Ana Sayfa Gündem 13 Eylül 2017 315 Görüntüleme

“Atatürk’ü anlatmaya devam edeceğiz”

Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılının okul öncesi eğitimin başlamasıyla ilgili gazetemize açıklama yaptı.
Doğan, açıklamasında Türk Eğitim-Sen okul kitapları üzerinde bir araştırma yaptığını ve 5. sınıfa kadar Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili hiçbir bilginin ders kitaplarında yer almadığını söyledi.
Atatürk ile ilgili hiçbir bilginin ders kitaplarında yer almayışını şaibeli olarak nitelendiren Doğan, şunları kaydetti; “ Okullar açıldı. Öğretmenler sınıfların geldi hazırlıklarını yapıyorlar. Uyum kursları da başladı. Okullara ilk başlayacak öğrenciler için açılan okul kursların biz çok faydalı görüyoruz ama gene tartışmalar hat safhada. Biz bu tartışmalarla ilgili bir araştırma yaptık. Yaptığımızda Atatürk konusunu şaibeli bir konuma sokulduğunu gördük. Atatürk sadece kitapların üzerlerinde var. Kitapların içinde ve müfredatlarda Atatürk ile ilgili hiçbir bilgi yok. 5. sınıfa kadar Atatürk ile ilgili bir bilgi yok. 5. sınıfta Atatürk’ün Ankara’yı başkent yapışı ile ilgili bir bilgi var. O da Atatürk kim neler yapmış konusunda çocuklarımız bir bilgi verilmeden konuya geçilmiş. Atatürk’ü görebilmek için 8. sınıf İnkılap tarihine kadar girmek lazım. Bunu doğru görmüyoruz. Atatürk sadece 8. sınıfta değil de tüm sınıflarda hakkı ile öğretilmelidir. Atatürk Özgürlük ve kurtuluş demek. Türk Milletinin en büyük zaferini kazanmış bir şahsiyetten bahsediyoruz. Her Türk çocuğu onunla gurur duymalı. Hakkı ile Atatürk yeni müfredatlarda yer almalıdır. Atatürksüz Müfredat programları istemiyoruz. Müfredat programları Atatürk ile anlam kazanır. Aksi halde, kimliksiz bir nesiller yetiştirmiş oluruz. Buda kırılgan dayanıksız bir nesil demektir. Biz Milli Eğitim Bakanını uyarıyoruz. Biz buna iyi niyet demiyoruz. Bu kötü niyetinizden vazgeçin. Bu milletin başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli kahramanları olmalıdır. Bir çok Milli Kahramanı çocuklarımıza hakkı ile öğretmeliyiz. Bizler Türk Öğretmenleri olarak, siz müfredata koymasanız dahi, biz Atatürk ile ilgili bilgeleri sadece Türkçe ile tarihte değil, Matematik ve Fen’de bile vermeye devam edeceğiz. Vermemiz lazım. Aksi halde kötü, zayıf bir nesil yetişmiş olur. Bakanlığı da bu sevdadan vazgeçme konusunda uyarıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı bu sevdadan vazgeçsin.
“BU TAKINTIDAN VAZGEÇİN”
15 Temmuz sürecinin Atatürk’ü iyi anlamamaktan kaynakladığını da iddia eden Doğan, sözlerimi şöyle sürdürdü; “Bakanlık artık bu Atatürk takıntısından vazgeçmelidir. Artık kendinizi gelin. Aksi halde zor günler yaşayabiliriz. Bakın 15 Temmuz Atatürksüzlük ten çıktı. Şu anda olayları yaşamamızın en büyük nedenlerinden biri Atatürk’ü iyi anlayamamaktan kaynaklanmaktadır. Aklınızı başınız toplayın. Bu kadar badirelerden geçiyoruz hala olayları anlamamışsınız. Biz Türk öğretmeni olarak, hangi branşta olursa olsun, Atatürk ve onun yaptıkların anlatmaya devam edeceğiz”
4TUNCAR ÜNSAL

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ