her çocuk sevme iç güdüsü ile doğar. Küçük bir çocuk iki farklı ırk, inanç arasında ayrım yapmayı ya da diğerlerine karşı nefret duymayı bilmez. Nefret genellikle deneyim yoluyla – bir insanın şahsına yönelik nefret göstermesi yoluyla- kişinin olgunlaşması ile birlikte öğretilen/öğrenilen karmaşık bir histir.
Sevgi duygusu ve sevginin özü insanlara Kutsal Kitaplarda geçen hikmet dolu kıssalar vesilesiyle anlatılıp, aşılanır. Örneğin hem Tevrat hem de Kuran iki kardeş arasında geçen bir kavga ile ilgili çok önemli bir kıssa anlatır: Habil ve Kabil. Bu, tarihteki ilk kardeş kavgasıdır. Tevrat’taki bu kıssayı okuduğumuzda tar-
tışmaya söz konusu sorunu barışçıl bir iletişimle çözmeyi denemedikleri için meydana geldiğini ve cinayetle sonuçlandığını görürüz. Eğer barışçıl metotlar kullanmış olsalardı, sorun kolaylıkla çözülürdü. İslam’da anlaşma esastır, tarafların arasını bularak çözüm üretmek esastır. Ancak, günümüzde bağnaz zihniyetteki Müslümanlar İslam adına hareket ettikleri iddiasıyla bunun tam aksini uygulamakta ve saldırgan yöntemler izlemektedirler. Bazıları cinayet işliyor, bazıları intihar bombacıları kullanıyor ve buna kutsal savaş diyorlar. Halbuki Allah katında büyük bir günaha giriyorlar. Birçok Müslüman bu yaptıklarının Kuran’a aykırı olduğunu bilmiyor. Sevginin yerini nefret, şefkatin yerinin öfke, kardeşliğin yerinin düşmanlık, sanatın, güzelliğin, kültürün yerini cehaletin aldığı sözde bir din ile bilgisizce aldatılıyorlar. Çocuklarımızı kin nefret duyguları ile değil, barış, uyum ve anlaşmayı öğretmeliyiz. Hem onların mutluluğu için hem de sağlıklı bir toplum için bu şarttır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ