Ana Sayfa Genel 13 Temmuz 2017 2423 Görüntüleme

​“ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Tekirdağ’da Sivil Toplum Kuruluşları 15 Temmuza yaşanan Darbe girişimi ile ilgili ortak basın açıklamayı yaptı.

 

“En Büyük Tehlikeydi”

 

Sivil toplum kuruluşları adına konuşan Tekirdağ Ticaret Borsası Başkanı Osman Sarı, 15 Temmuz ruhunu canlı tutacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti; “  Bu masada oturan demokrasi sevdalısı kurumlar olarak, bu ortak açıklamayı 81 ilde aynı anda yapıyoruz. Tarihimizin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz’un yıldönümüne giriyoruz. İki hafta boyunca, farklı etkinliklerle, hazırladığımız afişlerle ülkemizin tamamında 15 Temmuz ruhunu canlı tutacağız”

 

“BİR ARAYA GELECEĞİZ

 

Milli Değerler ve Tekirdağ’ın sorunları için her zaman bir araya gelmeye hazır olduklarını ifade eden Ticaret Odası Başkanı Cengiz Günay ise; “ Topluma yön veren sendikalar ile birlikteyiz. Tekirdağ için bu kürsünün arkasında bulunan herkes bu şehrin istikbali için, geleceği için her zaman bir araya gelecek. Şehrin menfaatleri olduğu bir yerde destek vereceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

Tekirdağ’da Sivil Toplum Kuruluşları 15 Temmuza yaşanan Darbe girişimi ile ilgili Ticaret ve Sanayi Odasına Ortak bir basın açıklaması yaptı.

 

Sivil toplum kuruluşları adına konuşan Tekirdağ Ticaret Borsası Başkanı Osman Sarı, bu ortak açıklamayı 81 ilde aynı anda yapıldığı söyledi.

15 Temmuz Tarihinde Türkiye’nin en zor günlerinden birini yaşadığa dikkat çeken Sarı, şunları kaydetti; “Tarihimizin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz’un yıldönümüne giriyoruz. İki hafta boyunca, farklı etkinliklerle, hazırladığımız afişlerle ülkemizin tamamında 15 Temmuz ruhunu canlı tutacağız. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız.

15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı terör örgütü, “devleti” ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı; Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah’a şükürler olsun Milletimiz, cesareti ve feraseti ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu. Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da, ilk andan itibaren, devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık”

 

“Büyük bir sınav verdik”

 

15 Temmuz gecesi, Türkiye’nin büyük bir sınav verdiğini de ifade eden Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü;” Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. 15 Temmuz’da Türkiye, en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla vermiştir.

Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir. “Türkiye Cumhuriyeti devletini Milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez.” Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır. Elbette bunun için büyük bir bedel ödedik. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu. 2301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır. Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir. Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu demokrasinin sigortasıdır. Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir. Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır. En az 15 Temmuz kadar, darbe girişiminden sonrası da, ülkemiz açısından zorlu bir süreç oldu. Darbe girişimi sonrası toplum büyük bir travma yaşadı. FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü. Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah’a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık. Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladık. istihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık. Çok açık ifade ediyoruz ki, Türkiye dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıkmıştır.

“DİMDİK AYAKTAYIZ”

Bu darbe girişimi karşısında Türkiye’nin dim dik ayakta durduğunu ifade eden Sarı; “ Emin olun bizim son bir yılda yaşadıklarımızı başka bir ülke yaşasaydı bir daha ayağa kalkamazdı.

Ama biz dimdik ayaktayız. Böyle bir coğrafyada, en zor koşullar altında hiç kimsenin yapamayacağını yaptık. Ama rehavete kapılmayacağız. Yapacak daha çok işimiz, büyük hedeflerimiz var. 15 Temmuz sonrası toparlanma sürecini tamamladık.

Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor.  yağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde, yeni bir reform süreci başlatmalıyız. Buradan yurt dışındaki dostlarımıza da sesleniyoruz. Aldığı yaraları saran milletimiz, bu büyük demokrasi sınavının birinci yılında bütün dostlarını yanında görmeyi arzulamaktadır . Dostlarımızı iftira kampanyalarına değil, gerçeklere kulak vermeye, buna göre tavır almaya davet ediyoruz.

FETÖ ile mücadelede dost ve müttefik devletlerin de desteklerini bekliyoruz. Kaynağı ne olursa olsun darbe ve terör bir insanlık suçudur. Ancak birlikte çalışırsak daha iyi Bir gelecek inşa edebiliriz. Bizler ülkemiz ve milletimiz için şimdi daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız. Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyoruz: Türkiye’nin sivil toplumu olarak, 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak. Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz. Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye” şeklinde konuştu.

Ticaret Odası Başkanı Cengiz Günay ise; “ Topluma yön veren sendikalar ile birlikteyiz. Tekirdağ için bu kürsünün arkasında bulunan herkes bu şehrin istikbali için, geleceği için her zaman bir araya gelecek. Şehrin menfaatleri olduğu bir yerde destek vereceğiz” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Tekirdağ İl Temsilcisi Muzaffer Doğan da Türkiye’nin birlik ve beraberliği için bir araya geldiklerini ifade ederek, şunları kaydetti; “ Bu Türkiye manzarası için bir araya geldik. Türkiye için olduğu gibi Tekirdağ içinde üzerimize ne düşerse yapaya hazırız. Sahil yolu ile ilgili bir çalışma başlatıldı. Bu konu ile ilgili herkesin desteğini bekliyoruz”

Basın açıklamasına Tekirdağ Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Eti, Tekirdağ Ziraat Odası  Yönetim Kurulu Başkanı İmdat Saygı, Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın, HAK-İŞ’Tekirdağ İl Başkanı Mahir Toksöz, TİSK Tekirdağ İl Temsilcisi Faruk Kapu, TÜRK-İŞ Tekirdağ İl Temsilcisi Murat Koçak, Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı  Ergin Durgun, Memur-Sen Tekirdağ İl Başkanı Ferruh Topuz ve Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut katıldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Avrupa Gazetesi Tekirdağ