Ana Sayfa Genel, Gündem 1 Mart 2016 5743 Görüntüleme

2016 projeleri anlatıldı

Süleymanpaşa Kent Konseyi, Trakya Kent Konseyleri Birliği ve Süleymanpaşa Kent Konseyi Ufuk Bekir Ersöz Başkanlığı’nda 2. Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıda 2016 projeleri anlatıldı. Toplantının ardından bir de “Kent Konseylerinin Deneyimleri” konulu bir panel düzenlendi.

“HALKIMIZ HİZMETE AÇ”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “691 gündür belediye başkanıyım. 15. günden itibaren öyle taleplerle karışlaştık ki sanki 4-5 dönemdir büyükşehir belediyesi olan bir yerin başkanıyım. Bu şunu gösteriyor. Tekirdağ halkımız hizmete aç. Yapılanmamızı tamamlamadığımız hatta başlamadığımız bir zamanda büyük talepler geldi.” dedi.

PANEL DÜZENLENDİ

Süleymanpaşa Kent Konseyi 2. Genel Kurul toplantısın ardından “Kent Konseylerinin deneyimleri” konulu panele geçildi. Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy ve Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp’in konuşmacı olarak katıldığı panelde ikilinin, şehirlerinde yaptıkları çalışmaları ve kent konseylerinin başarılarını katılımcılarla paylaşmasıyla genel kurul sona erdi.

Süleymanpaşa Kent Konseyi 2. Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Belediye Kültür Merkezi Yılmaz İçöz Sahnesi’nde gerçekleşen genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından gerçekleştirilen açılış konuşmaları ile başladı. Toplantının açılış konuşmalarını,Süleymanpaşa Kent Konseyi Başkanı Ufuk Bekir Ersöz, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak yaptı.
Toplantıda ilk olarak konuşan Süleymanpaşa Kent Konseyi Başkanı Ufuk Bekir Ersöz, Süleymanpaşa Kent Konseyi’nin genç bir konsey olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:
“Bugünkü genel kurulumuzda genel sekreterimiz ve meclislerimizin başkanları yaptıkları etkinlikleri ve 2016 yılı projelerini bizlerle paylaşacaklar. Daha sonra da ülkemizin tecrübeli ve başarılı kent konseylerinden Eskişehir ve Nilüfer’in kent konseyi başkanlarının da katılacağı bir panel olacak. Burada her iki kent konseyinin deneyimlerini ve projelerini bizlerle paylaşacaklar. Dikkat ederseniz ülkemizde başarılı belediye varsa başarılı kent konseyleri var yine başarılı kent konseyleri de başarılı belediyeleri oluşturmakta. Şehrimize yön veren başarılı bir kent konseyi olmak istiyoruz. Bizde kendi bölgemizde bunu başarmak için var gücümüzle çalışacağız.”
Süleymanpaşa Kent Konseyi Başkanı Ufuk Bekir Ersöz’ün açılış konuşmasının ardından kürsüye gelerek 2. açılış konuşmasını gerçekleştiren Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, kent konseyinin genç olmasının yanısıra, belediyenin de genç olduğuna dikkat çekerek, “Birlikte gelişip büyümeye çalışıyoruz.” dedi.
Eşkinat konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Elbette güçlü belediye, güçlü kent konseyleri, sivilleşen yapılar ve her iki şehirde de dördüncü dönemleri belediyelerin. Demek ki vatandaşa demokrasiden yana, sivil toplumdan yana, özgürleşmeden, güzellikten, sanattan, bilimden yana davrandığınız zaman size destek vermeye devam ediyor. Zaten sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu bir yapı olan kent konseylerinin Türkiye’de bazı alışkanlıkları da değiştirmeye vesile olacağını düşünüyorum.
Kent konseylerini oluşturan yapılar arasında meslek odaları var. Ben bir meslek odasından geliyorum. Kamu kurumu niteliğinde meslek odası. Plakası siyah ama adı sivil toplum. Böyle bir şey yok. Sivil toplum; devlet dışı halkın örgütlenmesi, halkın devlet unsuruna karşı bir denge oluşturmasıdır. Kent konseylerinin bu ülkenin sivilleşmesine önemli katkı vereceklerine inanıyorum. İlk mücadele de kent konseyleri hakkında mecliste değişiklik yapılacak bir yasa ile olacağına inanıyorum. Bunu anlatmaktan vazgeçmemeniz lazım. Siz iyi ve başarılı örnekler olarak kamuoyunun önünde daha fazla zaman işgal ederek neden kent konseylerinin daha önemli olduğunu, neden sivilleşmenin önemli olduğunu bu darbeleri yaşamış topluma anlatmak durumundasınız. Onun için işiniz çok zor. Ben iki büyük önemli kişilikli markayı buraya getirdiği için sevgili Kent Konseyi Başkanım Ufuk Bekir Ersöz’e teşekkür ediyorum.”
Başkan Eşkinat’ın ardından son açılış konuşmasını Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak yaptı. Albayrak konuşmasında; “691 gündür belediye başkanıyım. 15. günden itibaren öyle taleplerle karışlaştık ki sanki 4-5 dönemdir büyükşehir belediyesi olan bir yerin başkanıyım. Bu şunu gösteriyor. Tekirdağ halkımız hizmete aç. Yapılanmamızı tamamlamadığımız hatta başlamadığımız bir zamanda büyük talepler geldi. Bu yapılanma içerisinde şehrimizin en büyük özelliği her sene göç alması. Şehrimizin nüfus artışı %3.44 Türkiye’nin ise %1.2 oranında. Nüfus artışı sıralamasında Türkiye’de ikinci sıradayız. Çerkezköy’e baktığınız zaman sadece %15’i Çerkezköy doğumlu. Geri kalan %85 Türkiye’nin dört bir yanında göç etmiş kişiler. Bu noktada en zor iş Tekirdağlı bilinci yaratmak. Tekirdağ da doğmasa da Tekirdağlı bilinci yaratmalıyız. Kent Konseyleri birliği sağlamak, şehirli bilincini yaratmak için oldukça önemli bir yerde.” İfadeleri ile sözlerini noktaladı.
YAPILAN VE YAPILACAK ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİLENDİRMEDE BULUNULDU
Açılış konuşmalarının ardından genel kurul divan üyelerinin seçimine geçilirken seçim sonrası Süleymanpaşa Kent Konseyi Genel Sekreteri Selda Kara meclislerin 2015 yılı çalışmaları ve 2016 yılı projeleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirirdi. Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hilal Kızılözen ve Süleymanpaşa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Mutlu Çınar meclislerin yaptığı çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunduğu genel kurul yeni meclis oluşumu bilgilendirmesi ve onay alınması ile son buldu.
PANEL GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Süleymanpaşa Kent Konseyi 2. Genel Kurul toplantısın ardından “Kent Konseylerinin deneyimleri” konulu panele geçildi. Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy ve Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp’in konuşmacı olarak katıldığı panelde ikilinin, şehirlerinde yaptıkları çalışmaları ve kent konseylerinin başarılarını katılımcılarla paylaşmasıyla genel kurul sona erdi.
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın da katıldığı genel kurula Eşkinat’ın yanı sıra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Serkan Karagöz ve kent konseyi üyeleri katıldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ